Ropa, trzeci pas pod górę. A gdzie „zawrotki”?

  • 17.12.2021, 11:07
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

miejscowość Ropa w powiecie gorlickim, widok z satelity Fot. Google Earth
Trwa cykl spotkań informacyjnych dla inwestycji realizowanej na zlecenie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a dotyczą one Rozbudowy drogi krajowej nr 28 na odcinku Nowy Sącz - Ropa.


Po Kamionce Wielkiej i Grybowie przyszedł czas na Ropę. We środę (15 grudnia) w tamtejszym Urzędzie Gminy zorganizowano spotkanie informacyjne.


Jakie są plany?

W ramach modernizacji drogi krajowej nr 28 na wysokości skrzyżowania dróg i stacji benzynowej są plany wybudowania ronda.

Ważnym punktem ma być rozbudowa podjazdu pod Ropską Górę, gdzie powstanie trzeci pas dla pojazdów wyprzedzających. Zapowiada się również zmiana nośności i geometrii jezdni, co ma w efekcie poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Szczegóły tej inwestycji mówią o wybudowaniu drogi o szerokości 7 metrów z poboczami wysypanymi zmielonym asfaltem (destruktem). Perspektywa zakończenia tych prac to... 2027 rok.

Czego nie będzie w Ropie?

Na pierwszy plan nasuwa się brak rozwiązania dla pojazdów włączających się do ruchu z posesji przyległych do fragmentu drogi o trzech pasach. W omawianym rozwiązaniu założono dla nich nakaz skrętu w prawo. Pominięto w tym przypadku wybudowanie miejsc, gdzie mogliby bezpiecznie nawrócić.

Wzorem, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, jest powiat tarnowski i miejscowość Zabłędza w ciągu drogi wojewódzkiej 977. W miejscu, gdzie wybudowano trzeci pas ruchu do wyprzedzania, zaplanowano też dwa miejsca dla pojazdów, które skręcając w prawo, bezpiecznie włączają się do ruchu, a na szczycie wzniesienia mają osobną jezdnię do zawrócenia

Niestety takiego rozwiązania w Ropie nie przewidziano, więc kierowcy, którzy będą włączać się do ruchu, będą mieć problem z bezpiecznym zawróceniem, w kierunku Gorlic.

Czy ten fakt pobudzi mieszkańców i władze do wywalczenia tego rozwiązania infrastruktury? Wydaje się, że z punktu widzenia bezpieczeństwa powinno tak się stać.


Bez przełomu

Patrząc na całą otoczkę, jaką tworzy się przy okazji tej modernizacji, trzeba wyraźnie powiedzieć, że inwestycja ta nie będzie kołem zamachowym dla rozwoju naszego regionu, a tym bardziej do zatrzymania wykluczenia komunikacyjnego powiatu gorlickiego.

Ma to być po prostu większy remont, który przypada na określony czas użytkowania jezdni. Dodatkowo warto sobie zdać sprawę, że nastąpi to dopiero za 5 lat, przez które tą drogą przejadą jeszcze tysiące osobówek i tirów. O wpływie tego ruchu na stan infrastruktury nie trzeba nikogo przekonywać. Jak będzie wyglądała ta droga za 5 lat? Przekonamy się na własnej skórze.

W galerii zdjęć znajdą Państwo kilka ujęć ze środowego spotkania i prezentacji slajdów w Ropie. Dziękujemy: >>>Zachodnia Obwodnica Gorlic

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (3)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

John
John 18.12.2021, 06:55
Kiedy południowa obwodnica Gorlic. pytam się kiedy?
Bar
Bar 18.12.2021, 16:55
A kiedy zachodnia? Tak,zeby nie trz3ba bylo sie pchac przez ul.Legionow?
?
? 17.12.2021, 14:30
"Patrząc na całą otoczkę, jaką tworzy się przy okazji tej modernizacji, trzeba wyraźnie powiedzieć, że inwestycja ta nie będzie kołem zamachowym dla rozwoju naszego regionu, a tym bardziej do zatrzymania wykluczenia komunikacyjnego powiatu gorlickiego."

Przebudowa jednego skrzyżowania na DK28 ma być kołem zamachowym dla rozwoju regionu? Wykluczenie komunikacyjne postępuję bo akurat w Ropie jest miejsce wymagające przebudowy w celu poprawienia bezpieczeństwa.

Nie wiem co autor miał na myśli i jakie oczekiwania wobec tego projektu, ale nie rozumiem o co ma żal.
adam1
adam1 17.12.2021, 12:49
Tam trzeci pas ruchu dawno powinien być zrobiony. Tyle razy ta droga była remontowa i nic nie zrobiono. Rondo nie jest dobrym rozwiązaniem, spowalnia ruch i powoduje korki. Rondo jest dobre w cyrku, a nie na drodze krajowej.
Cypisek
Cypisek 17.12.2021, 16:40
Rondo tak, ale tam, gdzie jest naprawdę potrzebne. Chyba, że ktoś ma nadmiar pieniędzy do wydania, jak na rondo w Sękowej.
qwet
qwet 17.12.2021, 13:31
Coś tam musi być zrobione. Albo rondo albo światła a spowolnienie ruchu w tamtym miejscu wszystkim wyjdzie na zdrowie.

Pozostałe