Mieszkańcy powiatu dali schronienie blisko 1500 uchodźcom. Gdzie mieszka ich najwięcej?

  • 22.03.2022, 09:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Dzieci z Ukrainy w miejskiej świetlicy w Gorlicach Fot. UM w Gorlicach / Teodor Włosek W miejskiej świetlicy przy ulicy Wyszyńskiego w Gorlicach powstało miejsce spotkań, wsparcia i opieki dla ukraińskich dzieci
Praktycznie nie ma takiego dnia, by do naszego powiatu nie trafiali uchodźcy – zdecydowana większość z nich jest przyjmowana w prywatnych domach, u rodziny, przyjaciół, znajomych, a czasami u zupełnie obcych ludzi. Jest również sporo miejsc, gdzie Ukraińcy przebywają w skupiskach, jak choćby w bieckim czy gorlickim internacie.

 

W tej chwili w powiecie gorlickim przebywa ponad 1460 osób narodowości ukraińskiej, które trafiły do nas od 24 lutego do wczoraj (21 marca). Liczba ta na pewno nie jest dokładna, co najmniej z dwóch powodów – po pierwsze nie wszyscy jeszcze zdążyli się zarejestrować, a po drugie – część uchodźców jest u nas tylko na chwilę, by odpocząć i nabrać sił, a potem wyruszą w głąb kraju lub Europy.

Większość Ukraińców, którzy znaleźli dach nad głową w naszym powiecie, stanowią oczywiście kobiety i dzieci. Najwięcej przebywa ich obecnie w wysowskim hotelu Beskid – dokładnie 140 osób.

Miejsca noclegowe, którym dysponuje powiat, powoli wypełniają się, na szczęście jest jeszcze kilkadziesiąt wolnych łóżek, które zapewne w najbliższych dniach również znajdą lokatorów.

Wiemy, że część miejsc, które zostały przygotowane w remizach w Łużnej, Krygu, Bieczu i Uściu Gorlickim, jest już zajęta, ale nadal to właśnie strażnice druhów stanową u nas największą bazę noclegową z wolnymi łóżkami.

Gorlicka rzeczywistość zmienia się. Przybywa ludzi, nowych twarzy, w szkołach pojawiają się młodzi Ukraińcy, a w przedszkolach maluchy. Na razie staramy się zapewnić tym, którzy uciekają przed wojną, bezpieczny kąt. Za chwilę trzeba będzie jednak pomóc im stać się częścią naszej gorlickiej społeczności. Na to jednak muszą być gotowi nie tylko Oni...

Barbara Ćmiech

Komentarze (2)

Jak trwoga to do MOPS
Jak trwoga to do MOPS 22.03.2022, 10:59
Trudno powiedzieć, do czego nas to wszystko doprowadzi. Życie zrobiło się DROGIE, nie ograniczona liczba uchodźców którym trzeba jakoś pomóc. Będzie prze.....
Bezdomny
Bezdomny 22.03.2022, 11:59
Mops daje jak przypada na mieszkańca chyba 300 zł.

Pozostałe