Rejestr ciąż. Komunikat Centrum e-Zdrowie Ministerstwa Zdrowia

  • 24.11.2021, 14:11
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Kobieta w ciąży trzyma w rękach zdjecie usg dziecka Fot. ilustracyjne/freepik
Senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza opublikował w mediach społecznościowych dokument, który w trybie interwencji senatorskiej skierował do ministra zdrowia. Pytał w nim o to, po co Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzać od stycznia 2022 roku rejestr ciąż.

 

Jak czytamy na stronie Centrum e-Zdrowie:

Projekt nowelizujący rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 roku.

Opublikowano projekt nowelizujący rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM). W zakresie nowych danych, które pojawią się w SIM są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz informacja o ciąży.

Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022roku będą raportowane fakultatywnie.

Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta.

Ponadto wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością.

 

Pełną treść komunikatu możecie przeczytać >>>TUTAJ

Jest on formą odpowiedzi na interwencję, o której poinformował senator Krzysztof Brejza na swoim profilu na facebooku:

 

 

Źródło info: e-zdrowie.gov

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe