Zza miedzy. Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw metodą „na policjanta CBŚP”

  • 03.12.2021, 08:55
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Oszustwo internetowe Fot. ilustracyjne/freepik
To bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy śledzą uważnie komunikaty o kolejnych falach oszustw, do których dochodzi na terenie naszego i sąsiednich powiatów. To już kolejna sytuacja, w której sprawcę udaje się zatrzymać. Szokujące jest jednak to, kim są osoby stojące za procederem.

 

Fala oszustw w naszym regionie

Oszuści wykorzystujący różne metody nie znają granic administracyjnych. Ich szczególna aktywność w ostatnich miesiącach spowodowała, że o podobnych zdarzeniach pisaliśmy często, niestety, niejednokrotnie w odniesieniu do osób z naszego powiatu.

Niedawno ostrzegaliśmy przed kolejną lawiną oszustw, do których dochodziło początkiem listopada na terenie powiatu tarnowskiego i nowosądeckiego. Co więcej, pojawiły się pierwsze zatrzymania. To wiadomość, która budzi nadzieję: warto przełamać wstyd i zgłosić oszustwo, ponieważ wtedy pojawia się nadzieja na wytropienie sprawców. Tak właśnie stało się niedawno w Tarnowie. Co ciekawe, nastoletnia sprawczyni ogromnych oszustw została zatrzymana na terenie Dolnego Śląska, skąd też pochodzi. Kolejne miesiące spędzi w zakładzie karnym.

Jak informuje tarnowska policja, po fali oszustw metodą „na policjanta CBŚP” do tarnowskich mundurowych zgłaszały się kolejne osoby. Sprawy analizowano odrębnie, ale po dokonaniu szczegółowych ustaleń udało się określić pewne punkty wspólne wielu z tych zdarzeń. To spowodowało, że w dość krótkim czasie udało się ustalić osobę, która stała za tymi wydarzeniami. Podobnie, jak w przypadku wydarzeń z terenu Nowego Sącza, tak i tutaj, okazało się, że za oszustwami stała niezwykle młoda, bo 19-letnia osoba, kobieta zamieszkująca na co dzień region Dolnego Śląska. Zatrzymano ją w jej domu, we Wrocławiu. To właśnie ona na początku listopada odbierała pieniądze od seniorów.

 

Nie działała jednak sama

Już teraz tarnowscy mundurowi mówią wprost o tym, że nastolatka współpracowała z innymi osobami. Jej zadaniem było odbieranie pozostawionych przez seniorów pieniędzy. Odbierała je natychmiast po tym, jak nieświadomi oszustwa ludzie pozostawiali je w wyznaczonych miejscach.

Jak informuje KMP w Tarnowie:

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie dwóch zarzutów oszustwa polegającego na odebraniu ponad 50 tysięcy złotych przekazanych przez pokrzywdzonych z Tarnowa.
Kobieta trafiła do tarnowskiej prokuratury, a następnie do sądu, który na jej wniosek zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.

 

Nadal poszukiwane są też kolejne osoby, które być może dały się w ten sposób oszukać. Jeśli już do tego doszło, warto zgłosić się na policję i złożyć zeznania. Jak się okazuje, wskazanie sprawców i ujęcie osób, które bezpośrednio przyczyniły się do naszej szkody, nie jest niemożliwe.

 

Źródło info: KMP w Tarnowie

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe