Takiego miejsca w Gorlickiem jeszcze nie było! Za tydzień otwarcie Hyblówki [FOTO/VIDEO]

  • 22.05.2022, 17:35
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
Dom Pracy Twórczej – jak w gminie Ropa nazywają odremontowany budynek, w którym kiedyś mieszkał Antoni Hybel – za dokładnie tydzień zostanie uroczyście otwarty. My zajrzeliśmy tam już kilka dni temu.

 

Hyblówka to bez wątpienia miejsce niezwykłe, gdzie historia miesza się ze współczesnością, bo przecież właśnie tam powstała zdecydowana większość prac Antoniego Hybla – lutnika, rzeźbiarza i malarza, ale jednocześnie wyremontowany budynek stanie się przestrzenią dla warsztatów rzeźbiarskich, prób orkiestry czy plenerów malarskich. Jednym słowem nie będzie sterylnym muzeum, ale miejscem tętniącym życiem.

Na wyposażeniu Hyblówki jest między innymi tradycyjny piec do wypieku chleba, sztalugi, sprzęt rzeźbiarski czy instrumenty muzyczne.

 

Hyblówka ma być oczywiście przede wszystkim hołdem dla Antoniego Hybla, twórcy skrzypiec ze skrzydlatą duszą, który wymyślił modyfikację klasycznego instrumentu w taki sposób, by muzyk miał do niego łatwiejszy dostęp smyczkiem. Było to mniej męczące, bo nie zmuszało do nienaturalnego wygięcia ręki.

Warto przypomnieć, że Hyblówka spłonęła w 2015 roku. Po wielu staraniach gminie udało się zdobyć pieniądz potrzebne na jej odbudowę. Inwestycja pochłonęła ponad 1,7 mln złotych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video z wnętrz obiektu, znajdą też tu Państwo obszerną fotorelację z wycieczki po zakamarkach nowo wyremontowanego domu pracy twórczej. 

Już wkrótce, w następny poniedziałek, 30 maja nastąpi uroczyste otwarcie wyremontowanej Hyblówki w centrum Ropy.

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (55)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe