Ostatnie pożegnanie kongijskiego misjonarza rodem z Krygu

  • 30.11.2021, 09:30
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Ksiądz kanonik Stanisław Pawłowski podczas odprawiania mszy świętej Fot. Diecezja Tarnowska
W minioną sobotę (27 listopada) w 75 roku życia i po 50 latach kapłaństwa zmarł ksiądz kanonik Stanisław Pawłowski.

 

Ksiądz Stanisław Pawłowski był emerytowanym misjonarzem, który wykonywał posługę w Republice Konga.

Dzisiaj (30 listopada) o godz. 13 w kościele parafialnym w Krygu zostanie odprawiona msza święta pogrzebowa, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

 

Ksiądz Stanisław Pawłowski – kapłan niezwykły

Po niemal 50 latach posługi kapłańskiej, w tym 17 latach pracy misjonarskiej, ks. Pawłowski zmarł w sobotę (27 listopada 2021 roku).

Urodził się 20 sierpnia 1946 roku w Krygu, gdzie też ukończył szkołę podstawową. Swoją edukację kontynuował w tzw. Małym Seminarium w Tarnowie, a po jego rozwiązaniu kontynuował edukację w LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, skąd został powołany do zasadniczej służby wojskowej. Odbył ją w Brzegu w latach 1965-1967.

 

Marzenie o misjach i Afryce

Misje interesowały go od samego początku przygotowywania się do kapłaństwa, dlatego pod koniec studiów zgłosił swoją chęć do wyjazdu do Afryki. Udało się to po pięciu latach od przyjęcia święceń kapłańskich. Krzyż misyjny trafił w jego ręce w macu 1976 roku, kiedy został wysłany do ówczesnej Ludowej Republiki Konga.

Przygotowanie do podróży rozpoczął od intensywnego kursu języka francuskiego. Dodatkowo ks. Stanisław musiał wziąć udział w kursie medycyny tropikalnej.

W listopadzie 1976 roku nadszedł upragniony dzień: rozpoczęła się droga do Konga, gdzie wraz z ks. Józefem Ziobroniem objęli parafię pod wezwaniem Jezusa Zmartwychwstałego w Brazzaville.

W tym miejscu ks. Stanisław spędził najmniej czasu, ale tu właśnie przeżywał śmierć zamordowanego ks. kard. Emila Biayendy'ego. Misje kontynuował następnie w Owando (1977-1979), które jest stolicą diecezji na północy Konga. Ostatni etap jego działalności misyjnej dotyczy pracy na terenie Oyo (1979-1993, od 1986 jako proboszcz).

Ksiądz Stanisław współpracował z ludnością miejscową, katechizował, pomagał w ramach działalności charytatywnej. Dużo podróżował i poza rozwojem duchowym starał się troszczyć o ziemskie potrzeby kolejnych wspólnot, które odwiedzał.

Opis jego pracy znajdziemy m.in. w książce Mbote sango wydanej w 1998 roku. Po powrocie do diecezji tarnowskiej ks. Stanisław wspierał duchowo żołnierzy górników. Za swoją pracę odznaczony został Krzyżem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników i Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 2012 roku przebywał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa.

 

Dnia 27 listopada 2021 roku w 75 roku życia i 50 roku kapłaństwa, przeszedł do wieczności Śp. Ksiądz Kanonik Stanisław Pawłowski. Emerytowany Misjonarz w Republice Konga.

Msza święta w Kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej przy ul. Pszennej w Tarnowie: wtorek 30 listopada 2021 roku o godzinie 9

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym w Krygu we wtorek, 30 listopada 2021 roku o godz. 13 po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku

Zawiadamiają i polecają modlitwie

Siostry z Rodzinami, Parafia w Krygu, Wspólnota Domu Księży św. Józefa w Tarnowie

 

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GEWKK
GEWKK 02.12.2021, 00:48
Czcigodny Księże Stanisławie, za Twą wiarę, pracę, trud nie Ci da zbawienie Dobry Bóg. Pozostaniesz zawsze w naszych sercach.
PL
PL 30.11.2021, 10:52
Ten kto postawił tego minusa na górze nie ma szacunku do ludzi . I to żadnych :\. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie !

Pozostałe