Jaja młodości mogą przysporzyć kłopotów. Salmonella na skorupkach

  • 08.12.2021, 08:15
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Jaja młodości mogą przysporzyć kłopotów. Salmonella na skorupkach Fot. GIS
Publikujemy treść komunikatu GIS, który infomuje o stwierdzeniu salmonelli na powierzchni skorupek niektórych jaj.

 

Ostrzeżenie z 6 grudnia 2021 r.

Ostrzeżenie dotyczące żywności: stwierdzenie Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj konsumpcyjnych

 

Zagrożenie: na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj określonych poniżej. Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, Jaja młodości Genowefa Kowieska
  • Numer partii/ Data minimalnej trwałości: 06.12.2021
  • Kod na skorupkach jaj: 3PL 14261338
  • Producent: Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska, Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 35, 08-110 Siedlce,
  • Numer zakładu pakowania jaj: PL 14265903

Działania podjęte przez przedsiębiorcę i organy urzędowej kontroli: producent poinformował wszystkich odbiorców przedmiotowej partii jaj celem ustalenia stanów, zabezpieczenia, wycofania z rynku i przekazania do utylizacji. W dniu 03.12.2021 r. PLW w Siedlcach pobrał urzędowe próby z podejrzenia z kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. Producent oświadczył, iż do dnia otrzymania wyników prób urzędowych nie będzie wprowadzał na rynek jaj z kurnika o nr WNI 14261338.  

Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez przedsiębiorców.

Zalecenia dla konsumentów: nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zasady ostrożności w obchodzeniu się z jajami znajdują się >>>na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

 

Źródło info: GIS

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe