Piłkarze zagrają o utrzymanie w lidze

  • 11.03.2022, 19:00
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

piłkarze Glinika Gorlice podczas meczu na stadionie w Gorlicach przy ul.… Fot. halogorlice.info ©
Już jutro (12 marca) wystartuje runda wiosenna IV ligi piłki nożnej. Z racji tegorocznej reorganizacji rozgrywek dla gorlickich piłkarzy będzie miała bardzo duże znaczenie. Czy uda im się utrzymać w tej lidze?

 

Nasz artykuł rozpoczniemy przedstawieniem sytuacji po rozgrywkach jesiennych. Gorliczanie zajmują po nich 9. miejsce, mając na koncie 29 punktów. W jesieni wygrali 9 meczów, 2 zremisowali i 6 przegrali. Gdyby tak zakończyły się rozgrywki wiosenne, to gorlicki klub pożegna się z towarzystwem IV-ligowców. 


Co z reorganizacją ligi?

System rozgrywek po tym sezonie czeka bardzo duża zmiana. Powstanie jedna 20-zespołowa grupa IV ligi, w skład której wejdzie po 8 najlepszych drużyn z dwóch obecnych grup tego sezonu, rezerwowa drużyna Wisły Kraków, a także cztery drużyny wyłonione po spotkaniach barażowych (mecz i rewanż) z udziałem 8 mistrzów klas okręgowych (dwie pary dla wschodu i dwie dla zachodu).

Należy też pamiętać o ewentualnych spadkach z III ligi, co może zmniejszyć ilość drużyn, które utrzymają się w IV lidze.

Na kanwie tych wiadomości można wysnuć wniosek, że trzeba zająć naprawdę wysokie miejsce w IV lidze, aby być spokojnym o ligowy byt.

Dla drugiej części tabeli przewidziane są rozgrywki V ligi, zaplanowanej na zorganizowanie dwóch grup po 16 zespołów. Grupy te utworzą zespoły z miejsc od 9 do 18 w obecnej IV lidze, w sumie 20 zespołów (10 ze wschodu + 10 z zachodu) a także cztery drużyny przegrane w barażach mistrzów klas okręgowych i wicemistrzowie 8 grup klas okręgowych.

Te dość zawiłe zasady na pewno spędzają sen z powiek wszystkim zespołom, które już teraz balansują na granicy utrzymania się i spadku. A czy jest o co kruszyć kopie? Z pewnością tak, bo obok prestiżu udziału w rozgrywkach wojewódzkich władze Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zapowiadają utworzenie marketingowego produktu, jakim będzie IV liga małopolska, z pokaźnym sponsorem tytularnym i transmisjami najciekawszych meczów na youtube.


Jak gorlicka drużyna wygląda przed wiosenną batalią?

Przygotowania do rozpoczynającego się sezonu gorliczanie rozpoczęli już w styczniu, a do tej pory rozegrali 7 meczów kontrolnych. Cztery z nich wygrali, dwa zremisowali, a w jednym ponieśli porażkę. Przerwa zimowa została zakończona roszadami kadrowymi i tak z zespołem pożegnało się kilku zawodników, min. Konrad Grela, Krzysztof Mituś, Arkadiusz Serafin, Kacper Kicwak, Patryk Pietrzycki i Kacper Wojtas. 

Do ekipy dołączyli Kacper Kuliga z Wisły Sandomierz, Tomasz Rząca z LKS Łużna, Kacper Strój z LKS Skołyszyn, a także kilku najlepszych juniorów Kamil Gryboś, Kacper Piotrowski i Dawid Śliwa.

Przed zawodnikami Glinika Gorlice niełatwe zadanie, ale dobre nastawienie ich nie opuszcza. Już wkrótce będą mogli rozpocząć walkę o utrzymanie się w IV lidze. Do rozegrania między 12 marca a 18 czerwca jest 17 meczów. Pamiętajmy, że zajęcie nawet 8 premiowanego miejsca, może nie oznaczać pozostania w lidze.
 

Najbliższe mecze Glinika Gorlice

Sytuacja w środku tabeli jest niezwykle napięta, a siedem sąsiadujących ze sobą klubów dzieli różnica tylko 5 punktów. Glinik Gorlice w tym momencie balansuje na granicy spadku i utrzymania się. Marcowi rywale naszych piłkarzy to drużyny z dolnej części tabeli i zgubienie punktów z jakimkolwiek z nich może być później stratą nie do odrobienia. Potyczka z pierwszym rywalem, z Kolejarzem Stróże wydaje się kluczowa, a drużyny dzieli różnica dwóch punktów i ewentualna wygrana dałaby piłkarzom Glinika awans do promowanej części tabeli i dobry start na wiosnę.

Trzymamy kciuki za piłkarzy Glinika i zachęcamy kibiców do częstego odwiedzania stadionu, a jego władze zapraszamy oficjalnie do współpracy.


Tabela IV ligi:

Tomasz Stasiowski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

I love GKS
I love GKS 11.03.2022, 20:35
Zabierzcie rodzinę i spędzcie trochę czasu razem kibicując naszej drużynie. Do boju GKS ⚪🔵💪
Gorliczanin
Gorliczanin 11.03.2022, 19:33
Jest szansa na regularne relacje i zdjęcia z meczów jak dawniej? Czy tylko w przypadku "oficjalnej współpracy"? Rozumiem że rynek, konkurencja itp. ale sport powinien łączyć a taki klub to lokalne dobro dla wszystkich mieszkańców, sympatyków. Może jakby wszyscy pociągnęliby ten wózek w jedną stronę to doczekalibyśmy się w Gorlicach prawdziwej piłki?

Pozostałe