Kierowcy odwołują policyjne interwencje przy kolizjach. Zdrowy rozsądek przyda się już od stycznia

  • 07.12.2021, 10:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Policjanci patrolu drogowego w Gorlicach Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Wcześniej zdarzało się to sporadycznie, ale im bliżej końca roku i wejścia w życie nowych przepisów ruchu drogowego, tym takich „odwołanych” interwencji jest coraz więcej. Wygląda to trochę tak, jakby kierowcy już próbowali się przygotować na nadchodzące zmiany.

 

1500 złotych mandatu za spowodowanie kolizji – tyle ma dostać od nowego roku sprawca zdarzenia, w którym nikt nie ucierpiał albo obrażenia osoby poszkodowanej zostaną zakwalifikowane, jako te wymagające mniej niż siedmiu dni hospitalizacji. 

W przypadku często opisywanych przez nas stłuczek na wąskich drogach, taki uderzeń lusterkami, przy których policjanci najczęściej orzekają współwinę kierowców – każdy z nich będzie musiał zapłacić 1500 zł mandatu.

W ostatnich dniach w policyjnych statystykach drogowych coraz częściej pojawiają się kolizje, które zostają odwołane jeszcze przed przyjazdem na miejsce zdarzenia patrolu policji, bo: kierowcy dogadali się. I tak może się zakończyć każda stłuczka, której wynikiem są jedynie porozbijane samochody, a nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Wystarczy sporządzenie oświadczenia dla ubezpieczyciela. Oczywiście możemy również wezwać patrol drogówki i... do strat doliczyć jeszcze mandat.

Dwie z trzech wczorajszych (6 grudnia) kolizji zostały odwołane. W policyjnym systemie zarówno przy porannym zdarzeniu w Zagórzanach, jak i popołudniowym w Bieczu, wyświetla się komunikat: interwencja odwołana.

Dlaczego? Bo czasami lepiej się zwyczajnie dogadać, spisać oświadczenie i rozjechać do domów. Takie podejście do sprawy może nas już od przyszłego roku uchronić przed wysokim mandatem, którego najpewniej nie unikniemy po przyjeździe mundurowych na miejsce kolizji.

Dokładny taryfikator nowych mandatów nie został jeszcze podany do publicznej wiadomości, ale w najbliższym czasie postaramy się przybliżyć Wam szczegóły planowych zmian w przepisach ruchu drogowego.

Barbara Ćmiech

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 09.12.2021, 11:01
Dla osób, które się wystraszyły tych "rewelacji" - przy takiej sytuacji nagrajcie telefonem jak sprawca się przyznaje oraz mówi, że nie jest pijany ani pod wpływem żadnych środków psychoaktywnych i leków. W ten sposób nie powie później, że się wycofał bo leki etc. Do tego standardowo zdjęcia obydwu pojazdów oraz jeżeli są to wszystkie ślady na drodze. Według mnie to jest straszak a przy nowym samochodzie 1500 to może być mało na nowe lusterko z malowaniem oraz montażem etc.
stanley
stanley 08.12.2021, 10:20
powinien byc mandat w wysokosci 100.000 zl,to beda kasowac cale auta a nie wzywac policji!!!!!Natychmiast poprawia sie statystyki i zapewne nie bedzie wypadkow!!!!To jest chore!!!!!
Łysy
Łysy 08.12.2021, 07:34
Kiedy wjadę do rowu bo droga była nieodśnieżona i ktoś zadzwoni na policje lub akurat nadjedzie patrol, też skasują mnie na 1500zł? Patologia...

Pozostałe