Pomóż rozwiązać kolejną zagadkę! Olga Fabian – dobra malarka i wspaniały człowiek

  • 20.05.2022, 11:57
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

kolaż ze znanych dzieł sztuki Fot. MBP w Gorlicach/halogorlice.info ©
Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawiła się kolejna część cyklu „Żywa historia Gorlic”. Razem z nią historyczna zagadka, którą mogą rozwiązać tylko mieszkańcy naszego regionu.

 

Na kolejną podróż w przeszłość naszego regionu zaprosiła nas Urszula Karasińska z Gorlickiej MBP. Tym razem jej rozmówczynią była Małgorzata Ciślak-Tomasik: absolwentka gorlickiego Medyka, która pracowała jako pielęgniarka m.in. w Prokocimiu i w Krośnie. Jej opowieść dotyczy jednak sąsiadki, a zarazem serdeczniej przyjaciółki: Olgi Fabian. To niezwykła opowieść, która nadal nie została opowiedziana do końca.

 

Niezwykła artystka, która utrwaliła miasto i ludzi

Olga Fabian, bo o niej mowa, została opisana jako dobry człowiek i dobra malarka, a jednocześnie postać niezwykle tajemnicza. Jej notka biograficzna jest dość enigmatyczna:

Malarka, jako Fabianówna Olga wystawiała dwa olejne obrazy w warszawskiej Zachęcie, w 1927 obraz „Odpoczynek” i w 1928 „Domek w słońcu”.

Podawała wtedy jako miejsce zamieszkania Jasło. Figuruje w „Słowniku artystów polskich i obcych” również jako Fabianówna.

Obecnie nieznana w Jaśle.

 

Los związał ją z Gorlicami w 1944 roku, tuż przed zburzeniem Jasła. W naszym mieście przyjęły ją pod swój dach siostry Kankofer. Właśnie u nich Olga Fabian mieszkała i opiekowała się nimi do śmierci. Pozostawiła po sobie wiele obrazów, na których utrwaliła wiele charakterystycznych dla miasta postaci postaci np. Jasia z Piórkami czy Józka Gazeciarza. Niektóre obrazy Fabianówny to pejzaże gorlickie.

Artystę pochowano na gorlickim cmentarzu parafialnym, ale jej grób nie pozwala uzyskać żadnych informacji o dacie narodzin, zgonu czy choćby długości życia Fabianówny.

Stąd też apel do wszystkich, którzy kojarzą jej postać: zgłoście się do gorlickiej MBP, opowiedzcie o swoich wspomnieniach bądź przekażcie w innej formie Urszuli Karasińskiej. Być może jeszcze uda się zrekonstruować losy artystki, którą była Olga Fabian.

 

Cały wywiad przeprowadzony z Małgorzatą Ciślak-Tomasik możecie wysłuchać na kanale MBP:

Co ciekawe, postać tajemniczej malarki pojawiła się także w innej opowieści z serii „Żywa historia Gorlic”, w którym opowieść o dawnych Gorlicach i ich mieszkańcach snuła >>>Bronisława Szpotowicz

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe