Oni w Wigilię nie pracują. A jakie dni wolne od pracy w 2022 roku?

 • 03.12.2021, 21:19
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kalendarz na rok 2022 Fot. halogorlice.info ©
Wigilia dniem wolnym od pracy? Nie dla wszystkich, ale coraz wielu z tego korzysta. Coraz częściej właśnie w Wigilię oddawany jest dzień wolny za święto przypadające w weekend. Tak będzie też w tym roku: gdzie nie załatwimy niczego w Wigilię?

 

Na stronie Urzędu Miejskiego w Bieczu pojawiło się zarządzenie burmistrza, które wydał on już w połowie listopada (18 listopada). W jego treści znajdujemy kwestię ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników bieckiego magistratu. Wszystko dlatego, że 25 grudnia, dzień ustawowo wolny od pracy, przypada w tym roku w sobotę. Za to właśnie pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny. Wybrano Wigilię, co wydaje się rozwiązaniem prostym i dość naturalnym.

Jak czytamy w treści zarządzenia:

na podstawie (...) ustawy z dn. 21 listopada 2019 roku o pracownikach samorządowych (...) oraz ustawy z dn. 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy (...) zarządzam, co następuje:

w zamian za święto przypadające w dn. 25 grudnia 2021 roku (sobota), ustala się dla pracowników Urzędu Miejskiego w Bieczu dodatkowy dzień wolny od pracy w dniu 24 grudnia 2021 roku (piątek).

 

Czy pracodawca może podjąć taką decyzję narzucając pracownikowi konieczność skorzystania z tego dodatkowego dnia wolnego w wybranym przez pracodawcę terminie? Tak. Jeśli jednak wczytamy się w treść przepisów regulujących tę sytuację, zobaczymy też, że pracodawca może w tym przypadku brać pod uwagę sugestie pracowników. Warto więc porozmawiać z przełożonymi, by wybrać najlepszy dla nas wszystkich czas.

W końcu nie każdy musi być entuzjastą świątecznych przygotowań i po prostu z przyjemnością spędzi właśnie ten dzień w murach firmy.


Wigilia – święto, czy nie święto?

Wigilia jest bardzo ważnym dla wielu dniem spotkań z najbliższymi. Jednocześnie to jednak dzień pełen pracy i przygotowania do świąt, które oficjalnie rozpoczynają się dopiero wieczorem. To powoduje, że wigilijne przedpołudnie zazwyczaj oznacza niebotyczne korki w mieście, setki osób, próbujących zrobić ostatnie zakupy bądź odebrać zamówione wcześniej, świeżutkie produkty spożywcze. Biorąc pod uwagę urzędy, Wigilia jest często dniem, w którym osoby zjeżdżające zza granicy próbują nadrobić pewne formalności, których nie mogły załatwić wcześniej. Zamykanie urzędów właśnie tego dnia może być więc dla nich pewną uciążliwością.

Wprowadzenie na Wigilię dnia ustawowo wolnego od pracy mogłoby być niezwykle problematyczne, dlatego mimo pojawiających się w tej sprawie co jakiś czas propozycji, nie zdecydowano się na takie posunięcie.

 

Dni wolne w 2022 roku? Walka o dni urlopowe niebawem się zacznie

Planujecie urlopy i wyjazdy na przyszły rok?

Warto już teraz sprawdzić, jak najlepiej zagospodarować kolejnych dwanaście miesięcy. Sposobności do dłuższego wypoczynku będzie kilka:

 • 1 stycznia – Nowy Roksobota w związku z tym, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego od pracy w innym terminie;
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli – czwartek – jeśli dodatkowo weźmiemy dzień urlopu w piątek, 7 stycznia, zyskamy bardzo przyjemny, długi weekend już na początku roku;
 • 18 kwietnia – poniedziałek Wielkanocny – w tym roku Wielkanoc przyjdzie bardzo szybko, Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku już 2 marca;
 • 1 maja – Święto Pracy – w tym roku wypada w niedzielę;
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3. Maja – jeśli dodatkowo uda nam się wziąć urlop na Święto Flagi (2 maja), pojawi się szansa na kolejny, długi weekend;
 • 5 czerwca – Zielone Świątki niedziela;
 • 16 czerwca – Boże Ciało – tradycyjnie obchodzone w czwartek, powoduje, że kolejny dzień urlopu zaplanowany na 17 czerwca pozwoli nam na kolejny dłuższy wypoczynek;
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – w tym roku w poniedziałek – czy to oznacza, że sierpniowe wesela będą trwały o jeden dzień dłużej? A może niektórzy zdążą w trzy dni wziąć udział w dwóch tego typu uroczystościach, bez konieczności brania dodatkowego dnia wolnego od pracy?
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych – wtorek – To oznacza, że poprzedzający go poniedziałek, 31 października może być w 2022 roku bardzo problematycznym dniem na drogach. Po weekendzie 29-30 października, pozostanie nam tylko jeden dzień na ostatnie zakupy. Być może właśnie tego dnia warto zaplanować dodatkowy dzień wolny od pracy, by spokojnie i bez pośpiechu załatwić ostatnie sprawy przed listopadowym świętem?
 • 11 listopada – Dzień Niepodległości – w 2022 roku wypada w piątek, co z pewnością ucieszy wielu z Was.
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie wypada w 2022 roku w niedzielę, a drugi dzień świąt (26 grudnia) w poniedziałek.

Sylwestrowe zabawy w 2022 roku rozpoczną się wieczorem 31 grudnia, w sobotę, a nowy rok powitamy w niedzielny poranek...

Jak wobec tego warto rozłożyć plany urlopowe?

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe