Mowa o Pełni Kwiatowego (Krwawego) Księżyca – pierwszym w roku 2022 pełnym zaćmieniu księżyca, w Polsce widocznym jako zaćmienie częściowe. Z tej okazji NASA przygotowała transmisję live.
Kiedy mamy do czynienia z zaćmieniem księżyca?
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc (w tej kolejności) znajdują się w jednej linii, a znajdująca się pośrodku Ziemia rzuca cień na swojego naturalnego satelitę. Skąd jednak towarzysząca zjawisku czerwień?
Wszystko za sprawą tzw. refrakcji – załamania światła, do którego dochodzi, gdy to przechodzi przez ziemską atmosferę. Obecny w niej pył dodatkowo je rozprasza, oddziałwując na barwę widzialnego Krwawego Księżyca.
Krwawy Księżyc widoczny z Polski
Oglądać będzie go można przez kilka godzin – począwszy od 03:32 aż do finału o 08:51 czasu polskiego. Do kulminacji wrażeń dojdzie zaś o godzinie 06:13.
Na stronie NASA można zobaczyć, jak będzie wyglądał Księżyc podczas tego zjawiska.
Psst! Want to see a total lunar eclipse? Watch #NASAScienceLive on May 15 when Earth sneaks between the Moon and the Sun.
— NASA (@NASA) May 13, 2022
No matter where you are, or if your skies are clear, you can watch with us and @NASAMoon experts ready to answer your questions: https://t.co/oA5JWRRMx1 pic.twitter.com/Dcj9LG4aaJ









![Bobowa. Kolizja pojazdów na ul. Węgierskiej [FOTO] zdjęcie przedstawia samochody stojące na jezdni obok nich straż pożarna i policjanci](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-bobowa-kolizja-pojazdow-na-ul-wegierskiej-1779810319.jpg)


![Leją asfalt na nowe rondo. Kiedy przejedziemy po nim samochodem? [FOTO] Zdjęcie przedstawia budowę ronda](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-leja-asfalt-juz-na-nowe-rondo-foto-1779794189.jpg)
![Mistrzowie z Ropy! Uczniowie z naszego powiatu najlepsi w Małopolsce [FOTO] Zdjęcie przedstawia grupę młodzieży z przedstawicielami Policji](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-uczniowie-z-ropy-bezkonkurencyjni-w-malopolsce-1779783239.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! Akcje charytatywne, wystawy oraz premiery kinowe [WTOREK, 26 maja 2026] Zdjęcie przedstawia zapowiedz co gdzie halo](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-akcje-charytatywne-wystawy-oraz-premiery-kinowe-wtorek-26-maja-2026-1779780223.jpg)

![Ropa. Strażacy walczą z dużym pożarem [FOTO] Zdjęcie przedstawia pożar na nocnym niebie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ropa-strazacy-walcza-z-duzym-pozarem-domku-holenderskiego-foto-1779576002.jpg)
![Młody Teatr Ruchu GCK z sukcesem na Mistrzostwach Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę dziewcząt z medalami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-mistrzynie-polski-sa-z-gorlic-sukces-grupy-tanecznej-claudii-jaskowskiej-foto-1779615812.jpg)





![Wysowa-Zdrój. Dwa pożary w jednym czasie. Palił się budynek na terenie Parku Zdrojowego i altana [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia spalony budynek](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wysowa-zdroj-pozar-domu-mieszkalnego-i-altany-video-1778918934.jpg)

![Uczennica z Kobylanki wśród najlepszych w Polsce. Wielki sukces Agaty Juszczak [FOTO] zdjęcie przedstawia Agatę Juszczak oraz nauczycielki](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-uczennica-z-kobylanki-wsrod-najlepszych-w-polsce-wielki-sukces-agaty-juszczak-foto-1779091504.jpg)


![Halo Tu Weekend. Jubileusz, majówki, zawody oraz air show [22-24 maja 2026] zdjęcie przedstawia plakat zapowiadający wydarzenia na weekend](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-halo-tu-weekend-jubileusz-majowki-zawody-oraz-air-show-22-24-maja-2026-1779437449.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze