Ale że burza w środku zimy?

  • 17.01.2022, 22:04
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
Dzisiaj (17 stycznia) nad Gorlicami przeszła burza śnieżna. Z racji tego, że mamy teraz styczeń, śnieg nie jest niczym wyjątkowym, ale błyskawice i grzmoty już tak.

 

Czytelnicy przesyłają nam filmy

Nasza redakcyjna skrzynka wypełniła się nagraniami Czytelników, którzy relacjonowali przejście burzowego frontu nad powiatem gorlickim.

Potwierdziły się prognozy synoptyków, którzy przewidywali przejście frontu atmosferycznego z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na tym froncie wytworzyły się burze, którym towarzyszy grad, zawieje i zamiecie śnieżne.

Takie gwałtowne zjawiska meteorologiczne były dziś obserwowane w powiecie gorlickim w godzinach popołudniowych, gdy w ciągu kilkunastu minut krajobraz z wiosennego zamienił się znów w zimowy.

 

Czy burze w styczniu to zjawisko, które można rozpatrywać w kategorii anomalii?

Jak mówią synoptycy, w naszym klimacie burze w zimie nie są niczym nadzwyczajnym, ale nie jest to zjawisko, które występuje podczas każdej zimy.

W ostatnich kilkunastu godzinach nad Polskę nadciągnął zimny front znad Skandynawii, który przemieszczał z ogromną prędkością sięgającą 100 km/h i po zetknięciu się z cieplejszym powietrzem wytworzył komórki burzowe. Zasada ta zadziałała podobnie jak w lecie, tylko na innych wartościach temperatur.


Jaka pogoda w najbliższych dniach?

Pierwsze dni ferii w Beskidzie Niskim dla dzieci tu wypoczywających upłyną pod znakiem łagodnego powrotu zimy. W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin przewidywane są umiarkowane opady śniegu. Temperatura będzie oscylować wokół 0ºC. Od czwartku możemy spodziewać się ochłodzenia, a w najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci nie przekroczą -4ºC – - 5ºC

 

 

Ostrzeżenia meteorologiczne: Oblodzenie

Stopień: 1

Prawdopodobieństwo: 90%

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -2°C

Uwagi: Zmiana dotyczy czasu obowiązywania ostrzeżenia
 

Ważne: od 17 stycznia od godziny 14.45 do wtorku (18 stycznia) do godziny 8.

synoptyk IMGW-PIB: Łukasz Kiełt
Czas wydania: 2022-01-17 14:45
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

 

Ostrzeżenia meteorologiczne: Zawieje/zamiecie śnieżne

Stopień: 1

Prawdopodobieństwo: 70%

Przebieg: Nadal prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, z północnego zachodu

Uwagi: Aktualizacja dotyczy obniżenia stopnia i wydłużenia czasu obowiązywania ostrzeżenia
 

Ważne: od poniedziałku (17 stycznia) od godziny 18.58 do wtorku (18 stycznia) do godziny 8.

synoptyk IMGW-PIB: Łukasz Kiełt
Czas wydania: 2022-01-17 18:58
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

 

Źródło info: IMGW-PIB
Źródło prognozy pogody: pogoda.interia.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe