Ile warto mieć kont osobistych? Czy jedno na pewno wystarczy?

 • 21.12.2021, 09:00
 • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

mężczyzna z telefonem i kartą bankową w ręce Fot. materiały partnera
Obecnie niewiele osób wyobraża sobie życie bez konta w banku. To na nie trafia wynagrodzenie za pracę, stypendium czy świadczenie emerytalne. Za jego pośrednictwem można wygodnie opłacać rachunki, płacić za zakupy zamawiane w sklepach internetowych, a przypisana do niego karta pozwala na szybkie płatności bezgotówkowe w sklepach. Coraz częściej jedno konto osobiste przestaje nam jednak wystarczać i decydujemy się na otwarcie kolejnego. Czy jednak można i naprawdę warto mieć więcej rachunków bankowych? Odpowiadamy! Przeczytaj i poznaj korzyści płynące z takiego rozwiązania.

 

Jak wiele rachunków bankowych może mieć klient indywidualny?

Prawo bankowe oraz inne przepisy obowiązujące w Polsce w żaden sposób nie ograniczają możliwości zawierania umów na prowadzenie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Poszczególne banki oferują darmowe konta internetowe, co pozwala uniknąć kosztów. Atrakcyjne produkty finansowe bez stałych miesięcznych opłat, prowizji za kartę, przelewy czy wypłaty gotówki w bankomatach oraz wiele bonusów na start (w tym m.in. za polecenie usług) zachęcają do korzystania z ofert. Atrakcyjne możliwości z wieloma profitami i przejrzystą aplikacją mobilną znajdziesz m.in. w Santander Bank Polska. Pamiętaj, że możesz założyć dowolną liczbę kont osobistych, dopasowanych do swoich aktualnych potrzeb.

 

Główne korzyści z posiadania nowoczesnego konta osobistego

Z posiadania nowoczesnego konta w banku płynie wiele korzyści. Dawno przestało być ono jedynie elektroniczną portmonetką pozwalającą bezpiecznie przechowywać zgromadzoną gotówkę bez obaw, że stanie się łupem złodzieja. Każdy bank stara się zachęcić swoich klientów do aktywności, dlatego nie tylko przygotowuje wiele przydatnych na co dzień usług, ale i obniża koszty prowadzenia rachunków.

Współczesne konto osobiste daje dostęp do wygodnej bankowości internetowej. Za jej pośrednictwem możesz na bieżąco monitorować stan swojego salda, sprawdzać wpływy i wydatki czy generować raporty pozwalające Ci ocenić kondycję domowego budżetu. Możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych pomoże Ci opłacać rachunki i zakupy w sklepach internetowych o dowolnej porze dnia, a wygodne zlecenia stałe i polecania zapłaty (direct debit) pozwolą Ci na ustawienie automatycznych płatności za czynsz, telefon, internet, telewizję kablową lub inne abonamenty. Wiele banków pozwala także szybko założyć Profil zaufany i logować się do niego za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Dzięki temu możesz korzystać z IKE, ePUAP, PUE ZUS czy CEIDG i załatwiać wiele prywatnych lub firmowych spraw urzędowych (bez konieczności wychodzenia z domu bądź biura).

Innowacyjne aplikacje mobilne pozwolą Ci zmienić swój smartfon w centrum zarządzania domowymi finansami. Oprócz standardowych możliwości sprawdzania salda czy robienia przelewów coraz częściej za pośrednictwem bankowości mobilnej można doładować telefon, zapłacić za przejazd autostradami (usługa Autopay) czy przejazd komunikacją miejską, albo kupić bilety do wybranych sieci kin. Niektóre banki podpisują umowy z partnerami zewnętrznymi, co pozwala bezpośrednio z poziomu aplikacji nabyć ubezpieczenie turystyczne, rezerwować miejsca w hotelach, zamówić bilety na samolot czy wynająć samochód. Możną ją połączyć również z kartami lojalnościowymi wybranych sklepów, stacji benzynowych i innych punktów usługowych. Nowością jest możliwość autoryzacji przelewów za pomocą biometrii (potwierdzenie tożsamości odciskiem palca lub skanem twarzy).

