Linia kolejowa Zagórzany – Gorlice będzie poddana... opryskom. Po co?

  • 18.05.2022, 12:00
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

tory kolejowe w powiecie gorlickim Fot. halogorlice.info ©
Na stronie Polskich Linii Kolejowych S.A. pojawiła się informacja o planowanych opryskach linii kolejowych środkiem ochrony roślin KOSMIK 360 SL. Działania będą prowadzone przez kilka najbliższych dni, także na terenie Gorlic.

 

Charakterystyka produktu i środki ostrożności

Planowane opryski będą wykonywane środkiem ochrony roślin KOSMIK 360 SL. Jak czytamy w charakterystyce tego produktu, jest to herbicyd w formie koncentratu. Jest sporządzany jako roztwór wodny do stosowania nalistnego. Stosuje się go w uprawie ozimej pszenicy i rzepaku, a także po zbiorze roślin uprawnych, w roślinach sadowniczych. Specyfikacja na terenach nieużytkowanych rolniczo, w tym na torach kolejowych.
Środek rozprowadza się przy użyciu opryskiwaczy polowych, opryskiwaczy sadowniczych z belką herbicydową, a także za pośrednictwem opryskiwaczy ręcznych czy sprzętu naziemnego zamontowanego na pojazdach szynowych.

Biorąc pod uwagę specyfikę stosowania środka na torach kolejowych w specyfikacji produktu wskazano, że w czasie wykonywania zabiegu chwasty powinny być już zielone, w fazie intensywnego wzrostu. Maksymalnie można wykonać jeden zabieg takiego oprysku w sezonie wegetacyjnym.

Szczegółowe informacje na temat sposobu stosowania produktu KOSMIK 360 SL znajdziecie >>>TUTAJ

Jeśli środek jest stosowany prawidłowo, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi. Jeśli dojdzie do przypadkowego kontaktu ze skórą należy niezwłocznie przemyć ją dużą ilością wody, a w przypadku podrażnienia, skonsultować się z lekarzem. Jeśli substancja dostanie się do oczu należy postąpić podobnie: długo przepłukiwać oczy (zgodnie z instrukcją nawet 15 minut), a zabiegu dokonać delikatnym strumieniem wody, by nie uszkodzić rogówki. Także w tym przypadku zalecany jest kontakt z lekarzem.
W przypadku inhalacji produktu KOSMIK 360 SL mogą wystąpić zawroty głowy lub nudności. Należy wówczas wyjść na świeże powietrze i skierować się do lekarza. W przypadku połknięcia substancji należy wypłukać usta (bez połykania) i także w tej sytuacji zalecany jest kontakt z lekarzem.

Karta charakterystyki produktu, którą warto pokazać w przypadku konsultacji lekarskiej znajduje się TUTAJ

 

Kiedy będą wykonywane opryski torów?

Jak czytamy w komunikacie PLK:

(...) zabieg będzie wykonywany w godzinach między 7 a 19 w dniach od 16 do 25 maja, wzdłuż linii kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów od Kółkowej do Kamionki Wielkiej, linii kolejowej nr 108 Stróże – Krościenko od Stróż do Biecza oraz wzdłuż całej linii kolejowej nr 110 Gorlice Zagórzany – Gorlice.

Termin oprysku uzależniony jest od warunków atmosferycznych.

 

Oprysk będzie wykonywany jednorazowo, z toru na szerokość ok. 1,25 m dla strony prawej i lewej toru. Zostaną przy tym zachowane wszelkie środki ostrożności, a prace będą wykonywane są przez wykwalifikowanych pracowników.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

brrr
brrr 18.05.2022, 13:57
takie opryski chyba powinno się robić po godzinie 19 kiedy aktywność owadów jest niska no i ludzi tez nie ma, a nie w ciągu dnia

Pozostałe