Święto Trzech Króli w Szymbarku [FOTO/VIDEO]

  • 06.01.2022, 12:33
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
Dziś obchodzimy jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, a więc Święto Trzech Króli. Jest ono również nazywane Świętem Epifanii lub Objawienia Pańskiego.

 

Co jest istotą dzisiejszego święta?

Motywem przewodnim, paradoksalnie nie są mędrcy ze wschodu, a nowo narodzony Chrystus, który ukazuje się pogańskiemu światu. To na nim skupiona jest uwaga wszystkich osób, począwszy od Rodziców, pastuszków, zwierząt i innych, którzy zmierzają do stajenki.

Trzej królowie lub magowie, bo tak też są określani, ujrzeli gwiazdę na wschodzie, która poprowadziła ich do szopki, gdzie oddali hołd małemu Jezusowi.


Kacper, Melchior i Baltazar — skąd wzięły się te imiona?

Najciekawsze jest to, że ewangelia Św. Mateusza tak naprawdę nie podaje precyzyjnie, ilu było królów. Mogą o tym świadczyć też malowidła, które znajdują się w katakumbach rzymskich z wieku II i III. Można na nich zidentyfikować dwie, cztery lub nawet sześć postaci. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet 12. W tradycji Kościoła przeważa zdecydowanie liczba trzech króli ze względu na opis, który świadczy, że zostały złożone trzy dary.
 

Jak wyglądały obchody święta i żywa szopka w Szymbarku?

Po Mszy świętej o godz. 9 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku mieszkańcy mogli zajrzeć do żywej szopki, gdzie czekały na nich w zagrodach zwierzęta znane z opisów stajenki pańskiej. A więc były kury, kaczki, indyki, króliki, świnka, konie, kuce, ale też alpaki, owce kameruńskie, łabędzie, a nawet emu.

Zwierzęta wzbudzały bardzo duże zainteresowanie nie tylko najmłodszych, niektóre chętnie pozowały do zdjęć, inne chowały się w kątach zagród.

 

Dzieci miały niezwykłą frajdę kolędowania w otoczeniu bliskich

W kościele do występów przygotowywała się grupa parafialna „Pomimo”, która dziś odegra Misterium Bożonarodzeniowe pt. „Wojna światów”. Spektakle można obejrzeć jeszcze dziś  o godz. 14.30 i 17, w sobotę (8 stycznia) o godz. 17 i w niedzielę (9 stycznia) o godz. 14.30 i 17. 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Yoda
Yoda 08.01.2022, 07:56
Uśmiech Maryi rozwalił cały system
Terra
Terra 07.01.2022, 08:03
Zero dystansu, maseczek, limitu osób. I znowu będzie po kilka zgonów w Gorlicach. Koszmar. Czy ludzie nie potrafią zrozumieć, iż dziś wymagana jest ochrona zdrowia wszystkich.
Takich orszaków powinno się zabronić!!!
Oczywiście ze względu na epidemię SARS-Cov-2.
Dokumentacja fotograficzna może posłużyć jako akt oskarżenia przeciwko organizatorom takich imprez.
Popis buty, lekceważenie życia ludzkiego.
W imię czego?
iza
iza 07.01.2022, 09:14
od kiedy na zewnatrz maseczki sie nosi? wez leki bo glowa nie bardzo pracuje poza tym jak ty zyles przed pandemia???
Zombi
Zombi 06.01.2022, 16:37
Bardzo fajna szopka . Szacunek dla Parafii . Dawno tak wspaniałego wydarzenia nie było . Dzieci i te duże i te małe były szczęśliwe . Super sprawa . Mam nadzieję , że w przyszłym roku też będzie .
Dziękuję .
Gorlice
Gorlice 06.01.2022, 12:56
A w Gorlicach nawet już się orszaku nie chce zrobić.
adam1
adam1 06.01.2022, 23:50
Widocznie Proboszcz jest człowiekiem słabej wiary. Boi się nie tylko wirusa, ale także władz i sanepidu
Aga
Aga 06.01.2022, 16:12
majiuana na co, komu to potrzebne ??
Betti
Betti 06.01.2022, 15:04
Jakby proboszcz Bazyliki zrobił orszak to dopiero byłby hejt że pandemia zakażenia
lidka
lidka 06.01.2022, 19:20
dokladnie bylaby jazda ze nieodpowiedzialny i naraza na zarazenia moze za rok sie uda jak w koncu ten cyrk z pandemia skoncza

Pozostałe