Konto bankowe coraz częściej pozwala korzystać z wielu nowoczesnych systemów płatności. Można do niego zamówić nie tylko standardowe karty płatnicze, ale także korzystać z wielu aplikacji pozwalających płacić kodem BLIK, telefonem, zegarkiem czy nawet opaską. Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay cieszą się ogromną popularnością wśród młodych i aktywnych osób, które lubią płatności zbliżeniowe i chcą bezpiecznie robić zakupy w sklepach online.

Kolejną korzyścią z posiadania nowoczesnego konta w banku są rozbudowane oferty przygotowywane specjalnie dla posiadaczy ROR. Bankom zależy na gronie stałych klientów, dlatego polecają korzystne konta oszczędnościowe, lokaty oraz oferty kredytowe (karty kredytowe, kredyty gotówkowe, limity na koncie). Bardzo często wniosek o kolejny produkt bankowy można złożyć bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej.

 

Jakie argumenty przemawiają za założeniem drugiego lub kolejnego konta?

Dodatkowy rachunek w innym banku pozwoli Ci:

 • porządkować domowe finanse – na swoim podstawowym koncie możesz przechowywać pieniądze, za które opłacasz stałe rachunki i robisz codzienne zakupy; kolejne konto możesz założyć np. na poczet odkładania funduszy przeznaczonych jedynie na swoje hobby czy podróże,

 • oszczędzać – darmowe konto bankowe typu ROR nie jest oprocentowane; możesz jednak założyć rachunek oszczędnościowy, na który będziesz przelewać drobne nadwyżki; tutaj oprocentowanie nie jest wysokie (waha się w granicach od około 0,3 do 3%), ale gdy gotówka i tak jest przechowywana, warto skorzystać z możliwości naliczenia przynajmniej niewielkich odsetek od kapitału,

 • zachować niezależność finansową – to rozwiązanie sprawdzi się dla osób, które mają wspólne konto z partnerem; dodatkowy rachunek warto założyć, aby odkładać pieniądze na własne potrzeby; coraz więcej małżeństw zakłada jedno konto wspólne (tzw. rachunek dla dwojga), na które comiesięcznie przelewają określoną kwotę poznaczoną na rachunki i koszty życia, a swoje oddzielne konta traktują jako własne portfele elektroniczne,

 • zyskać więcej niż jedną kartę płatniczą – dodatkowy rachunek może stać się ratunkiem, gdy akurat zgubisz kartę lub straci ona datę ważność; zawsze jednak sprawdź, czy bank nie naliczy Ci prowizji, gdy nie będziesz korzystać z „debetówki” na co dzień (częstym warunkiem jej bezpłatnej obsługi jest minimum jedna transakcja w miesiącu),

 • stworzyć zabezpieczenie na wypadek kradzieży karty – gdy Twoja karta zostanie skradziona, możesz zablokować konto główne i korzystać w tym czasie z awaryjnego, założonego specjalnie na taką okazję,

 • zarabiać na promocjach i bonusach – coraz częściej banki oferują atrakcyjne premie za otworzenie nowego konta osobistego – w ten sposób możesz zyskać od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych bonusu; atrakcyjnym rozwiązaniem są także zniżki u partnerów banku oraz usługi typu cashback (procentowy zwrot za zakupy).

 

Przed otwarciem nowego konta zwróć uwagę na...

Chcesz otworzyć kolejne konto osobiste w innym banku? Zanim złożysz wniosek i podpiszesz umowę, sprawdź:

 1. Warunki bezpłatności rachunku – darmowe konto bankowe często nie wiąże się ze stałą miesięczną opłatą za jego prowadzenie, ale mogą być naliczane inne prowizje (np. za kartę, wypłatę gotówki w bankomatach czy przekroczenie limitu darmowych przelewów); zawsze dokładnie przeanalizuj Tabelę opłat i prowizji, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

 2. Dostęp do nowoczesnych płatności bezgotówkowych – dużo płacisz w internecie lub zależy Ci na szybkich płatnościach zbliżeniowych w punktach handlowych i usługowych? Sprawdź, czy wybrane konto osobiste daje możliwość korzystania z nowoczesnych aplikacji (BLIK, Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay).

 3. Sposób działania, przejrzystość i możliwości bankowości elektronicznej – przydatne będą różne raporty wpływów i wydatków, możliwość zamówienia i aktywowania karty przez internet, zlecenia stałe i polecenia zapłaty, dostęp do Profilu zaufanego.

 4. Funkcje aplikacji mobilnej – nowoczesne aplikacje mobilne dają wiele dodatkowych możliwość (np. doładowanie karty komunikacji miejskiej czy telefonu, funkcja Autopay, ustawienie odkładania „końcówek” z kwot zakupów).

 5. Promocje i bonusy dla posiadaczy rachunku – możesz zyskać zwroty za zakupy u partnerów banku bądź bonus za polecenie komuś konta.

 6. Łatwy dostęp do innych produktów finansowych – wnioskowanie o kartę kredytową, lokatę czy kredyt gotówkowy za pośrednictwem własnej bankowości internetowej jest wygodniejsze niż poszukiwanie podobnych ofert i wizyty w różnych oddziałach. W swoim banku masz także wyższe szanse na korzystne oprocentowanie kredytu, ponieważ instytucje finansowe cenią lojalnych klientów.

 

Otwarta bankowość – czym jest i jak działa?

Otwarta bankowość (open banking) weszła w życie 14 września 2019 roku, wraz z dyrektywą Parlamentu Europejskiego PSD2. Są to usługi finansowe, które banki mogą świadczyć, gdy udostępnią podmiotom trzecim (TPP) informacje o prowadzonych kontach. Klient musi wyrazić zgodę na przekazywanie danych. Są one przesyłane za pomocą otwartego interfejsu programistycznego (API). Znanym przykładem open banking są natychmiastowe przelewy. Banki współpracują tutaj z operatorami zewnętrznymi, co pozwala szybko płacić za zakupy online (dzięki współpracy banku z TPP klient nie musi czekać na standardowe przeksięgowanie środków).

Otwarta bankowość zapewnia klientom oszczędność czasu i wygodę transakcji. Dzięki niej możliwa jest agregacja rachunków, czyli podpinanie do jednego ulubionego konta osobistego widoku rachunków z innych banków.

 

Dodatkowe konto osobiste a konto walutowe lub firmowe

W banku, w którym posiadasz konto osobiste, możesz założyć także rachunek walutowy. Dzięki niemu unikniesz kosztów przewalutowania i szybko kupisz euro, dolary, funty czy franki szwajcarskie po atrakcyjnym kursie. Rozwiązanie to sprawdzi się dla osób, które zarabiają w innych walutach niż złotówka, bardzo dużo podróżują lub często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Jesteś zadowolony z działania i jakości obsługi banku prowadzącego Twoje prywatne konto? Gdy planujesz właśnie założenie firmy lub jesteś już przedsiębiorcą, możesz założyć tutaj także rachunek firmowy. W ten sposób zyskasz dostęp do sprawdzonych usług i równie sprawnie będziesz zarządzać służbowym budżetem.

 

Szukasz banku z korzystną ofertą?

Zainteresowałeś się korzyściami płynącymi z założenia więcej niż jednego konta w banku? Dokładnie wiesz już, jakich funkcjonalności potrzebujesz i które usługi powinny być darmowe, aby rachunek nie generował kosztów? Teraz dokładnie przeanalizuj oferty dostępne na rynku. Duży wybór korzystnych kont osobistych znajdziesz m.in. w Santander Bank Polska. Są one dopasowane do potrzeb osób z wielu grup wiekowych. Sprawdź, co gwarantują poszczególne rachunki i wybierz darmowe konto, które ułatwi Ci zarządzanie domowymi finansami.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe