Co się stało 9 maja 1915 roku? Spojrzenie na kronikę Gorlic i świata

  • 09.05.2022, 14:16
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

pocztówka z Gorlic na tle ilustrowanej kroniki gorlic Fot. halogorlice.info ©
Wojna, którą wszczęła Rosja na Ukrainie powoduje, że z napięciem obserwujemy kolejne informacje na temat zmagań na tamtejszym froncie. Wielu dostrzega symbolikę niektórych dat i próbę zaprzęgnięcia kolejnych działań w szeroką propagandę.

 

Dziś 9 maja: najważniejsze rosyjskie święto narodowe: Dzień Zwycięstwa. To czas upamiętnienia zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Wszyscy wiemy, że właśnie dziś miało być obwieszczone kolejne zwycięstwo, ale tak się nie stanie... chyba, że machina propagandowa uzna, że przekazanie takiego, kłamliwego komunikatu jest właściwe i mogą sobie już na to pozwolić?

Wszystkiego dowiemy się w najbliższych godzinach.

My zaś chcielibyśmy Wam polecić książkę, która pokazuje, że zawsze należy wierzyć w zwycięstwo prawdy.

To pozycja wydana w 2015 roku w setną rocznicę Bitwy pod Gorlicami. Publikacja Ilustrowana Kronika Gorlic oraz kalendarium działań na frontach świata od 28 czerwca 1914 do 25 września 1915 : 455 dni od zamachu w Sarajewie do wypędzenia Rosjan z Polski Sławomira Błażewicza to pięknie wydana pozycja, z którą warto się zapoznać.

Co w środku?

 

Konkretnie i barwnie o I wojnie światowej

Przeglądając kalendarium sprawdzamy, co działo się na frontach I wojny światowej w pierwszych dniach maja. Coś pamiętamy ze szkoły, ale szczegółowy raport otwiera nam oczy.

9 maja kurz znad pól bitewnych w naszej okolicy zaczyna powoli opadać, ale zacięte starcia trwają w nieodległych miejscowościach. 8 maja reaktywowano ck Starostwo w Gorlicach. Siedzibą urzędu stał się dom adwokata Sterna. Następnego dnia, ze względu na brak łączności pocztowej, pomiędzy gminami a starostwem informacje zaczynają przekazywać posłańcy. Trwa akcja rozdawnictwa podstawowych produktów spożywczych.

W tym samym czasie na frontach walk I wojny światowej poza Gorlicami ożywienie.

W dniach 8-9 maja Rosjanie ponoszą porażki w walkach pod Krosnem. Jak czytamy w Ilustrowanej Kronice...

Pod osłoną tego zakończonego porażką starcia, Rosjanom jednak udało się wyciągnąć z kotła karpackiego większość swoich oddziałów.

 

Straty dotyczyły większości 48 dywizji piechoty razem z dowodzącym, gen. Korniłowem. Także 9 maja Rosjanie podjęli niezrozumiałą decyzję taktyczną. Przeciwko 7 Armii austro-węgierskiej skierowana zostaje rosyjska 9 Armia. Jak wskazano w Kronice, działanie to jest niezrozumiałe, ponieważ logika prowadzenia działań w tamtym okresie powinna skutkować wsparciem rosyjskiej, 9 Armii Armii 3 gen. Radko Dymitriewa. Tak się jednak nie stało.

Od 9 do 10 maja Rosjanie ponosili kolejne porażki prowadząc do odwrotu znacznych sił rosyjskich.

Jeśli jesteście zainteresowani tym, w jaki sposób opisane zostały dalsze losy walk na frontach I wojny światowej w Gorlicach i na świecie, polecamy Wam lekturę wskazanej książki.

Jej rozmiary są niewielkie, ale wydana została w sposób niezwykle estetyczny. Znajdziecie tam mnóstwo zdjęć, które uwieczniły sceny walk i codzienne życie na froncie żołnierzy. Zawarto tam także ujęcia miejsc, które do dziś znamy.

 

Książkę możecie wypożyczyć w Gorlickiej MBP oraz zapoznać się z nią w bibliotecznej Czytelni.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe