Mobilne punkty ZUS w Gorlicach. Pracownicy pomogą Ci w złożeniu wniosku

  • 12.01.2022, 10:30
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

komputery na biurku Fot. ilustracyjne/pixabay
W czwartek (13 stycznia) mobilny punkt ZUS będzie dyżurował w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gorlicach, a w piątek (14 stycznia) w Pawilonie Historii Miasta Gorlice. Pracownicy ZUS pomogą w uruchomieniu profilu na PUE i złożeniu wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy lub o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+.

 

Mobilne punkt ZUS będą działały:

  • w czwartek (13 stycznia) w godz. 10-12 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gorlicach przy ul. Ignacego Łukasiewicza 6,
  • w piątek (14 stycznia) w godz. 10-12 w Pawilonie Historii Miasta Gorlice przy gorlickim Rynku.


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia 2022 roku można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę RKO. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12 do 35 miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. złotych. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus

Od stycznia 2022 roku obsługę programu Rodzina 500 plus zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, czyli do 31 maja 2022 roku.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.


Źródło info: ZUS

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe