Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Oj, ta młodzież! Miasteczko ruchu drogowego i kładka w centrum zainteresowania radnych

Podziel się
Oceń

W czasie sesji Rady Miasta, radni bardzo dużo czasu poświęcili omówieniu możliwych strategii radzenia sobie z niepożądanymi zachowaniami młodzieży w rejonie Miasteczka Ruchu Drogowego. Nie chodzi o samą obecność, ale o akty wandalizmu i zachowania, które nie są akceptowalne społecznie.
Oj, ta młodzież! Miasteczko ruchu drogowego i kładka w centrum zainteresowania radnych

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Czy można rozwiązać ten problem?

Wychowanie dzieci i wspieranie młodzieży w rozwoju: tematy, które od zawsze zaprzątają umysły dorosłych. Jak zorganizować przestrzeń, w której młodzi ludzie będą mogli bezpiecznie spędzać czas? Na jakie zachowania można się zgodzić, a na jakie nigdy nie będzie zgody?

Radni miasta Gorlice poświęcili w czasie dzisiejszej sesji Rady Miasta Gorlice bardzo dużo uwagi wyzwaniom, które wiążą się z aktywnością dzieci i młodzieży w rejonie Miasteczka Ruchu Drogowego w Gorlicach.

Lokalizacja jest bardzo atrakcyjna: blisko szkół, a jednocześnie nieco na uboczu. Nie brakuje ławeczek, monitoringu, a bliskość sklepu wielkopowierzchniowego pozwala kupić przekąski i napoje, które umilą wspólne spędzanie czasu. Brzmi dobrze, chociaż w praktyce bywa różnie.

Akcentowany także przez nas problem spożywania napojów alkoholowych w obrębie Miasteczka Ruchu Drogowego nie jest nowy. Ustawienie nowych koszy na śmieci nie do końca pomaga. Chociaż coraz więcej odpadów trafia właśnie do nich, śmieci jest tak wiele, że okolice Miasteczka wymagają niemal nieustannego sprzątania. Rozwiązanie problemu śmieciowego wydaje się jednak dość łatwe. Większym wyzwaniem pozostaje zaproponowanie skutecznej strategii radzenia sobie z nieakceptowalnymi zachowaniami młodych osób, które spędzają dużo czasu w tym miejscu.

 

Nieakceptowalne zachowania młodzieży w okolicy Miasteczka

Problemy są pozornie drobne, ale liczba takich ekscesów powoduje, że zjawisko jest oceniane jako nasilające się. Co jest głównym problemem?

Radni wskazali wiele zachowań, a na pierwszy plan wysunięto:

  • akty wandalizmu (niszczenie tablic informacyjnych, ławek, infrastruktury dla najmłodszych)
  • spożywanie alkoholu w przestrzeni publicznej
  • bardzo głośne słuchanie muzyki w miejscach publicznych, szczególnie muzyki, w której pada wiele wulgaryzmów
  • sposób wypowiadania się młodzieży (liczne, głośne wulgaryzmy, zaczepianie przechodniów, agresja słowna)
  • zaśmiecanie terenu.

Nawiązała się szeroka rozmowa nad tym czy i w jaki sposób można zapobiec takim zachowaniom? W jakich dniach i godzinach problemy te się nasilają i kim tak naprawdę są młodzi ludzie najczęściej pojawiający się w tej przestrzeni?

 

Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc?

Radni chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i propozycjami. Szczególnie ciekawe były te informacje, które pochodziły od osób, które już podejmowały pewne działania: rozmawiały, upominały, starały się aktywnie zmieniać sytuację wtedy, gdy działo się coś niepożądanego. 

Pytania jednak pozostały: dzwonić natychmiast na policję? A może po prostu odważnie zwracać uwagę, jeśli widzimy zachowania naruszające pewne normy?

Uczniowie poszukują miejsc, by się spotykać, poczekać na autobus, pobyć ze sobą. Miejsce wokół sklepu wielkopowierzchniowego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych, ale także dużo starszych i całkowicie już dorosłych ludzi. To wyzwanie, które jest bardzo uniwersalne: nie chodzi o zakaz wejścia na wskazany teren, ale zaproponowanie konkretnych alternatyw dla zachowań nieakceptowalnych.

Jak walczyć ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych? Przyznajmy: nie tylko młodzi dorośli dopuszczają się takich działań!
Jak ograniczyć, a ostatecznie wyeliminować zjawisko wandalizmu? W końcu nie można powiedzieć, że niszczenie jest pewną normą. Nadal jednak nie wszyscy mają świadomość, że „wspólne” nie oznacza „niczyje”!

Czy istnieje metoda przemówienia do rozsądku młodym osobom, które naruszają pewne normy społeczne w rejonie Miasteczka Ruchu Drogowego? Czy najmłodsze dzieci mogą uniknąć demoralizacji?

 

To nie jest zła młodzież: nie agresją, ale społecznym dialogiem

Rozmowa o tym wyzwaniu nie przyniosła ostatecznych konkluzji. Luźne uwagi i spostrzeżenia doprowadziły do ogólnych postulatów: zwrócenia większej uwagi rodziców na to, jak ich dzieci spędzają wolny czas, zaproponowania szerszego dialogu w szkołach, pogłębienie współpracy z placówkami edukacyjnymi, których uczniowie najczęściej łamią społeczne normy.

Problemy są jednak często bardzo prozaiczne: młodzi nastolatkowie, którzy w nocnych godzinach przebywają na tym terenie, wyścigi na wózkach z pobliskiego centrum handlowego, rzucanie wyzwiskami bądź wyśmiewanie się z przechodniów. Za mało, by mówić o przestępstwie, ale za dużo, by dawać ciche, społeczne przyzwolenie na pewne działania.

Problem jest doskonale znany wielu osobom, chociaż konkretnych propozycji rozwiązań było niewiele. Częstsze patrolowanie newralgicznych miejsc przez służby? Wysokie kary? Rozmowa z rodzicami? Kierowanie apeli do nauczycieli? A może bezpośrednie, odważne rozmowy z młodzieżą?

Wszystko powinno współgrać: systemowe rozwiązanie problemu nieakceptowalnych zachowań, które pojawiają się na obszarze Miasteczka Ruchu Drogowego i na przyległych terenach z pewnością będzie powracać w debacie.

A może Wy macie jakieś propozycje?


Napisz komentarz
Komentarze
tim 01.04.2022 12:50
Macie bezstresowe wychowanie, tęczową patologię, napite energetykami, pokolenie zdechlaków.

Cypisek 01.04.2022 11:59
Miasteczko rowerowe do którego nie prowadzi żadna ścieżka rowerowa.

obserwatorka 01.04.2022 11:26
A po co ten monitoring u licha? tyle kamer i policja nie może przyjechać? a może panowie mundurowi boją się tej gówniarzerki...to już w parku jest lepsza skuteczność, kiedyś te dzieciaki zaczęły wyrywać sadzonki i natychmiast patrol się pojawił..czyli nieobyczajne zachowania to pikuś, dopiero jak będzie grubsza dewastacja to się może raczą zjawić

pozytyw 01.04.2022 09:56
A zrobić dla nich miejsce ,gdzie mogliby spędzić czas w lepszy sposób,pod okiem dorosłej osoby(świetlica,klub,itp.o śmiesznej nazwie),która pokaże im inne rozwiązania.Jak będzie fajny prowadzący,to i młodzież przyjdzie.Nie tylko narzekać na nich,ale współpracować,zachęcić,pokazać. Oni też mają talenty. Są pieniądze na kluby seniorów,to niech znajdą się na kluby dla młodych. KTO NIE BYŁ MŁODY?????

Tuwi 31.03.2022 22:11
Scigać z urzędu jesli przekraczają prawo!

40 latek 31.03.2022 22:03
Nie usprawiedliwiam, ale chyba nie pamiętacie jak było niebezpiecznie 20-30 lat temu, strach wieczorem przez osiedla było przejść, a dziś pustki. Ale karć i ścigać wandalizm trzeba.

robol 31.03.2022 20:47
pytanie do burmistrza po co nam STRAŻ MIEJSKA która ma takie same uprawnienia jak POLICJA a nic nie robi i kosztuje niemało

?? 01.04.2022 10:05
SM ma uprawnienia jak policja? Od kiedy? Pytam poważnie bo według mnie to jest ogólnokrajowa niewydolna, pseudo mundurowa formacja, która wiecznie NIC nie może, czas reakcji ma w dniach a i tak zawsze kończy się interwencję prawdziwej służby czyli policji.

MrRed 31.03.2022 17:18
nie rozumiem problemu: niech pierwszy rzuci kamień, kto nie był młody. po drugie: tam jest nowiuteńki monitoring, więc problem wandalizmu powinien być rozwiązywany na bieżąco, chyba, że ten monitoring to atrapa? tyle tam kamer, że powinnismy sie cieszyc, ze młodziez przebywa w miejscu, ktore jest cały czas na oku stróżów prawa. chyba, że czegoś nie kumam?

mama 31.03.2022 16:23
Byłam z córka na miasteczku,po prostu woła to o pomste do nieba..ta gówniarzeria zachowuje sie jak dzicz a nie dzieci! już na pewno nie powinni siebie nazywac dorosłymi,koleś rzucał z odleglosci butelkami do kosza a jak starszy zwrócil mu uwage to sie pieklił ! to chore.. maja posiadówki,dzieciaki nie moga w spokoju pojezdzic..nie wiem jak to rozwiążą i po co ten monitoring skoro konsekwencje żadne xd ławki wszystkie zajete oczywiscie bo patola sie musi rozłożyc i im sie wszystko należy! jegomoście!

refg 31.03.2022 16:10
a nazwa coci i jacka nie powinna byc zamazana?????????????

Wasz pseudo fan 31.03.2022 16:02
Zwiększyć partole i sypać mandatami gnojom. A wam nie wiem co zrobić za te zasrane reklamy na stronie bo ciezko odszukac treść ***go materiału i strona wyglada jak *** choinka w święta.

olaf 31.03.2022 15:38
A może by tak się patrole pojawiły na parkingu kauflanda miedzy 7.30-10 tam są zgromadzenia młodzieży , spisane sciany splute chodniki pety , papiery , butelki , głośna muzyka z aut

Betti 31.03.2022 15:31
Monitoring i dać im luz jak coś się nagra niezgodne z prawem to mandat bądź wniosek do sądu rodzinnego

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”