Oszust wypłacił siedem tysięcy złotych z konta gorliczanki. Jak to zrobił?

  • 2 dni temu, 12:15
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Osoba wypłaca pieniądze z bankomatu Fot. ilustracyjne/freepik
Dosłownie każdego dnia do gorlickich mundurowych zgłaszają się osoby, które zostały oszukane w czasie internetowych zakupów. Wyprzedaże i zbliżające się święta bez wątpienia mają wpływ na liczbę zawieranych transakcji w internecie. Wczoraj (24 listopada) do komendy zgłosiła się gorliczanka oszukana dzień wcześniej. Co ciekawe to ona chciała sprzedać produkt, ale zamiast zarobić – straciła niemałą kasę.

 

To miała być zwykła transakcja – gorliczanka chciała sprzedać na popularnym serwisie z rzeczami z drugiej ręki kilka swoich ubrań, a kupujący był żywo zainteresowany wystawionymi przez nią przedmiotami.

Zaproponował, że wyśle kobiecie link, za którego pośrednictwem ta miała odebrać pieniądze za zakupiony przez niego towar. Gorliczanka wpisała na owej stronie dane ze swojej karty płatniczej, a potem... kontakt z kupującym się urywał.

Kobieta nie tylko nie otrzymała pieniędzy na konto, ale straciła swoje oszczędności – dokładnie siedem tysięcy złotych, które oszust wypłacił z bankomatu przy użyciu wygenerowanych kodów BLIK.


Jak nie dać się oszukać?

  • Policja radzi, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa. Musimy zachować szczególną ostrożność, gdy kupujący informuje nas, że wpłacił już pieniądze za produkt, ale otrzymamy je dopiero po wejściu w przesłany przez niego link i podaniu danych z karty. Link ten może nas przekierować do fałszywych stron lub takich, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Nie klikajmy zatem w żadne odsyłacze przesyłane nam SMS-em czy za pośrednictwem komunikatora lub e-maila.

  • Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę? Jak ognia unikajmy finalizowania transakcji poza serwisem aukcyjnym. Czytajmy regulaminy portali aukcyjnych i stosujmy się do nich.


Źródło info: KPP w Gorlicach

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szczera
Szczera 2 dni temu, 19:54
Myślę że należy uważać na osoby które mam patrzą na ręce gdy wpisuje się kod ostatnio u mnie była to pani w sklepie.
Jadzia
Jadzia 2 dni temu, 17:48
Ja tak straciłam 2000 bo pierwszy raz sprzedawałam i nie wiedziałam jak to ma wyglądać. Poniżej już tylko się cieszyłam że tylko tyle. Zdarzylam szybko w aplikacji przerzucić z głównego konta na oszczędnościowe.
Zablokowane wszystko... Już nie trzymam pieniędzy w banku jedynie trochę na bieżące rachunki.
Zmniejszone limity.
Nauczka na całe życie
Lolo
Lolo 2 dni temu, 15:41
Chciałbym mieć tyle do dyspozycji a nie od wypłaty do wypłaty i strach czy nie braknie
rod
rod 2 dni temu, 14:35
7 klocków .... co ja bym sobie za to mógł kupić fajnego :)

Pozostałe