Obejrzyjcie z nami gorlicką tężnię od środka! [VIDEO]

  • 24.11.2021, 11:00
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
W miejscu, gdzie stała Restauracja Parkowa praca wre! Tężnia solankowa w parku miejskim nabiera kształtów. Byliśmy, widzieliśmy – sami zobaczcie!

 

Gorlicka tężnia to wielokątny i drewniany obiekt, w którym centralny elementem będzie konstrukcja wypełniona gałązkami tarniny, wokół której znajdzie się zadaszone obejście.

Gałązki te zostaną ułożone pod odpowiednim kątem, tak aby spływająca solanka uległa rozbijaniu w sposób umożliwiający powstanie tak zwanej mgiełki solankowej – najwyższe stężenie znajdować się będzie przy głównym trzonie, pod zadaszeniem.

Część mgły solankowej, która przez podmuchy wiatru może przedostać się poza tężnię, będzie miała minimalne stężenie i pozostanie bez wpływu na otaczający drzewostan. Ponadto, konstrukcja z tarniną ustawiona będzie na wodoszczelnej, żelbetowej płycie połączonej z instalacją obiegu zamkniętym, gdzie solanka będzie znajdowała się w szczelnym zbiorniku i nie będzie miała możliwości przedostania się do gruntu.

Całkowity koszt budowy obiektu to 378 tysięcy złotych. W ostatnich dniach Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę zwiększającą kwotę dofinansowania na budowę gorlickiej tężni – ostatecznie będzie to 250 tysięcy złotych.

W Bobowej również budują tężnię!

Obiekt powstanie jeszcze w tym roku na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Zielonej. Budowę bobowskiej tężni również wsparło Województwo Małopolskiego – gmina na zadanie otrzymała ponad 112 tysięcy 600 złotych. Całkowity koszt zadania to 329 tysięcy 500 złotych.

 

 

 

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (6)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nija
nija 24.11.2021, 17:33
brawo Bobowa
Tubylec
Tubylec 24.11.2021, 13:53
Należy usunąć ten pochylony, uszkodzony krzak przy alejce spacerowej obok tężni.
??
?? 24.11.2021, 11:31
a dlaczego w Bobowej budują tężnie za 329.500 a w Gorlicach za 360.000

Pozostałe