Lampy Łukasiewicza w wykonaniu najmłodszych – zajęcia edukacyjne w gorlickiej MBP

  • 13.05.2022, 10:28
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

dzieci podczas zajęc w MBP w Gorlicach Fot. MBP w Gorlicach
W czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano wiele spotkań. Jedno z nich poświęcone było postaci Ignacego Łukasiewicza. Młodzi mieszkańcy naszego regionu mogli w ciekawej formie poznać jego postać i wynalazki.

 

Przełomowe wynalazki, które do dziś zmieniają nasze życie

Odkrycie możliwości, jakie daje olej skalny, było momentem przełomowym w historii ludzkości. To właśnie wynalazki Łukasiewicza: zarówno sama konstrukcja lampy naftowej jak i wiedza na temat metod bezpiecznego wydobywania ropy naftowej i jej destylowania, stały się początkiem rozpoczęły nowy rozdział w historii przemysłu.

My to wiemy, ale czy wiedzę tę przekazujemy najmłodszym?

W czasie 19. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek z pomocą przyszła Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. W ramach spotkań z najmłodszymi czytelnikami zorganizowano zajęcia edukacyjne, w których centrum stał właśnie Ignacy Łukasiewicz.

 

Ignacy dla młodszych, Ignacy dla starszych

Opowieść o życiu tego wybitnego Polaka, twórcy przemysłu naftowego może być opowiedziana na wiele różnych sposobów. To postać wielowymiarowa: nie brak ciekawostek, które zafascynują dorosłych, ale i najmłodszych. Tak też stało się w gorlickiej bibliotece, gdzie uczniowie klasy drugiej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 poznawali życie i działalność wybitnego mieszkańca Gorlic.

W czasie spotkania najmłodsi obejrzeli krótkometrażowy film animowany „Być jak Ignacy” oraz przejrzeli publikacje pokazujące życie tej postaci. Wraz z prowadzącymi spotkanie bibliotekarzami rozmawiali o Ignacym, jego wynalazkach oraz śladach jego życia i działalności, które możemy obserwować na co dzień w  przestrzeni publicznej naszego miasta.

Gdzie są miejsca związane z Ignacym? Ile pomników poświęconych jego osobie jest w Gorlicach i gdzie są zlokalizowane? Uczniowie wymieniali swoje spostrzeżenia, a potem sprawdzali swoją wiedzę dzięki prezentacji multimedialnej.

Na zakończenie zajęć, inspirując się wynalazkami Ignacego, uczniowie wykonali z papieru symboliczne lampy.

 

Źródło info: MBP w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe