Jak obliczyć składkę zdrowotną? ZUS przygotował kalkulator dla przedsiębiorców

  • 24.01.2022, 14:47
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

kobieta zastanawia się jak obliczyć składkę zdrowotną Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i obliczenie należności.

 

Przepisy ustawy, tzw. Polski Ład zmieniły zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na sposób ustalania podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 roku.

 

Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za konkretny miesiąc. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych informacji, np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu.

 

Ważne

Przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych, składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 roku, czyli na dotychczasowych zasadach.

Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera z listy miesiąc: styczeń, jako formę opodatkowania: zasady ogólne i naciska klawisz: oblicz.

Nie wypełnia pola dochód!

 

 

Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych wprowadzono nową instytucję – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku.

Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl.

Docelowo będzie także w programach: Płatnik i ePłatnik.

 

Materiał nadesłany: ZUS/oddział w Krakowie

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe