Skażenie salmonellą partii mięsa, które wielu je na surowo

  • 02.12.2021, 14:28
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Tatar wołowy skażony salmonellą Fot. GIS
Kolejne ostrzeżenie GIS, tym razem związane z wykryciem bakterii salmonelli w partii tatara wołowego.

 

Ostrzeżenie z 1 grudnia 2021 roku

Ostrzeżenie dotyczy wykrycia obecności bakterii Salmonella spp. w jednej partii produktu pn. Tatar wołowy, 200 g.

 

Zagrożenie: na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella spp. w jednej partii produktu sprzedawanego pod nazwą Tatar wołowy, 200 g. Spożycie żywności zanieczyszczonej salmonellą może prowadzić do salmonellozy.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt – Tatar wołowy, 200 g
  • Numer partii: 3210312
  • Termin przydatności do spożycia: 03.12.2021
  • Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A., ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

 

Ze względu na stwierdzone zagrożenie producent zadeklarował natychmiastowe zatrzymanie produkcji surowych wyrobów mięsnych. Zobowiązał się także do wykonania dodatkowego mycia i zdezynfekowania pomieszczeń produkcyjnych i maszyn. Wykonane ma być także dodatkowe zamgławianie środkiem dezynfekującym. W celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa produkcji, przed jej wznowieniem zostaną pobrane próby czystościowe. Przeprowadzone będą także dodatkowe badania, które będą miały wykluczyć ewentualność skażenia salmonellą kolejnych dziesięciu partii produkcyjnych. O problemie zakład poinformował wszystkich odbiorców produktów, w ramach nadzoru właścicielskiego. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łukowie, pod którego nadzorem znajduje się producent, nakazał niezwłoczne rozpoczęcie wycofania produktu z rynku. Organy Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania.

Konsumentom zaleca się nie spożywania produktów z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat objawów, które mogą wystąpić w związku z zakażeniem salmonellą można znaleźć >>>na stronie internetowej GIS pod linkiem „Salmonelozy durowe i jelitowe”.

 

Źródło info: GIS

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe