Uchodźcy z Ukrainy z numerem pesel i świetlicą

  • 17.03.2022, 16:09
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Ratusz w Gorlicach, widok z drona Fot. halogorlice.info ©
Rozporządzenie specustawy otworzyły Ukraińcom możliwość rejestrowania się i otrzymywania numerów pesel, potrzebnego im do dostępu do publicznego systemu ochrony zdrowia, do edukacji, pomocy społecznej czy założenia firmy.

 

Od momentu rozpoczęcia całego procesu rejestracji w gorlickim Urzędzie Miejskim udało się zarejestrować kilkanaście wniosków o nadanie nr pesel. Sam proces weryfikacji osoby jest bardzo czasochłonny co przy bardzo dużym zainteresowaniu, zwłaszcza pierwszego dnia procesu, wydłuża wykonanie każdego rejestru – mówi nam pracownik Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

W tym momencie organizowane są zapisy na konkretny dzień i godzinę, po to by uniknąć niepotrzebnego oczekiwania i paraliżu procesu rejestracji


Wszystkie potrzebne informacje na temat formalności i szczegółów związanych z procesem nadawania nr pesel Ukraińcom można znaleźć na stronach rządowych  >>>Дія пл (Diia.pl)

 

Od dzisiejszego poranka (17 marca) w Gorlicach przy ul. Wyszyńskiego ruszyła miejska świetlica dla najmłodszych Ukraińców. Będzie ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach między 8 -16.

Najmłodsi szczególnie mocno przeżywają wojnę i potrzebują miejsc, w których poczują się bezpiecznie i będą mogli odreagować trudne wydarzenia ostatnich dni. W świetlicy zapewniamy kompleksową opiekę - mówi Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

dane
dane 18.03.2022, 07:22
Portal Bankier pl przytoczył dane Straży Granicznej, która twierdzi, że od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej do Polski wjechało już 1,83 mln mieszkańców Ukrainy. Portal podał też oceny ekspertów z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, zakładając, że nawet 60 proc. uchodźców „zostanie w naszym kraju na dłużej”. Oznaczać to będzie dla budżetu państwa wydatek rzędu 24 mld zł do końca 2022 r. Jak oceniono tylko 10-20 proc. uchodźców podejmie pracę już w bieżącym roku. ….

Pozostałe