Sąd uchylił uchwałę o przeciwdziałaniu ideologii LGBT podjętą przez Radę Gminy Lipinki

  • 12.01.2022, 13:12
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

kobieta wykonująca gest ciszy na tle tęczowej flagi Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
W poniedziałek (10 stycznia) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił rezolucje anty-LGBT, które w 2019 roku uchwaliły samorządy w gminie Lipinki i powiecie tarnowskim. Wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że można go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

W 2019 roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżyło obie uchwały, wnosząc o stwierdzenie ich nieważności. Rzecznik argumentował wtedy swoje stanowisko sprzecznością rezolucji z Konstytucją oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

W 2020 roku krakowski sąd odrzucił skargi RPO, ale biuro rzecznika wniosło skargi kasacyjne. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o uchyleniu zaskarżonych postanowień i przekazaniu spraw do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.

W poniedziałek (10 stycznia) Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwał podjętych przez radnych gminy Lipinki i powiatu tarnowskiego. To diametralna zmiana stanowiska.

Sąd stwierdził dyskryminujący charakter uchwał i uznał, że wykraczają one poza kompetencje przyznane jednostkom samorządu terytorialnego. Ponadto według WSA została wykreowana nowa kompetencja władcza samorządu.

W poniedziałkowym komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich czytamy, że:

WSA wskazał także na agresywny, stygmatyzujący język uchwały, jak na przykład sformułowanie „homopropaganda”. Ponadto sąd dociekał, kto był autorem tych uchwał, czyli kto konkretnie je napisał.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

www
www 16.01.2022, 09:03
Uchwalić nową zmieniając tylko datę i zabawa od początku
Podpis
Podpis 16.01.2022, 08:00
Proponuje Lipinkom wprowadzić jeszcze jedną uchwałę, która zostanie entuzjastycznie przyjęta przez EU. Na kołaczu Maryjnym trzeba umieścić adnotację: UWAGA! Ten produkt BYĆ MOŻE zawiera śladowe ilości białego sera! Receptura AD 2022: kostka sera na tonę mąki

