Festiwal Haupta. W tym roku w nowym terminie i bez ministerialnej dotacji

  • 12.05.2022, 13:06
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Andrzej Stasiuk i Jolanta Kalisz Dziki Fot. halogorlice.info ©
To już pewne, również w tym roku Festiwal im. Zygmunta Haupta nie otrzyma dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek organizatorów do programu „Promocja czytelnictwa” uzyskał za małą liczbę punktów. Wyniki odwołań również nie były dla gorlickiego festiwalu pomyślne.

 

Zdecydowaliśmy, że podobnie jak w ubiegłym roku przygotujemy zbiórkę społecznościową, dzięki której osoby wspierające Festiwal będą mogły otrzymać ciekawe nagrody. Brak dotacji oraz wynikające z tego trudności skłoniły nas ponadto do zmiany terminu Festiwalu – czytamy na stronie organizatora.

Zdajemy sobie sprawę, że w czasie wojny w Ukrainie angażujemy swój czas i pieniądze przede wszystkim w pomoc naszym sąsiadom. Mamy jednak nadzieję, że dzięki drobnym nawet wpłatom widzów i przyjaciół Festiwalu, uda się nam kontynuować tradycję gorlickiego święta literatury. W tegorocznym programie chcemy uwzględnić także pisarzy i pisarki z Ukrainy. O szczegółach poinformujemy w czerwcu, wtedy rozpoczniemy też zbiórkę społecznościową na Festiwal.


Na razie organizatorzy festiwalu dysponują 20 tys. złotych, które w formie dotacji przekazało Miasto Gorlice. Resztę muszą uzbierać sami. I z naszą pomocą.

Najprawdopodobniej festiwal zostanie zorganizowany w formule hybrydowej, czyli łączącej niebiletowane spotkania odbywające się stacjonarnie, oczywiście z udziałem publiczności, z bezpłatnymi transmisjami online, które w ubiegłych latach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Głównym organizatorem festiwalu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, ale wydarzenie zostanie przygotowane dzięki zaangażowaniu ważnych współorganizatorów, którymi są Gorlickie Centrum Kultury i Miasto Gorlice, a także partnerów Festiwalu – m.in. Zjednoczenia Łemków i Wrocławskiego Domu Literatury.

Problemy organizacyjne skłoniły nas także do zmiany terminu Festiwalu na późniejszy. Na 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta zapraszamy od 5 do 9 października 2022 roku.


Festiwal, któremu patronuje wybitny pisarz Zygmunt Haupt, to święto literatury, poświęcone jemu i innym często zapomnianym pisarkom i pisarzom, ważnym dla polskiej i europejskiej kultury, ale także literaturze współczesnej i nowościom czytelniczym. Co roku wydarzenie to ściąga w nasze strony uczestników z najodleglejszych zakątków.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe