Fatalna jakość powietrza? Daj znać, gdzie powinny pojawić się nowe czujniki!

  • 24.11.2021, 14:32
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Wskaźnik Airly z jakością powietrza w Gorlicach Fot. Airly
Sprawdzamy wskazania czujników, które pomagają nam kontrolować jakość powietrza w regionie. Bardzo często w Waszych komentarzach pojawiają się głosy potwierdzenia: czasem jakość powietrza jest zła i nie trzeba sprawdzać żadnych czujników, by o tym wiedzieć.

 

System czujników dziś (24 listopada), tuż przez godz. 11 wskazywał bardzo dobrą jakość powietrza w całym powiecie. Sprawdzając odczyty z minionej doby widzimy, że nie jest źle.  Przez większość czasu wskazania były świetne, czujniki świecą się na zielono.
Niestety, już niedługo będzie palić częściej i intensywniej, a wtedy kolory czujników mogą się zdecydowanie zmienić.

 

Pod informacją o planowanych kontrolach jakości opału i jakości pieców stosowanych przez mieszkańców jednej z gmin, rozgorzała rozmowa >>>Gmina Sękowa. Urzędnicy zapukają do niektórych domów i skontrolują paleniska

 

 

To tylko informacja, ale działa na wyobraźnię

Poza słowami krytyki pojawiły się głosy poparcia: kontrolować, sprawdzać, w końcu chcemy żyć w czystym środowisku! Sugerowano wiele lokalizacji, w których jakość powietrza wydaje się być szczególnie niska.

Gdzie powinny znaleźć się kolejne czujniki? Czy kontrola ich wskazań jest rzeczywiście użyteczna?

Co ciekawe, w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób gotowych jest mówić wprost: tak, chcemy żyć w czystym, przyjaznym środowisku. Zgłaszanie służbom swoich podejrzeń (np. związanych z paleniem w piecach rzeczy absolutnie nieprzeznaczonych do spalania) nie jest traktowane jako „skarżenie”, ale normalne działanie osoby świadomej zagrożenia.

Czy zgadzacie się z tym stanowiskiem?


Sposobów na zgłoszenie prawdopodobnego problemu jest wiele

Anonimowe zgłoszenia można odnotowywać na stronie >>>Ekointerwencja Mimo, że jest to ogólnodostępne narzędzie, w naszym regionie wykorzystywane jest dość rzadko. Wszystkich zgłoszeń w Gorlicach jest zaledwie kilka. Są to nie tylko komunikaty z ostatnich tygodni czy miesięcy, ale aktywne są także zgłoszenia, np. z 2019 roku. Najwięcej zgłoszeń na mapie dotyczy Lipinek. Wynika to jednak m.in. z tego, że mapa pozwala nam potwierdzić zgłoszenie, które już ktoś wcześniej podpiął w systemie.
 

Gminy informują także o tym, że jeśli nie chcemy zostawiać zgłoszenia na stronie ekointerwencji, możemy zadzwonić do właściwego urzędu gminy, miasta bądź wezwać strażników miejskich.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sanepit
sanepit 2 dni temu, 14:01
podnieście jeszcze bardziej ceny węgla igazu to będziemy mieli kryształowo czyste powietrze
Koz
Koz 24.11.2021, 17:05
Zanieszyszczenie powietrza jest wtedy jak Stanisław Dyktator co 5 minut odpala pod blokiem mieszkalnym samochód przy ulicy Kościuszki i robi donosy.
Kierowniczka
Kierowniczka 24.11.2021, 14:53
Najwięcej zanieszyszczeń jest tam gdzie są Alkoholowe Menele czyli w Centrum i na Zawodziu ale to tylko świadczy o sklepach z alkoholem.

Pozostałe