Nagroda dla Zuzanny drugi rok z rzędu

  • 27.05.2022, 10:09
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zuzanna Deć, uczennica gorlickiego Zespołu Szkół Ekonomicznych na podium… Fot. ZSE w Gorlicach/halogorlice.info ©
Zuzanna Deć ma niezwykły dar: potrafi patrzeć, dostrzega więcej niż inni, a potem potrafi o tym opowiedzieć w sposób zrozumiały dla wszystkich. Drugi rok z rzędu, uczennica gorlickiego Zespołu Szkół Ekonomicznych staje na podium konkursu literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”.

 

W ubiegłym roku informowaliśmy o sukcesie dwóch uczennic z ZSE, którym >>>Udało im się wyrazić słowem to, co ulotne i ukryte

Konkurs wymagał zapoznania się z wybranym dziełem sztuki, a następnie dokonaniu interpretacji obrazu w formie literackiej. Obraz „Nad wodą” zainspirował wtedy Karolinę Wójcik i Zuzannę Deć do stworzenia tekstów opowiadających o tym, co dostrzegły za fasadą kolorowych plam.
 

Zuzanna znów w gronie najlepszych

W tym roku Zuzanna Deć uczęszczająca do klasy IIIc Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach ponownie pokazała swój talent. Właśnie pojawiła się informacja o tym, że ponownie została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”, który organizuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

W tym roku do konkursu zgłoszono 220 prac z całej Polski. Ich oceny dokonywało jury w składzie:

  • Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,
  • dr hab. Anna Gomóła – prof. Uniwersytetu Śląskiego
  • Anna Rak – kierownik Działu Edukacji MGB.

Zuzanna otrzymała II nagrodę w konkursie, którego poziom określono jako wyjątkowo wysoki.

Nagrodzona praca nosi tytuł „Dwa spojrzenia” i jest połączeniem eseju, opowiadania i opisu obrazu. W tegorocznej rywalizacji tematem przewodnim stał się obraz „Obieranie ziemniaków” autorstwa Włodzimierza Tetmajera. Zuzanna pracowała pod kierunkiem mgr Moniki Przybyło.

Nagrodzoną pracę Zuzanny możecie przeczytać w publikacji pokonkursowej dostępnej TUTAJ


Obraz i jego kontekst to tylko punkt wyjścia. Za nimi: morze znaczeń

Jej praca to nie tylko opis samego obrazu, ale pokaz szerokiej wiedzy, zrozumienia kontekstu powstania dzieła, pogłębionego poznania twórczości Tetmajera, jego życia i inspiracji. Co więcej, praca Zuzanny została opisana jako ta, która ma najwyższe walory naukowe pośród wszystkich prac nadesłanych w tegorocznej edycji konkursu. I rzeczywiście: przeczytaliśmy i zostaliśmy przekonani, że za pozornie lekkim, pozbawionym głębi obrazem, pokazującym prostą, codzienną czynność, może kryć się dużo więcej, niż tylko pokaz kunsztu malarskiego.

Możecie tam również przeczytać jurorski komentarz do tej pracy, który wyjaśnia, dlaczego praca zasługiwała na wyróżnienie:

„Dwa spojrzenia” to kolejna praca Zuzanny Deć nadesłana na konkurs „Obraz a słowo”. Po zeszłorocznym opowiadaniu, którego lekkość do dziś mam w pamięci, tym razem Autorka daje nam się poznać z zupełnie innej strony.

Jej esej połączony z opowiadaniem to najbardziej pełna i rzetelna analiza naukowa nadesłana na konkurs, choć niepozbawiona również indywidualnego, subiektywnego spojrzenia. Ze zgromadzonych, bardzo różnorodnych materiałów Zuzanna konstruuje własną wypowiedź, wzorcowo odsyłając nas do źródeł inspiracji i uczciwie zaznaczając wszystkie cytaty.

Co ciekawe, analiza ta, połączona płynnie ze scenką rodzajową, staje się punktem wyjścia do wypowiedzi krytycznej rewidującej rolę kobiety w społeczeństwie.

 

Źródło info i foto: ZSE w Gorlicach, Muzeum Bytowskie

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emka
Emka 28.05.2022, 18:00
Serdeczne gratulacje dla Zuzanny, praca wyśmienita, wyobraźnia Autorki bez granic!
BUL
BUL 27.05.2022, 14:05
Może sama pracę by się udało opublikować?

Pozostałe