Stała na placu Armii Czerwonej, stanie ponownie na Rynku. Tereska na rozmowie z konserwatorem

  • 01.12.2021, 13:30
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Pocztówka z 1984 roku przedstawiająca rynek w Gorlicach i pomnik Tereski… Fot. halogorlice.info ©
Znaleźliśmy w naszych przepastnych archiwach pocztówkę fotograficzną datowaną na rok 1984. Poranny spacer po gorlickim rynku pokazuje, że wiele dookoła się zmieniło. Pewne sentymentalne powroty wydają się jednak w pełni słuszne.

 

Już tylko od decyzji konserwatora zależy przeniesienie Tereski na rynek. Ten wydaje się być już przesądzony.

Kwestię tą podniesiono w czasie ostatniej sesji rady miasta Gorlice. Jak wyjaśniał zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz:

[z konserwatorem zabytków w Nowym Sączu] rozmawialiśmy już na temat konkretnej lokalizacji pomnika na płycie rynku. Przedstawialiśmy argumentację dotyczącą miejsca, które my zaproponowaliśmy pierwotnie.

Pani z Urzędu Wojewódzkiego miała troszkę inny pomysł, ale myślę, że przekonaliśmy Pana konserwatora do tej pierwotnej koncepcji. Teraz czekamy na ostateczną odpowiedź, tak, żeby dokumentacja projektowa została zatwierdzona i można było wykonać przeniesienie tego pomnika.

 

Sprawa przeniesienia Tereski na płytę gorlickiego rynku nie jest nowa. O planach w tym zakresie pisaliśmy już wiosną tego roku w tekście >>>Tereska wróci na gorlicki Rynek. Co z pomnikiem Niepokalanej?

 

Kiedy tylko konserwator zabytków zabierze w sprawie głos, a kwestia dokładnej lokalizacji pomnika zostanie ostatecznie dopracowana, pomnik będzie mógł powrócić i lać wodę jak za przysłowiowych, starych dobrych czasów było.

 

Jeśli chcecie przypomnieć sobie treść legendy o Teresce, zapraszamy do lektury naszego tekstu >>>Legendy Gorlic i Okolic – Tereska

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (5)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miasto
Miasto 02.12.2021, 03:00
Zawodzie stają się Bezpieczne gdyż rutynowo jest wyśiedlana Patologia podobnie jak została swojego czasu wyśiedlona ze centrum Miasta i dlatego pod cieniami i pod Biedronką jest ich coraz mniej.
Cypisek
Cypisek 01.12.2021, 20:03
Jak wiele musi się zmienić aby wszystko zostało po staremu. A przy okazji - właściwi ludzie zarobią.
bumcyk
bumcyk 01.12.2021, 19:31
tereska jest nie proprcjonalna, za ktotka od dołu co przyznawał autor a co nie było jego winą i wynikało z problemów z materialem czy odlewem. Nie podoba mi sie uważam ze lepiej jej bylo na maślanym tam ta dysproprcja gineła.
Mąż terci
Mąż terci 02.12.2021, 10:41
A co ci Tercia zrobiła takiego że nichcesz jej na głuwnym rynku
Mąż Terci
Mąż Terci 01.12.2021, 17:46
Wracaj wracaj Tercia będziesz wode lała na rynku

Pozostałe