Sprawdźcie, co warto przeczytać w maju! Książkowe polecajki Czytelników miejskiej biblioteki

  • 09.05.2022, 11:42
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

kobieta czytająca książkę w ogrodzie Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Bibliotekarze z gorlickiej książnicy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Czytelnicy polecają książki na maj”. Efektem jest lista z książkowymi propozycjami tytułów, które z pewnością będą dla wszystkich świetną czytelniczą inspiracją. Sprawdźmy, co warto przeczytać!

 

Szepty kamieni: historie z opuszczonej Islandii, autorstwa Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka. 

Niezwykłe opowieści z Islandii, nieznane nawet Islandczykom! Książka ma już drugie, poszerzone wydanie.

Książka o Islandii takiej, o jakiej nie piszą przewodniki. Inspirujące teksty, dzięki którym zaczęły się wycieczki śladem opisanych w nich miejsc i historii. Miasteczko Djupavik przetłumaczyło na języki islandzki oraz angielski stosowny rozdział o starej przetwórni ryb i udostępnia tekst turystom. Autorzy „popełnili” jeszcze inne książki. MBP powinna zakupić „NOrWAY” P. Mikołajczaka zanim te pół dzienniki z emigracji zdobędą prestiżową nagrodę. Ta książka miała swoją promocję w TVN. „Szepty” natomiast mają drugie wydanie, uaktualnione i wzbogacone zgodnie z sugestiami czytelników. Jest też bodajże audiobook. Sama treść mocno wciąga, jest pełna islandzkich „smaczków”. A Berenika Lenard pochodzi z Moszczenicy, uczyła się w LO im. S. Wyspiańskiego w Bieczu. Autorzy prowadzą bloga ICE STORY, mieszkają od lat na Islandii. 10% mieszkańców Islandii to Polacy!


Sługa krwi, autorstwa Adama Przechrzty. Jest to pierwsza część cyklu Materia Secunda. Stanowi kontynuację znakomitej serii Materia Prima, w której dalsze losy Olafa Rudnickiego to fascynujące połączenie alchemii, fantastyki i historii alternatywnej.

No i pogadali: „Szkło Kontaktowe”, gdy gasną kamery. Autor książki Tomasz Jachimek, wykorzystując wrodzony urok i umiejętność inteligentnego rozśmieszania odbiorcy, rozmawia z ludźmi związanymi z programem, ważnymi postaciami życia kulturalno-społecznego, które mają sporo do powiedzenia nie tylko o kulisach kultowego „Szkła”, lecz także o naszej rzeczywistości.

Instynkt: o wilkach w polskich lasach, autorstwa Anny Maziuk. Jest to opowieść o relacjach człowieka ze zwierzęciem – skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.

Wybaczam Ci, autorstwa Remigiusza Mroza. Jest to połączenie thrillera i powieści sensacyjnej, z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym.

Mów mi Win. Jest to powieść Harlana Cobena, w której głównym bohaterem jest Win, czyli Windsor Horne Lockwood III – milioner i awanturnik, a także najlepszy kumpel Myrona Bolitara.

Internat, autorstwa Serhija Żadana.

Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk zgłaszając kandydaturę Żadana do literackiej Nagrody Nobla w uzasadnieniu napisał tak: „Podjęliśmy też uchwałę o wysunięciu kandydatury Serhija Żadana do literackiej Nagrody Nobla. Żadan – jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary.

Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców. Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie. I walczy.” „Internat” jest boleśnie aktualny. Nie ma tu ani jednego zbędnego słowa. Groza wojny malowana jest przy pomocy bieli, czerni i szarości, gdzieniegdzie tylko rozrywanych żółcią i czerwienią.

Czuć zimę, czuć strach, czuć oddech śmierci. Poraża i nie pozwala uciec.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ate
ate 09.05.2022, 15:27
Nie tylko miejsca, ale i ludzie. Autorzy "Szeptów kamieni" dotarli do Prezydenta Islandii, do byłej miss, do innych ciekawych osób. Kto czytał, ten wie. Pierwsze wydanie to liczebnie jeden z najlepszych debiutów w Polsce! Nic dziwnego, że książkę zgłoszono jako wartą przeczytania.

Pozostałe