Będzie tlen od Empolu

  • 16.02.2022, 20:21
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Marcin Maurer i Przemysław Wszołek w Empolu Gorlice Fot. halogorlice.info ©
Staraniami Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gorlicach problem zaopatrzenia jednostek OSP z powiatu gorlickiego w tlen medyczny został rozwiązany. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL zadeklarowało nie tylko pokrycie kosztów napełniania butli tlenem medycznym ale także nieodpłatne przekazanie dodatkowych butli w celu stworzenia rezerwy.

 

Sprawa zaopatrzenia jednostek OSP w tlen medyczny ciągnie się od kilkunastu tygodni. Jednostki OSP posiadają na wyposażeniu torby medyczne PSP R-1, w skład których wchodzą m.in. butle z tlenem medycznym.

Tlen wykorzystywany jest przez strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych w celu ratowania osób poszkodowanych w pożarach i miejscowych zagrożeniach w tym wypadkach komunikacyjnych. Butle z tlenem medycznym są często wykorzystywanym sprzętem w tlenoterapii biernej i czynnej u osób z objawami niewydolności oddechowej. Nabijaniem butli tlenem zajmował się do tej pory niemalże każdy szpital.

Niestety wraz z wybuchem pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na tlen znacznie się zwiększyło. Dodatkowo tlen medyczny zakwalifikowany został jako lek, przez co pozbawiono szpitale prawnej możliwości jego sprzedaży. W czerwcu 2021 roku Szpital Specjalistyczny w Gorlicach zmuszony był wypowiedzieć gminom/jednostkom OSP umowy dotyczące stałej sprzedaży tlenu medycznego.

Temat ten stał się przedmiotem rozmów m.in. z przedstawicielami administracji rządowej oraz samorządowcami różnego szczebla. Od dnia 1 sierpnia 2021 roku uzupełnienie butli tlenem stało się przedsięwzięciem trudnym logistycznie i bardzo kosztownym finansowo. Gminy/jednostki OSP zmuszone były podpisać umowy z prywatnymi firmami trudniącymi się produkcją i sprzedażą tlenu medycznego.

Czas pomiędzy wysłaniem butli do napełnienia tlenem a jej powrotem wynosi niejednokrotnie do 3 tygodni. Na ten czas jednostka OSP pozbawiona zostaje zestawu do tlenoterapii, nie mając butli rezerwowych. Tym samym nie może uczestniczyć w części działań ratowniczo-gaśniczych. Ponadto w stosunku do dotychczasowych opłat, obecne koszty wzrosty ośmiokrotnie.

ZOP ZOSP RP podjął działania mające na celu zaradzenie temu problemowi. Jednym z kierunków było zainteresowanie tematem przedsiębiorców na co dzień współpracujących z druhami i wspierających ich działania. Na apel ZOP ZOSP RP Gorlice w mgnieniu oka odpowiedział Pan Marcin Maurer - Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL. Oferował się nie tylko zakupić rezerwowe butle z tlenem medycznym ale co najważniejsze pokryć koszty zakupu tlenu i usługi napełniania zużytych butli z tlenem a także pokrycia kosztów okresowej legalizacji przekazanych butli.

To dla wszystkich strażaków ochotników powiatu gorlickiego wyraz solidarności i gest prawdziwej przyjaźni. Podpisanie porozumienia pomiędzy Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych EMPOL reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Pana Marcina Maurer a ZOP ZOSP RP w Gorlicach, reprezentowanym przez Prezesa dh Przemysława Wszołek miało miejsce w środę 16 lutego 2022 roku.

Teraz, kiedy ochotnicy użyją podczas prowadzonych działań tlen medyczny, zużytą butlę przekazują do napełniania do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach, w zamian otrzymując na zasadzie wypożyczenia butlę zastępczą. Po napełnieniu butli tlenem, na koszt Empolu, butla wraca do jednostki OSP.

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (4)


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Śmie..
Śmie.. 17.02.2022, 14:11
A nic nie piszę jaki to jest wydatek dla empolu w skali miesiąca czy roku?!
?
? 17.02.2022, 16:09
TLEN MEDYCZNY
Butla 10l – tlen medyczny
861,00 zł brutto 700,00 zł - netto
https://centrumstrazaka.pl/pro…
qwer
qwer 17.02.2022, 10:17
Jeszcze trochę rachunki pójdą do góry i nagle ludzi oświeci, że spalarnia jest potrzebna.
Dymek
Dymek 17.02.2022, 08:03
Nieodpłatnie czyli za zgodę na budowę spalarni.
kf
kf 16.02.2022, 22:13
bicie piany
Odetchnij póki możesz
Odetchnij póki możesz 16.02.2022, 22:05
Będziecie mieć tlen od empolu, tylko spalarnie ukończą 🤦‍♂️
Znam temat
Znam temat 16.02.2022, 21:04
W ten sposób Empol chce ugrać.

Pozostałe