Jak zaprzyjaźnić się z wiosenną alergią?

  • 19.05.2022, 14:29
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

kobieta kichająca w chusteczkę Fot. materiały partnera
Alergia pojawiająca się wiosną jest problemem wielu osób. Szczególnie uciążliwe bywają rośliny, których kwiatki i pyłki mocno się przenoszą.

 

Dla uczulonych wystarczy mała ilość alergenu, by wywołać niepożądaną reakcję organizmu i jej odczuwalne negatywne skutki wpływające na jakość życia. Jak zatem sprawić by wiosna nie była tak mocno wyczerpująca?

 

Czym jest alergia i czemu wiosną występuje najczęściej?

Alergia, czyli inaczej uczulenie to nadmierna, nieprawidłowa i nagła reakcja organizmu na występujące w środowisku substancje, które są obce dla układu immunologicznego. Alergeny te w normalnych okolicznościach będą niezauważalne i niepowodujące żadnych reakcji, jednak u osób uczulonych mogą wywoływać nawet bardzo groźne dla zdrowia objawy.

Do najczęstszych zaliczają się m.in. katar, kaszel, uczucie zmęczenia, osłabienia, łzawienie oczu, swędząca i zaczerwieniona skóra, duszności, bóle głowy, pokrzywka, bąble, a także reakcje mogące prowadzić do śmierci.

W wiosennej porze czynnikami wywołującymi obronę organizmu są pyłki roślin takich jak np. brzoza, leszczyna, olsza, dąb, topola oraz trawy.

 

Jak zwalczać lub minimalizować alergię?

Zwalczanie alergii powinno się zacząć od zrobienia odpowiednich badań, by mieć pewność, jakie substancje są dla układu immunologicznego zagrożeniem. Gdy taka wiedza została już zdobyta, można próbować unikać czynników wywołujących odpowiedź odporności.

Jeśli nie jest to akceptowalne, warto wspomagać się na co dzień odpowiednią dietą bogatą w oleje (np. czarnego kuminu) i owoce i warzywa zawierające przeciwzapalną witaminę C (jabłka, czarna porzeczka, czerwona papryka, natka pietruszki, brukselka).

Dobrym sposobem jest również profesjonalne odczulanie, a także krople i leki na alergię bez recepty, które to dzięki substancjom czynnym łagodzą niepożądane objawy i pozwalają na lepsze codzienne funkcjonowanie.

Można również zwrócić uwagę na odpowiednie ubieranie się oraz używanie okularów przeciwsłonecznych by pyłki nie dostawały się do błon śluzowych, a także na wystarczające dostarczanie organizmowi kwasów omega-3 mających za zadanie profilaktycznie przeciwdziałać zapadaniu na alergię.


►materiał partnera

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Betka
Betka 30.05.2022, 12:01
Zaprzyjaźnić się? Haha niemożliwe! Jedynie można nauczyć się z nią żyć. W dni największego pylenia nie ruszam się z domu, tu mam bezpieczną strefę wolną od pyłków, bo roomba wciąga alergeny, a poza tym cały czas działa oczyszczacz powietrza.

Pozostałe