Współczuję normalnym mieszkańcom Lipinek bo przez wójta i radę mieszkają w miejscu, które jest postrzegane jako epicentrum ciemnogrodu w powiecie Gorlickim. Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach.
DR
DR 15.01.2022, 12:41
Lipinki i wszystko jasne ;)
Karolina
Karolina 13.01.2022, 09:26
Myślę że czciciel czarnek jest niepocieszony z obrotu sprawy
wojtek
wojtek 13.01.2022, 08:46
To chyba nie wina wójta to radni podjęli taką uchwałę i warto byłoby zamieścić jej skład niech ludzie wiedzą
Edek
Edek 13.01.2022, 17:14
Obudź się gościu! To jest tak jak w PiSie, Kaczaffi nigdzie nie złożył podpisu, za nic nie odpowiada a to on wszystkim steruje.
Mieszczuch
Mieszczuch 12.01.2022, 20:58
Kto by się tym przejmował, co tam w Lipinkach uchwalają, mogą nawet wójta cesarzem uchwalić, co to zmienia w wielkim mieście Gorlice.😌
GR
GR 12.01.2022, 20:12
Dobrze. Przecież w Ewangelii jest napisane "Miłuj bliźniego swego jak siebie samego" i nie jest sprecyzowane jaki ma być ten bliźni - biały, czarny, mały duży, Pisowiec, czy Peowiec, katolik, prawosławny czy ateista, homo czy hetero. Miłować i szanować należy każdego.
sep
sep 13.01.2022, 11:48
miłować a nie grać
Majkel
Majkel 13.01.2022, 07:04
zależy w której ewangelii, bo w tej którą wyznają mieszkańcy Lipinek czyli ew. wg. św. Jarosława, to należy wszystkich nienawidzić . No kota można ewentualnie miłować.
aa
aa 13.01.2022, 14:15
Do Majkel, to właśnie ty swoim wpisem siejesz nienawiść.
Adik
Adik 13.01.2022, 09:15
Kiedy (konkretnie) w jaki sposób wypłynęła nienawiść w ostatnich miesiącach ze strony PJK? Bo jakoś w jego wypowiedziach na próżno szukać agresji, nienawiści, podburzania. Za to Tusk w każdej mowie kilkanaście razy musi użyć "pis" "kaczyński" itd., nie wspominając już chociażby o ośmiu gwiazdkach. Więc ta nienawiść to jest ze strony PO/Lewicy i to widać gołym okiem. Trzeba tylko trochę obiektywnie spojrzeć a nie stereotypowo.
Podpis
Podpis 16.01.2022, 07:49
Sekciarstwo poziom plus+ dostępne wyłącznie dla tych co oglądają TVP info i NIC złego tam nie widzą.
MM
MM 14.01.2022, 19:11
Od kiedy słowa "pis" czy "kaczyński" są obraźliwe i nienawistne?
Hmmm... jak się dobrze zastanowić, to powinny obraźliwe i kiedyś chyba będą :P
jaś
jaś 13.01.2022, 20:30
właśnie Adik trzeba obiektywnie spojrzeć!!!! według Pis to wszystko wina Tuska
~~~~ja
~~~~ja 14.01.2022, 07:02
@jaś obiektywnie spojrzeć? To musisz zacząć od siebie, bo akurat "wina Tuska" to akurat slogan wymyślony przez sztab PO aby w w sposób prześmiewczy odwrócić uwagę od prawdziwych przewinień jego rządu..., bo przecież myślałby kto Tusk i jego rząd jest krystalicznie czysty ale na niektórych taka socjotechnika działa i w to uwierzą.
Jakub
Jakub 13.01.2022, 19:04
Adik, proponuję otworzyć oczy i umyć uszy, o zdradzieckich mordach nie wspominał? Taka indoktrynacja jak idzie z TVPiS to jakiś koszmar.
Majkel
Majkel 13.01.2022, 16:27
Człowieku... długo by mnożyć, ale pierwsze lepsze:
1. obejrzyj sobie "wiadomości" w TVP. Jeśli nie widzisz w nich nachalnego siania nienawiści, to nie mamy o czym rozmawiać. Żeby nie było, TVN też w niczym nie lepszy.
Powiedz przy jakiejś starszej osobie słowo Tusk to można w gębę zarobić. Słynne "Für Deutschland".
2. Nienawiść do ludzi zaradnych: cytuję: "Tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, mogą rzeczywiście stracić" - ludzie którzy spędzają po naście godzin w pracy, na nauce to cwaniacy?? Cwaniak Obajtek na pewno nie straci.
3. Nienawiść do nauki, lekarzy, nauczycieli objawiająca się na każdym kroku.
4. Nienawidzi kobiet - rozgrzebanie w czasie pandemii sprawy z aborcją najlepszym przykładem.
Adik
Adik 14.01.2022, 19:56
Ale żeś się POpisał... Pytałem o rzekomą nienawiść J. Kaczyńskiego, która wg Ciebie się z niego wylewa a Ty mi tu wyjeżdżasz z tvp czy aborcją... Raz w życiu chyba go poniosło (kogo by nie poniosło jakby obrażali twojego zmarłego brata i to w haniebny sposób) i padło słynne "zdradzieckie mordy". To było kilka lat temu. Od kilku lat J. Kaczyński w wywiadach wyraża się mega spokojnie, kulturalnie, sympatycznie, praktycznie nie nawiązuje do Tuska czy PO, skupia się wyłącznie na polityce (oczywiście można się z nią zgadzać lub nie). Natomiast PO z zwłaszcza Tusk i Trzaskowski to wprost sieją nienawiść, każda wypowiedź/konferencja to fala hejtu, nawiązania do bolszewików, pisowska szarańcza, dorżnięcie watahy itd. Zupełna odwrotność PJK. Tusk jak chce niech się zajmie prawdziwą polityką, prezentuje program, sposoby, pomysły a nie jeden wielki hejt. Spojrzyj prawdzie w oczy bo tak to wygląda. P.S. Mówisz, że w wiadomościach ciągły hejt na PO - nie hejt tylko prezentowanie innego punktu widzenia. Zobacz za to jaki hejt na PiS wylewany jest na wp, onecie, tvnie, rmf, wyborczej i całej masie innych mediów, nie wspominając już o słynny Soku z Buraka opłacanym przez Trzaskowskiego. Fakty są jakie są i pora się z nimi pogodzić, a nie kreować wirtualną rzeczywistość. Nienawiścią zionie Tusk i PO.
Podpis
Podpis 16.01.2022, 07:51
Nawet sobie nie zdajesz sprawy, albo jesteś na całkowitym wyparciu, jak już jesteś zindoktrynowany przez machinę propagandową pisu.
WiW
WiW 15.01.2022, 22:40
@Adik. Lektura rozumiem tylko wPolityce, Niezależna i TVP. Gratuluję
Majkel
Majkel 15.01.2022, 13:21
i żeby nie było: za po nigdy nie byłem i nie jestem, bo to są takie same niedojdy jak ci obecni, tylko uważający się za lepszych.
MM
MM 15.01.2022, 20:55
Że niedojdy, to się zgodzę, bo trudno będzie pobić pis w psuciu państwa.. cieniasy :(
Majkel
Majkel 15.01.2022, 13:18
on może się wyrażać "mega spokojnie, kulturalnie, sympatycznie", ponieważ steruje wszystkim z tylnego fotela. Propagandą i pluciem zajmują się jego wierne pieski - Suski, Kurski, Pawłowicz...
Edwardo
Edwardo 13.01.2022, 08:04
Geniuszu nie mieszaj do tego mieszkańców Lipinek. To że Rakoczy odleciał w kosmos, żyje w świecie nienawiści (podobnie jak kaczor), to nie wina przeciętnego mieszkańca Lipinek.
Potrafił sobie podporządkować radnych i podwładnych, jedzą mu z ręki, klaskają i całują. Wszystko wygląda identycznie jak w otoczeniu Kaczora, tylko, że w skali mikro.
Podpis
Podpis 16.01.2022, 09:00
TYLKO mieszkańcy mogą z tym zrobić porządek! Nikt za nich nie załatwi tej sprawy.
Majkel
Majkel 13.01.2022, 16:49
oczywiście wiem, że nie każdy mieszkaniec Lipinek ma ziemniaka zamiast mózgu. Ale ktoś na te baranie łby zagłosował
m
m 14.01.2022, 08:01
DOKŁADNIE ktoś głosował tak jak i na partie pis i nawet 54 procent czyli tyle ile jest wyborców pisu tylu też jest zaszczepionych ..daje do myślenia
Edek
Edek 13.01.2022, 17:20
Bo w Lipinkach z jakiegoś powodu nie ma normalnych chętnych na stanowisko wójta. Jest Rakoczy i Baśka wystawia swojego pisiora, więc co byś nie wybrał jest tragedia!
wyborca
wyborca 13.01.2022, 18:41
Wystartuj w wyborach skoro jesteś normalny.
MJM
MJM 13.01.2022, 12:00
Jak nie wina mieszkańców, a kto radnych wybierał Kaczynski, czy mieszkancy. jakich sobie wybraliście , takich macie. Tylko wstyd na cały świat
aa
aa 12.01.2022, 18:51
Homolobby cieszy się z decyzji podjętej przez postkomunistyczne sądy.
Teodor
Teodor 12.01.2022, 16:45
gdyby postępować rozsądnie to było by tak : uchwaliliśmy idiotyczną stygmatyzującą uchwałę, która na dodatek mogła nam odciąć kurek z kasą z Unii, jakby tego mało uchwaliliśmy ją źle. Sąd nam to odstrzelił, no ale jesteśmy kryci - bo przecież będziemy głośno krzyczeć, że chcieliśmy, ale się nie dało, zły sąd, spisek elit etc. ................ gdyby postępować rozsądnie
~~~~ja
~~~~ja 12.01.2022, 16:06
No i dobrze, bo przecież "w związkach jednopłciowych rodzi się tyle samo dzieci, a często więcej, niż w związkach różnopłciowych" a musimy dbać o przyrost naturalny, bo w końcu kto zarobi na nasze emerytury... więc trzeba jak najbardziej popierać i promować (nie tylko tolerować, bo to za mało) homoseksualizm.
MM
MM 15.01.2022, 11:30
Oczywiście.. i nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne .. :P
~~~~ja
~~~~ja 15.01.2022, 13:22
@MM A co to ma do aktualnego tematu? Poza tym to zwykłe przejęzyczenie tak jak choćby "dość dyktatury kobiet" a cytat o którym wspomniałem na pewno nie był przejęzyczeniem.
MM
MM 15.01.2022, 20:09
Tyle samo ma do aktualnego tematu (przypominam: chodzi o uchwałę Sądu), co cytat z prof. Płatek.. po każdej stronie zdarzają się ***ne wypowiedzi... :)
.
. 13.01.2022, 11:33
Zapomniałem o tej wypowiedzi pani profesor (!) Płatek. Ta głupota aż poraża. Dzięki za przypomnienie :D
sołtys
sołtys 12.01.2022, 15:03
rakoczy musi odejść
wuj
wuj 12.01.2022, 15:02
wreszcie jakiś promyk nadzieje rozsądku zesłał Pan na ten ciemnogród
Zenek
Zenek 12.01.2022, 16:30
Ty huba lubisz te klimaty. Fuj.
Juw
Juw 12.01.2022, 15:44
Tak mamy kraków w .. i jego ideologiczne podrygi (za to zgodne z ukazem ue) Jak coś Nam się nie podoba mówimy to głośnie i wyraźnie a nie kładziemy uszu po sobie.Proszę przyjąć to do wiadomośći!
Podpis
Podpis 16.01.2022, 09:04
Nam czyli samozwańczemu głosowi wszystkich mieszkańców gminy Lipinki. Ciekawe czy oni (czyli nieświadoma reszta ludzi) wie, że istnieje już grupa która reprezentuje wszystkich a do tego jest dumna z tej uchwały i całej reszty.
Edmund
Edmund 12.01.2022, 14:38
Proponuję obciążyć kosztami postepowan sądów Pana wójta który powinien to zapłacić z własnego zasobnego wynagrodzenia.
Za miskę ryżu
Za miskę ryżu 12.01.2022, 14:25
A to co się stało, że trzeba było aż uchwały o LPG? Przecież nasz powiat to taka dziura, że tu nic się nie przyjmie - ani dobrego, ani złego.
MJM
MJM 12.01.2022, 14:23
Czy ci radni bezradni nie mają co robic tylko bzdurne uchwały uchwalać, przeciez to jest kompromitacja
Serdel, *** i burdel
Serdel, *** i burdel 12.01.2022, 19:08
O przepraszam! Radni potrafią też przecinać wstęgi okazjonalnie i doskonale pozować do zdjęć z Bałbałą.
Wolny
Wolny 12.01.2022, 13:32
To pan Czesław się załamie.... I dobrze sąd postąpił
Lewel
Lewel 12.01.2022, 14:51
Będą się odwoływać w nieskończoność dla pokazania swojej racji i jaki to jestem pobożny. Przecież ta uchwała nic nie wnosi poza mąceniem wody patykiem w celach wyborczych. Czysty populizm.
Podpis
Podpis 16.01.2022, 09:07
Czysty lokalny populizm, ale wstyd i kompromitacja 100% światowa. Dziwne, że mieszkańcy się godzą na coś takiego. Chyba, że im nie przeszkadza...

Pozostałe