Rekordowy wzrost wynagrodzeń. Widzicie to w swoich portfelach?

  • 22.04.2022, 12:20
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

zaskoczony mężczyzna na tle banknotów Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego może nieco wszystkich zaskoczyć. Analitycy informują, że w marcu mieliśmy największy wzrost wynagrodzeń. Ekonomiści są zaskoczeni skalą wzrostu, bo dane mówią, że płace w średnich i dużych firmach były o 12,4% wyższe niż przed rokiem.

 

W ubiegłym miesiącu wyliczono, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło do poziomu 6 665,64 zł brutto (średnio 4 800 zł netto). Statystyczny Kowalski zarabiał tu o około 450 zł brutto więcej niż w lutym.

Licząc średnią w skali roku oznacza to podwyżka na poziomie ponad 12%, tymczasem prognozy ekonomistów zakładały wzrost uposażeń o około 10,5% licząc to rok do roku.


Co mogło mieć wpływ na taki skok wynagrodzeń?

Wzrost wynagrodzeń (…)  spowodowany był m.in. wypłatami premii uznaniowych, jubileuszowych, świątecznych i kwartalnych, nagród rocznych, podwyższeniem wynagrodzeń, w tym także związanych z pakietem mobilności, jak również rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych i wypłaty odpraw emerytalnych – podaje GUS.



Kto zyskał najwięcej?

Wiadomo, że branża branży nierówna, więc sprawie należy przyjrzeć się głębiej. Najwyższy wzrost wynagrodzeń odnotowały branże związane z usługami, a są to

  • obsługa rynku nieruchomości - o 13,1 procent; przeciętne  wynagrodzenia wyniosły 6970,67 zł brutto, miesiąc wcześniej było to 6161,74 zł;
  • informacja i komunikacja - o 11,3 procent; przeciętne płace brutto wyniosły 12 063,07 zł, miesiąc wcześniej było to 10 837,01 zł.


Ktoś zyskał, ktoś stracił

Na drugim biegunie znaleźli się przedstawiciele branż, którzy stracili. Spadek wynagrodzeń zanotowały branże:

  • górnictwo i wydobywanie - o 4,2 procent; wynagrodzenia wyniosły 10 128,17 zł, miesiąc wcześniej było to 10 571,51 zł;
  • rolnictwo, leśnictwo, łowiec­two i rybactwo - o 0,2 procent; wynagrodzenia zmniejszyły się do 7230 zł, miesiąc wcześniej było to 7241,19 zł.


Analizy specjalistów GUS niestety niepokoją ekonomistów. Coraz częściej pojawia się przekonanie, że obecny mechanizm zacznie nakręcać spiralę cenowo–płacową.

Ostrzegają przy tym, że jest to zjawisko niebezpieczne dla gospodarki, bo powoduje, że bardzo trudno jest opanować szalejącą inflację. A ta – przypomnijmy – według danych GUS – wynosi już 11 proc. i jest najwyższa od lat.

Największe podwyżki przewidywane są w czerwcu tego roku, od lipca wraca też pełen VAT na większość produktów. Co będzie efektem tych wszystkich zmian? Możemy się tylko domyślać.


News4media/opracowanie: Tomasz Stasiowski 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m
m 24.04.2022, 09:47
Podnieśli 150 zł a towary w sklepach o 30-50 % do góry i jeszcze piszą że Vat 0 % a przed obniżką Vatu były o wiele niższe ceny, społeczeństwo jest tak ogłupiane że szok.
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 11:26
Wpierw trzeba poznac przyczyne takich skokow cen, a potem ja krytykowac, bez przyczyny niema skutkow, wiec warto sie pofatygowac i poznac prawdziwa przyczyne tego stanu rzeczy.
ciekawa świata
ciekawa świata 25.04.2022, 19:32
A jaka jest przyczyna? Pytam, bo waszmość ( jak widzę) jest ekonomistą z tytułem co najmniej magistra ekonomii.
Podpis
Podpis 24.04.2022, 16:50
Zwłaszcza należy się zapoznać z kreatywną księgowością oraz "wyrzucaniem" deficytu poza budżet przez partię rządzącą.
Biurowy
Biurowy 24.04.2022, 05:53
A ja dalej pracuje na Forecie i zarabiam tysiąc dwieście.
kris
kris 23.04.2022, 14:49
Ceny towarów i usług rosną ponieważ społeczeństwo się bogaci przekaz TVP INFO
aa
aa 23.04.2022, 19:34
Społeczeństwo się bogaci bo nie rządzi już postkomuna z PO
Podpis
Podpis 24.04.2022, 07:39
Oczywiście, że się "bogaci" bo od 6 lat nieprzerwanie rządzi pislam. Tak "na bogato" jak teraz to jeszcze nigdy nie było!
spalem na styropianie
spalem na styropianie 23.04.2022, 22:35
Wszystkie partie to poskomuna wystarczy popatrzec ile lat mają ich liderzy i kto piłz Kiszczakiem w Magdalence
aa
aa 25.04.2022, 19:46
Z Kiszczakiem pił Wałęsa i Michnik,
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 15:31
Cy aby napewno ''wszystkie partie to postkomuna'', wynika z Pani/Pana wpisu ze na temat histori nainowszej nie ma Pan/Pani zielonego pojecia, czy uwazasz ze za komuny nie bylo prawdziwej, patryjotycznej opozycji?, czy uwazasz ze wszyscy uczestnicy tamtych zdarzen zostali kupieni przez wrogie Panstwa, lub ze juz wszyscy uczciwi ludzie pomarli?
spałem na styropianie
spałem na styropianie 25.04.2022, 23:17
A właśnie partyjoto niegramatyczny. Dedykuję ci piosenkę, a w zasadzie zwrotkę.
" Nie płaczcie dzieci płakać nie warto w męskiej piżmie z różową kokardą Za chleb i WOLNOŚĆ i "nową Polskę" Jarek Kaczyński spał!

Tekst pochodzi z.... " i tu cenzura własna, bo mi pewno zniknie w mroku dziejów i "demokracji"
spałem na styropianie
spałem na styropianie 25.04.2022, 19:38
@ Patryjota No popatrz. Zablokowali mi wpis. Ale zaskoczenie! Chyba już to kiedyś przerabialiśmy. Czy to nie wtedy, gdy Jarek zaspał w stanie wojennym?
Podpis
Podpis 24.04.2022, 16:52
Najlepszy przykład opozycji kiedyś i dzisiaj to "Solidarność" - kiedyś wolny związek zawodowy a dzisiaj? Przeszli daleką drogę z 80ego roku do współczesności i idealnie zgrali się z obecną władzą :(
Podpis
Podpis 23.04.2022, 14:13
Dziki pislamowi wszyscy za chwilę znowu będą zarabiać w milionach.
Patryjota
Patryjota 23.04.2022, 18:33
Przez ironie udalo sie Tobie powiedziec prawde, ''Podpis'' zaczynasz sie reformowac.
Podpis
Podpis 24.04.2022, 07:39
Nie, nie zaczynam się reformować - moje poglądy pozostają niezmienne.
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 11:32
Wiec zwracaj uwage na tresc ironi gdy ja redagujesz, niektorzy uczestnicy forum moga nie doczytac sie zlosliwej ironi w twych oszczerczych tekstach.
Patryjota
Patryjota 23.04.2022, 21:59
Oczywiście gdy inflacja sięgnie 1000% pod rządami PiS a to nie jest wykluczone.
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 11:55
Napisz wreszcie ''Podpis'' cos sesownego, logicznego, czy Ty naprawde wierzysz w to ze Rzady ZP sa przyczyna inflacji?, jesli tak to nie moge posadzic Ciebie o nadmierna inteligecje. Czy nasz Rzad tez ma wplyw na inflacje w calej UE i nie tylko,bo przeciez inflacja ogarnela caly swiat, nawet taka potega gospodarczo-militarna jakimi sa Stany Zjednoczone Ameryki Polnocnej, jesli tak myslisz to przecenasz mozliwosci i zasieg rzadow ZP na czele z PISem. Nie bede ja Tobie tlumaczyl skad sie wziela inflacja, bo albo tego nie zrozumiesz lub masz za mala pojemnosc swego nadwyrezonego dysku, lub jest innaczej,- wszystko rozumiesz i masz pelna swiadomosc sytuacji inflacyjnej lecz mieszasz celowo ludziom w glowach o malej wiedzy spoleczno-politycznej ktos Tobie dobrze placi, jestes totalnym lewagiem genetycznym, lub na tyle ograniczonym ze pewne niezaprzeczalne fakty nie moga dotrzec do Twej ograniczonej swiadomosci.
Podpis
Podpis 24.04.2022, 17:02
Naczelny wtórny analfabeto sekcji komentarzy Halogorlice. Ponownie jestem zauroczony jak prymityw, który nie jest w stanie, pomimo gigantycznego wysiłku pozostałości mózgu, sklecić POPRAWNIE zdania po polsku bierze się za gospodarkę. Ja wiem, że ty wierzysz w swoje własne brednie, ale muszę cie rozczarować ponieważ ludzie rozumieją, że nie można wydawać więcej niż się bo się kończy katastrofą i właśnie dlatego nie zachowuję się tak jak obecny rząd. Ich kreatywna księgowość oraz "wyrzucanie" deficytu poza budżet właśnie zaczyna procentować. Na szczęście ludzie nie są takimi pustakami jak ty więc rozumieją, że choć inflacja dotyka cały świat to w Polsce jest wyjątkowo brutalna dla społeczeństwa. Do tego dochodzi bardzo słaby złoty oraz wszystkie cuda wianki jak np polski ład. Oni rządzą nieprzerwanie od 6 lat i wszystkie + oraz inne rozdawnictwa właśnie przypominają, że nie można bezkarnie wrzucać w obieg pustego pieniądza.

To co jest teraz to niestety nie koniec tej historii za co zapłacimy my wszyscy :(
T
T 25.04.2022, 15:35
Nie pojmuję na czym ma polegać szczególna brutalność inflacji w Polsce w odróżnieniu od szczególnej jej łagodności w świecie. Gdzie indziej nie ma 500+? Gdzie indziej nie drukowali pieniądza w czasie pandemii? Gdzie indziej nie obejmowali ochroną przedsiębiorców, emerytów i rencistów? Zatem: gdzie indziej pieniądz będzie tracił inaczej niż u nas, choć inflacja jest nierzadko wyższa niż u nas? Poza tym, jakie lekarstwo proponujesz ty, czy opozycja? Zabrać co tylko można wszystkim? I z czego pomożemy Ukraińcom? To, że na tyle pomocy nas stać i mamy na nich, to efekt również tego, że przez lata każdy coś uzbierał, każdy coś ma, czym może się podzielić. Czy Ukraińców też za burtę?
Podpis
Podpis 25.04.2022, 16:11
SIła nabywcza waluty to tak na początek. 500+ był sztandarowym programem pisu na ZWIĘKSZENIE DZIETNOŚCI i na tym polu poniósł sromotną klęskę więc zaczął być nazywany programem do walki z ubóstwem. Pis wydaje więcej niż ma wpływów czyli robi dokładnie to czego nikt normalny nie robi i przy okazji makabrycznie zadłuża POLSKĘ bo wiemy, że rządzący za nic nie odpowiadają w tym kraju.

W innych krajach w rządzie są ludzie, którzy mają pojęcie o gospodarce i nie zadłużają swojego kraju w imię wygrania kolejnej kadencji. Przykład pierwszy z brzegu: fundusz sprawiedliwości.
Premiermorawiecki
Premiermorawiecki 22.04.2022, 12:26
Kolejny artykuł powinien brzmieć - „Rekordowy wzrost cen na wszystko”. Ciekawe co wzrosło więcej………
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 11:59
Nailepiej aby naiwiecej wzrosla realna swiadomosc Obywateli, dlaczego taka sytuacja inflacyjna obecnie zaistniala i z czyjej winy ona wystapila.
~~~~ja
~~~~ja 23.04.2022, 22:57
Jak źle to zmień pracę i weź kredyt.
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 12:02
Wlasnie,- komor mial na wszystko ''skuteczna'' recepte.
Podpis
Podpis 24.04.2022, 11:20
Tak, weź TERAZ kredyt. Dobrymi radami jest wybrukowana droga do piekła.
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 15:43
Czy Tobie ''Podpis'' ktos na sile usiluje wsisnac drogi kredyt?, jesli tak to poprostu powiedz NIE. Byl taki co proponowal kredyty w tym okresie, bezrobocie siegalo 26%, napewno wiesz kto to taki, jesli sie nie myle jest to Twoj idol polityczny, na ktorego na 100% glosowales.
Podpis
Podpis 25.04.2022, 16:14
Myślisz się to twoje drugie imię. Komorowski błaźnił się wielokrotnie, moja ulubiona akcja była w Japonii, ale NIGDY nie ułaskawił przestępców takich jak Wąsik i Kamiński PRZED uprawomocnieniem się wyroku tak jak to zrobił "doktor" prawa dudu.
Premiermorawiecki
Premiermorawiecki 24.04.2022, 10:30
A ty nie oglądaj tyle Kurwizji, zwłaszcza programów informacyjnych, bo twoje komentarze są już na żenujacym poziomie. Propaganda zlasowała ci łeb totalnie.
Patryjot
Patryjot 24.04.2022, 15:50
Jasne wedlug Ciebie ''naiwiarygodniejsze'' jest TVN, ONET, i pozostale szujnie lewackie o kapitale sowiecko-niemieckim a glownym sponsorem niektorych z wymienionych jest Twoj idol Soros totalny, teczowy, przywodca zboczencow swiata.
Podpis
Podpis 25.04.2022, 16:12
Wracaj za wschodnią granicę, tam gdzie twoje miejsce. Twój wtórny polski analfabetyzm nikomu nie będzie tam przeszkadzał.
cuda na kiju
cuda na kiju 23.04.2022, 09:00
Oj tam, najwyżej sie dodrukuje pieniędzy i wezmie kredyty w UE. Mamy przecież praktykę i genialnego stratega Glapińskiego
Patryjota
Patryjota 24.04.2022, 12:10
''cuda na kiju'' nie badz taki dowcipny, nie szukaj winy w osobie Pana Glapinskiego, wiesz dokladnie o tym ze PKB jest w znakomitej kondycji, co nawet poswiadczyla niezalezna komisja UE, wiec o czym Ty piszesz, ze masz chora wyobraznie to widac , slychac i czuc, nawet pod pseldonimem takich bzdur wstydzil bym sie publikowac.
cuda na kiju
cuda na kiju 25.04.2022, 19:07
no oczywiście putininflacja stoi za wzrostem cen w Polsce. :P Tymczasem "Global Finance" wskazał Glapińskiego za jednego z najgorszych prezesów banku ccentralnego - obok prezesów Ukrainy i Białorusi. przedawkowałeś TVPinfo?
Podpis
Podpis 24.04.2022, 17:18
Najbardziej mnie rozwala, że ty naprawdę wierzysz w te brednie, które tutaj powielasz. Znam to zjawisko, rozumiem jak ono działa jednak cały czas nie mogę przestać się dziwić na kolejne wymiociny z twojej klawiatury.

Pozostałe