Zza miedzy. Wędkarz może trafić do więzienia nawet na dwa lata

  • 20.05.2022, 11:37
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

brzeg rzeki Fot. KMP w Nowym Sączu/halogorlice.info ©
Jak informuje sądecka Komenda Miejska Policji, dzięki współpracy funkcjonariuszy z Łososiny Dolnej oraz Społecznej Straży Rybackiej udało się zatrzymać kłusownika, który działał na wodzie. Za co może trafić do więzienia?


W minioną środę (18 maja), krótko po południu funkcjonariusze z otrzymali wezwanie do Witkowic Dolnych, nad rzekę Łososinę, gdzie: zgodnie z informacją uzyskaną od Społecznej Straży Rybackiej, pewien mężczyzna miał łowić ryby wykorzystując zakazaną metodą na tzw. „szarpak”.

Jak wyjaśniają sądeccy mundurowi:

Polega ona na przyczepianiu do wędki ostrej, dociążonej kotwicy, która w momencie ataku na nadpływającą rybę, wbija się w nią w wielu miejscach, powodując jej okaleczenie. Kłusownik w ten sposób pozyskał dwie ryby, ale wiele innych mogło zostać poranionych.

 

Po wezwaniu, policjanci pojechali na miejsce, by odnaleźć wspomnianego mężczyznę. Jadąc drogą prowadzącą wzdłuż rzeki zatrzymali do kontroli samochód nadjeżdżający z naprzeciwka. Pojazd prowadził 56-letni mieszkaniec sąsiadującego z nami powiatu nowosądeckiego. Po sprawdzeniu wnętrza pojazdu okazało się, że policjantom udało się złapać właściwą osobę. W aucie znajdowały się dwie okaleczone ryby, których łączna waga sięgała niemal 9 kilogramów. Dodatkowo ujawniono wędkę z dociążoną kotwicą, która mogła zostać wykorzystana w czasie połowu dokonanego nielegalną metodą.

Zarówno wędka jak i ryby zostały zabezpieczone.

Teraz 56-latek odpowie za naruszenie Ustawy o rybactwie śródlądowym. Zgodnie z jej treścią, połów ryb narzędziami, które mogą je kaleczyć jest zakazany. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło info: KMP w Nowym Sączu

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

N
N 20.05.2022, 21:33
No tak ale jak się okalecza rybę jednym normalnym haczykiem i potem wypuszcza do wody to już jest ok?
Podpis
Podpis 21.05.2022, 08:30
Głupi jesteś czy tylko udajesz kretyna? Ryba po złowieniu na haczyk i wypuszczeniu wraca do życia w rzece a po okaleczeniu szarpakiem umiera w bólu. Nie jestem wielbicielem wędkarstwa, ale rozwiązania takie jak haki bezzadziorowe pomagają ograniczać rany jakie odnoszą ryby. Szarpak to czyste bandyckie kłusownictwo.
Podpis
Podpis 20.05.2022, 12:10
Prawidłowy nagłówek: Kłusownik udający wędkarza złapany na gorącym uczynku dzięki SSR!

Pozostałe