Ósmoklasiści rozpoczynają sesję egzaminacyjną

  • 24.05.2022, 09:03
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

uczeń piszący egzamin ósmoklasisty Fot. halogorlice.info ©
Od dziś do czwartku włącznie na ulicach naszych miast i wiosek zaroi się od młodych ludzi w bardzo eleganckich ubraniach. To ósmoklasiści, którzy właśnie przystępują do pierwszej tak ważnej sesji egzaminacyjnej.

 

Początek zmagań dziś o godzinie 9

Egzaminy ósmoklasistów to pierwszy tak ważny egzamin dla wielu uczniów. To właśnie jego wyniki będą podstawą w czasie rekrutacji do najlepszych szkół średnich. W tym najbardziej prestiżowych uczniowie muszą przedstawić niemal 100% wyniki, by móc marzyć o miejscu w wymarzonych liceach czy technikach. W naszym regionie rywalizacja o miejsca w niektórych klasach także może być bardzo zacięta.

Kto będzie mógł rozpocząć naukę w wymarzonym kierunku?

Wszystko zależy od wyników egzaminów, które rozpoczynają się właśnie dziś.

  • 24 maja – wtorek – język polski: start egzaminu zaplanowano na godzinę 9, a całość potrwa 120 minut
  • 25 maja – środa – matematyka: start egzaminu zaplanowano na godzinę 9, a całość potrwa 100 minut
  • 26 maja – czwartek – język obcy nowożytny: start egzaminu zaplanowano na godzinę 9, a całość potrwa 90 minut.

 

Uczniowie z Ukrainy także próbują swoich sił

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2022 r. do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono ponad pół miliona uczniów z niemal 12 600 szkół. Łącznie wydrukowano dla nich ponad 1,5 miliona arkuszy egzaminacyjnych.

Ze względu na szczególną sytuację międzynarodową, w polskich szkołach pojawili się także uczniowie z Ukrainy. By nie zamykać dla nich drzwi szkół średnich, także oni mogą brać udział w egzaminach, które pozwolą im uczestniczyć w rekrutacji do szkół średnich. Łącznie w Polsce jest około 7 150 uczniów, którzy są obywatelami Ukrainy i będą przystępowali do egzaminu z polskimi rówieśnikami. Są to uczniowie zapisani do jednej z niemal 2,5 tys szkół. Uczniowie z Ukrainy zdają egzamin na takich zasadach jak Polacy, ale pojawiają się dla nich pewne ułatwienia. Jednym z nich jest fakt, że przygotowane arkusze egzaminacyjne wydane będą w kilku wersjach: w tym w wersji z poleceniami tłumaczonymi na język ukraiński czy litewski. Rozwiązania zadań muszą być jednak dokonane w języku polskim.

Pośród języków obcych najchętniej wybierany jest język angielski. Przystąpi do niego 97,5% tegorocznych ósmoklasistów. Drugim najpopularniejszym egzaminem był język niemiecki wybrany przez 2,2% egzaminowanych. Pozostałe języki: francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego wybrało łącznie 0,3% ósmoklasistów.

Wśród obywateli ukraińskich, którzy będą przystępowali do egzaminów największa grupa (73,7%) wybrała język angielski. Co czwarty z Ukraińców przystępujących do egzaminu z języka obcego wybrało język rosyjski. Przystąpi do niego 25,3% egzaminowanych. Pozostałe języki wybrało łącznie 1% ósmoklasistów z Ukrainy.

 

Kiedy wyniki?

Egzaminowani dzisiaj będą czekali na wyniki testów do 1 lipca. Zaświadczenia o uzyskanych wynikach będą otrzymywali tydzień później: 8 lipca.
Jeśli jesteście zainteresowani tym, jakie pytania zobaczyli dziś o 9 uczniowie na swoich arkuszach, to musicie poczekać do godziny 13. Każdego dnia egzaminów właśnie o 13 będą publikowane arkusze z kolejnych dni.

 

Źródło info: CKE

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe