Nieszczepieni muszą zaplanować wymazy, ale to zaszczepieni mogą mówić o powodach do złości

  • 12.12.2021, 08:09
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

niebo z przelatującym samolotem nad Gorlicami Fot. ilustracyjna/fotomontaż halogorlice.info ©
Na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach pojawił się komunikat o tym, że w Boże Narodzenie (25 grudnia) nie będzie działał przyszpitalny punkt wymazowy. To ważna informacja dla tych, którzy muszą mieć pobrany wymaz w odpowiednim czasie przed planowanym przekroczeniem granicy bądź lotem. Zaszczepieni w Polsce mają jednak powody do złości. Dlaczego?

 

Przed niezaszczepionymi kolejne przeszkody

Wiele osób podróżuje w okresie świątecznym, by odwiedzić rodzinę, a by atmosfera radości nie uleciała w zgiełku prozaicznych konfliktów, tuż po świętach planują podróże. Sylwester pod palmami? Dlaczego by nie!

Staje się to powoli nową świecką tradycją: święta mogą być białe, ale niekoniecznie w naszym rodzinnym domu i w ogóle nie muszą być spędzane w Polsce. Dlaczego by nie powitać nowego roku na drugiej półkuli bądź na złocistym piasku nad ciepłym morzem? Wystarczy kupić bilet, spakować podstawowe rzeczy, zarezerwować nocleg i...

Jeszcze dwa lata temu tak właśnie to wyglądało. Teraz taki plan nie jest niemożliwy do zrealizowania, ale pojawiają się pewne przeszkody.

Świat stoi przed nami otworem, ale pandemia spowodowała pojawianie się kolejnych ograniczeń dla osób, które nie poddały się szczepieniom. Ograniczenia związane z podróżowaniem są coraz liczniejsze i jednym z najbardziej uciążliwych dla podróżujących obowiązków jest konieczność przedstawienia. Czasem oznacza to brak konieczności poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy, innym razem bycie zaszczepionym przeciwko covid-19 to po prostu warunek konieczny, by w ogóle móc wejść w niektóre przestrzenie.

Na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach pojawił się komunikat, który może mieć ogromne znaczenie dla osób, które muszą uzyskać wynik wymazu tuż po Wigilii. Czasem chodzi o kilka godzin, które będą robiły różnicę pomiędzy wpuszczeniem nas na teren konkretnego państwa. Brak właściwego dokumentu może oznaczać np. zakaz wejścia na pokład samolotu, na który mamy wykupiony bilet.

Jak czytamy w komunikacie:

W dniu 25 grudnia 2021 r. punkt pobierania wymazów COVID-19 będzie nieczynny.

 

Problemy także dla zaszczepionych: kolejne możliwości odpadają

Powody do złości mogą mieć jednak także zaszczepieni. Chociaż w wielu przypadkach podkreśla się, że nie są oni brani pod uwagę w ogólnej liczbie osób objętych np. limitem wejść, to poziom wyszczepienia w skali kraju zaczyna mieć coraz większe znaczenie w innych sytuacjach. Przykładem jest coraz częściej wyrażana niechęć do przybyszów z Polski: tak zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Chodzi przede wszystkim o zakazy lub ograniczenie lotów bądź innego typu połączeń komunikacyjnych z naszym krajem.

Jaskrawym tego przejawem jest nowy komunikat prezesa węgierskiej linii lotniczej, Wizz Air. Jak informuje szef popularnych, tanich linii lotniczych, celem firmy jest zarobek, a w przypadku takich krajów jak Polska, niski poziom wyszczepienia w prosty sposób przekłada się na ograniczone zainteresowanie lotami. Z tego też względu zawieszonych będzie kilkadziesiąt połączeń, które do tej pory funkcjonowały.

Jak cytują kolejne polskie media za „Re:view”:

To jest – przykro to mówić – konsekwencja słabego wyniku akcji szczepień w Polsce. Jaki jest sens latania na tak wielu trasach z kraju, który poziom szczepień ma ledwie na poziomie 50 procent? Doświadczenie uczy, że można się spodziewać samych problemów, lockdownów, zamykania lotnisk itp.

Zresztą z dokładnie takiego samego powodu ograniczyliśmy też naszą obecność np. w Rumunii.

 

Patrzymy na stronę wizzair,com i sprawdzamy dostępność lotów z najbliższego nam lotniska w Krakowie.

Jako dostępne cele lotów wymienione są obecnie: Split, Larnaka, Billund, Turlku, Nicea, Heraklion (Kreta), Kutaisi, Barcelona El Prat, Eindhoven, Reykjavik, Tel Awiw, Bergen, Oslo Gardermoen, Stavanger, Tromso, Trondheim, Sztokholm, Charków, Kijów-Żuliany, Birmingham, Doncaster/Sheffield, Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Bari, Katania (Sycylia), Mediolan, Rzym-Ciampino, Rzym-Fiumicino.

Już niedługo kilka z tych połączeń zostanie zawieszonych i tak:

  • połączenie do Reykjaviku, przywrócone 17 grudnia (2 loty tygodniowo) zostanie ponownie zawierzone od 7 stycznia do 27 marca, od kwietnia będzie można polecieć w tym kierunku dwa razy w tygodniu;
  • połączenie do Birmingham przywrócone 15 grudnia (2 loty tygodniowo) zostanie zawieszone od 9 stycznia do 9 marca, od kwietnia system rezerwacyjny wskazuje na możliwość wybierania nawet 3 lotów tygodniowo w tym kierunku;
  • do Doncaster nie nie możemy wybrać żadnego lotu od 8 stycznia do 12 lutego
  • na lotnisko Londyn-Luton kierowane są z Krakowa zwykle dwa loty dziennie tego przewoźnika, od stycznia częstotliwość tych lotów spadnie do jednego połączenia od 10 stycznia, trzy loty dziennie zaplanowano na powrót dopiero 27 marca.

Warto więc już teraz sprawdzić, czy planowane podróże, w szczególności obejmujące wyjazd w inne regiony świata zimą, będą w ogóle możliwe.

Planowanie wakacji zimą staje się więc coraz trudniejsze.

  • do Bari nie możemy wybrać lotów w systemie od 9 stycznia do 13 marca (ostatni dostępny lot: 12 grudnia)
  • pierwszy dostępny termin lotu Kraków-Split dostępny jest dopiero 13 czerwca.
  • do Katanii nie możemy wybrać połączeń w systemie rezerwacyjnym od 9 stycznia do 2 marca.

 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, wizz.air.pl

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

 pier... ę politykę
pier... ę politykę 15.12.2021, 11:08
Przestańcie komentować te szczepienia bo sięchce już rzygać. Żrecie się o politykę, szczepionki, o kolor lampek na choince, o cokolwiek! Zajmijcie się świętami i rodziną!
na zimno
na zimno 13.12.2021, 09:02
Nie wnikam w to czy ktoś się szczepił czy nie jego własna wola. Jednak moim zdaniem za fiasko szczepień odpowiadają "eksperci" z rady medycznej. To ich zachowanie i odnoszenie się do ludzi, brak zwykłego spokojnego wytłumaczenia, brak spokojnej merytorycznej dyskusji w mediach z wszystkimi którzy są za lub przeciw szczepieniom spowodował swoisty bunt. Odnoszę wrażenie że wszyscy domagający się szczepień zachowują się jak przedstawiciele handlowi, telemarketerzy którzy przed końcem roku muszą wykonać plan sprzedaży bo nie będzie premii. Tyle w temacie.
Jak nie wiadomo o co chodzi...
Jak nie wiadomo o co chodzi... 13.12.2021, 10:44
W biznesie zawsze jest jakiś plan, który trzeba zrobić.
Biznes to biznes proste
adam1
adam1 12.12.2021, 16:12
Problem polega na tym, że te preparaty medyczne nie działają. Co innego stare, sprawdzone, stosowane od lat szczepionki jak te przeciwko gruźlicy, błonicy, odrze czy różyczce. Zachorowania się zdarzają, ale jest ich statystycznie bardzo mało. Czy ktoś musi brać przypominające dawki przeciwko polio, krztuścowi czy błonicy? Natomiast w przypadku tego niesprawdzonego preparatu zachorowań jest dużo i to w Europie, gdzie jest najwięcej wyszczepień
Podpis
Podpis 14.12.2021, 23:14
Jak to nie działają?! Przestań powielac bzdury! Szczepionka chroni przed hospitalizacja a nie przed zakazeniem!
eda
eda 15.12.2021, 08:03
nieprawda byłam szczepiona i tak się znalazłam w szpitalu
Fajnie
Fajnie 15.12.2021, 09:01
było ?
~~~~ja
~~~~ja 15.12.2021, 08:43
@eda i być może właśnie dlatego, że byłaś szczepiona mogłaś dzisiaj napisać ten komentarz. Szczepionka nigdy nikomu nie dawała 100% pewności, że się nie zarazi i to nie jest i nigdy nie było tajemnicą. Powszechnie wiadomo, że pewien mały odsetek szczepionych jednak ląduje w szpitalach tak jak wiadomo, że w większości z tego wychodzi a większość nieszczepionych z tych co wylądowali w szpitalu nie ma tego szczęścia.
Podpis
Podpis 15.12.2021, 09:34
Jest dokładnie tak jak napisałeś. Żadna szczepionka nigdy nie daje 100% pewności i zawsze jest ten nikły procent ludzi, którzy ciężko przejdą chorobę. Poza tym pamiętajmy, że coraz więcej "zaszczepionych w gazik" zgłasza się do szpitali po teraz ktoś im zmarł z rodziny a oni mają kupione certyfikaty. Okazuje się, że duża część "zaszczepionych" pod respiratorem to właśnie takie imbecyle, które do końca nie wierzyły w coronę "bo to grypa tylko jest"
Polak
Polak 15.12.2021, 13:11
Podpis - "Zaszczep sie by nie było lockdawnu" narracja z całej UE - i tylko to, tak naprawdę, skłoniło ok. 70% zaszczepionych do szczepienia (w tym i mnie). Tymczasem im wyższy poziom wyszczepienia społeczeństwa tym dotkliwszy nakładany jest lockdown. A na zachodzie wcale nie protestują "nieszczepieni idioci foliarze" jak idzie narracja z mediów w Polsce, tylko właśnie ZASZCZEPIENI którzy nadal są KARANI lockdownem.
Akeb
Akeb 12.12.2021, 13:38
Haha , wiedziałem że tak będzie :)
Teraz jak już się zaszprycujesz nawet 3 razy to za pół roku będziesz antyszczepem bo wcisną wam kit że to już musi być 4 dawki :D
Ktoś to jeszcze bierze na poważnie ?
Podpis
Podpis 15.12.2021, 09:35
Wirus mutuje non stop bo ciągle ma pożywkę na foliarzach a ty jesteś taki zdziwiony, że trzeba reagować na bieżąco? Litości!
Polak
Polak 15.12.2021, 13:14
Podpis - wirus mutuje tak samo w "foliarzach" jak i w zaszczepionych... Zaszczepiony tak samo choruje i roznosi wirusa jak "foliarz".
parafa
parafa 15.12.2021, 10:35
przestać wykonywać testy i nie będzie zakazen
Podpis
Podpis 14.12.2021, 23:15
OIOM są pełne nawróconych foliarzy, którzy w ostatnich chwilach płaczą że byli głupi i się nie zaszczepili.
Szamiesz
Szamiesz 12.12.2021, 15:46
chemiczne żarcie kebaby , burgery , wędlinki pakowane z terminami ważności do spożycia po pół roku , mleko uht , czipsy i inne konserwowane dziadostwo i mówisz jakie to pyszne a boisz się pomóc sobie i innym . Ale tak się zachowują egoiści 👎
sprane mózgi macie
sprane mózgi macie 13.12.2021, 08:22
Może takie jadasz ale kebab w" stambule " jest bez grama chemi a wędlinę nawet jak sam sobie zrobisz i zapakujesz próżniowo to też wytrzyma pół roku i nie ma grama chemi.........tylko dziwne jest że po roku podawania szczepionki zeneka firma poinformowała że zakończono fazę testu i można nadal szczepić. .uzależnili cię od szczepienia i teraz co pół roku będą potrzebne dawki bo jak n ie to wpoją ci w umysł że umrzesz , podają codziennie że umiera 500 osób z czego 140 to zarażeni covidem a reszta to nieleczeni na inne choroby , więcej niż 140 osób to umiera na raka dziennie ale o tym sie nie mówi bo za covid dostają większą kase....przestać robić testy patyczkiem tylko robić wymaz z krwi i zachorowań będzie malutko
Podpis
Podpis 14.12.2021, 23:18
Jesteś uzależniony od głupoty i teorii spiskowych a na taka chorobę jedyna szczepionka jest lobotomia.

Pozostałe