Inauguracja roku Ignacego Łukasiewicza także na Uniwersytecie

  • 21.01.2022, 13:30
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

inauguracja roku łukasiewicza Fot. UM w Gorlicach
Wczoraj (19 stycznia) słuchacze gorlickiego Uniwersytetu Złotego Wieku zostali zaproszeni do Dworu Karwacjanów na wykład o życiu i pracy Ignacego Łukasiewicza.

 

Zaproszonych przywitał rektor Uniwersytetu Złotego Wieku, Roman Dziubina. W centrum spotkania stał wykład dr Sławomira Mrozka pt. Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą w Gorlicach – Mieście Światła.

Można śmiało stwierdzić, że czas, który Ignacy Łukasiewicz spędził w Gorlicach to jeden z najważniejszych okresów jego życia. Wtedy właśnie twórca polskiego przemysłu naftowego zaczął dokonywać przełomowych odkryć i nawiązywał kluczowe kontakty jako przedsiębiorca. Pełnił funkcję farmaceuty i aktywnego działacza społecznego. Wyróżniał się swoją pracą na rzecz biednych mieszkańców Galicji jako filantrop. To właśnie pierwszej ulicznej lampie naftowej Gorlice stały się Miastem Światła.

Dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza stała się znakomitą okazją, by przypomnieć sobie jego postać. Z tego też względu, w tym roku powinniśmy się spodziewać wielu wydarzeń, które będą stwarzały okazję do poznawania jego życia i działalności.

Przypomnijmy, że w październiku ogłoszono rok 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza >>>Drugiej takiej szansy nie będzie: rok 2022 ogłoszony rokiem Łukasiewicza

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe