Wiemy już, ile osób włączyło się w konsultacje powiatowe i co zaproponowano

  • 04.01.2022, 09:12
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

widok na łąki w powiecie gorlickim Fot. halogorlice.info ©
Czy ta informacja ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach jest zaskakująca? Wydaje nam się, że podsumowanie akcji konsultacyjnej związanej ze strategią rozwoju naszego regionu wzbudziła ograniczone zainteresowanie.

 

Wystarczyło wysłać maila

Na początku grudnia pisaliśmy w tekście >>>Zmieniajmy nasz powiat na lepsze: wystarczy wysłać maila! Żeby wziąć udział w konsultacjach wystarczyło zapoznać się z projektem „Programu Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021-2027”. Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem mielibyśmy jakieś wątpliwości bądź propozycje, można było je krótko odnotować, a następnie przesłać na wskazane w tekście adresy mailowe.

Decyzja o prowadzeniu konsultacji w formie zdalnej wynikała z kilku przesłanek. Wzięto pod uwagę w szczególności: możliwość łatwego dostępu do informacji i propozycji dla każdego mieszkańca powiatu, niezależnie od czasu, w którym chciałby się on zapoznać z tym tekstem, dużą elastyczność w zakresie wysyłania informacji zwrotnej oraz szeroką dostępność internetu. Takie rozwiązanie oceniono również jako tanie i chociaż nie wskazano tego wprost, konsultacje w formie zdalnej wpisują się w pełni w nowy model obsługi przez urzędy, wynikający ze stanu pandemii.

Wystarczyło wysłać krótką wiadomość.

 

Ile osób skorzystało z tej możliwości?

Informację podaje Starostwo Powiatowe w Gorlicach:

 

W toku konsultacji społecznych nie otrzymano opinii ani rekomendacji od mieszkańców Powiatu Gorlickiego.
Na pisma wystosowane przez wykonawcę „Programu…” w imieniu Powiatu Gorlickiego w równolegle prowadzonym procesie konsultacyjnym, otrzymano odpowiedzi od dwóch Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Krakowie PGW Wody Polskie. 

 

Równolegle prowadzony był proces konsultacji realizowany przez wykonawcę omawianego „Programu Rozwoju...”. Tutaj efekt konsultacji był nieco inny:


W zakresie części powierzchni Powiatu Gorlickiego położonego w regionie wodnym Górnej-Wschodniej Wisły, stanowiącym obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie PGW Wody Polskie przesłane uwagi do programu skupiały się na następujących zagadnieniach:
1. uwzględnienie tzw. „obszarów szczególnego zagrożenia powodzią”, o których mowa w art. 16 pkt 34 ustawy Prawo wodne
2. uwzględnienie ustaleń dokumentów planistycznych, o których mowa w art. 315 pkt 1 – 3 w/w ustawy tj.:  plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, plany zarządzania ryzykiem powodziowym, plany przeciwdziałania skutkom suszy.  

 

W odniesieniu do regionu Górnej-Zachodniej Wisły uwagi odnosiły się do kwestii uzupełnienia informacji dotyczącej obszarów szczególnego zagrożenia powodzią od rzeki Biała i uwzględnienia m.in. ustaleń dokumentów planistycznych, wskazanych już powyżej.

Złożenie uwag poskutkowało rozszerzeniem „Programu Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021 – 2027” o rozdział „Zasoby wodne oraz zagrożenie powodzią na terenie powiatu gorlickiego”.

Szeroki komunikat z konsultacji oraz dostęp do treści „Programu Rozwoju...” dostaniecie bezpośrednio >>>na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe