Nowy gatunek beskidzkiego skorupiaka nazwany na cześć Andrzeja Stasiuka

  • 05.01.2022, 11:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Andrzej Stasiuk i skorupiak Gammarus stasiuki Fot. Uniwersytet Łódzki/halogorlice.info ©
Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego: dr Tomasz Mamos, prof. dr hab. Michał Grabowski i prof. dr hab. Krzysztof Jażdżewski wraz z kolegami ze Słowacji odkryli w potokach Beskidu Niskiego nowy gatunek skorupiaka. Na cześć pisarza Andrzeja Stasiuka, mieszkańca gminy Sękowa, nowy gatunek skorupiaka nazwano – Gammarus stasiuki.

 

W liście, który opublikowała na swoim profilu na Facebooku Monika Sznajderman, żona Andrzeja Stasiuka, badacze napisali, że są wiernymi czytelnikami twórczości pisarza i podzielają jego pogląd na świat oraz miłość do Europy Wschodniej, dlatego chcą, aby jego nazwisko zostało upamiętnione nie tylko w kulturze, ale także w przyrodzie naszego regionu. A że odkrywcom przysługuje przywilej wybrania nazwy dla nowego gatunku to postanowili nazwać go – Gammarus stasiuki.

 

 

Nowo odkryty skorupiak zamieszkuje strumienie Karpat Wschodnich w Polsce, również w Beskidzie Niskim, ale także na Ukrainie, w Rumunii i na Słowacji. Ów skorupiak pełni ważną rolę w przyrodzie, ponieważ rozdrabnia i przetwarza liście, które spadają z drzew do wody i umożliwiają zawartej w nich materii ponowne zasilenie kręgu życia.

 

 

 

 

 

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JarekRr
JarekRr 06.01.2022, 19:47
Ale odkrycie! Od lat te skorupiaki są widywane nie tylko w Beskidzie Niskim!
Izrael
Izrael 06.01.2022, 19:29
Dno.
Ja
Ja 06.01.2022, 15:47
Ja ha ha i bez komentarza.
Misiek
Misiek 06.01.2022, 11:32
Och, jestem przekonany że Pan Andrzej zreflektuje się szybko i poprosi odkrywców o zmianę nazwy na: Gammarus bona mutatio

Pozostałe