Pierwszy stopień alarmowy w czterostopniowej skali. Będzie obowiązywał do niedzieli

  • 21.01.2022, 15:03
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Od wtorku (18 stycznia) do niedzieli (23 stycznia) obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA-CPR. Jego adresatem jest administracja publiczna, a sam alert dotyczy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

 

Zgodnie z podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzeniem, wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Jest to działanie związane z potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Jak czytamy w jednym z wyjaśnień dotyczących tej sprawy:

Pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA) lub stopień alarmowy CRP (stopień ALFA-CRP) można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

 

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych przewidzianych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadzenie tego alarmu to przede wszystkim sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo i administracji publicznej. Powinni oni w najbliższym czasie dochowywać szczególnej staranności w czasie monitorowania bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Administracja publiczna jest zobowiązana do wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, a instytucje publiczne mają m.in. monitorować i sprawdzać, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

 

 

Źródło info: www.gov.pl

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe