Elektrośmieci nie powinny być problemem, a są. Dlaczego? Znamy część odpowiedzi na to pytanie

  • 27.05.2022, 13:12
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

plakat dotyczący elektrośmieci, jego oznakowania i segregacji Fot. UOKiK
UOKiK informuje o wynikach kontroli, która została przeprowadzona w związku z problemami odbioru i zagospodarowania elektrośmieci. Jak się okazuje, niemal w co czwartym kontrolowanym punkcie ich sprzedaży, kupujący nie byli informowani o możliwościach oddania zużytego czy zepsutego sprzętu. Problemów jest jednak zdecydowanie więcej

 

Inspekcja sprawdziła pracę ponad tysiąca przedsiębiorców – znamy wyniki kontroli

Czy wiecie gdzie oddać zużyty bądź zepsuty elektrosprzęt? Czy możecie domagać się od sprzedawcy nowego produktu, by w chwili zakupu przyjął stary? No i jakim typem odpadu są tak naprawdę pralki, lodówki czy suszarki?

Po przeprowadzonej kontroli UOKiK przedstawił wnioski ważne zarówno dla sprzedawców jak i nas: konsumentów.
 

Inspekcja Handlowa mówi „sprawdzam”

W związku z coraz większym znaczeniem recyklingu Inspekcja Handlowa postanowiła sprawdzić, w jakich obszarach system nie działa tak jak powinien. Wszak istnieje wiele gotowych rozwiązań, które powinny być stosowane i sprzyjać płynnemu przekazywaniu zużytych rzeczy w celu ponownego wykorzystania.

W czasie kontroli sprawdzono 1041 przedsiębiorców.  W 26% przypadków wykryto nieprawidłowości, które mają wpływ na gospodarkę elektrośmieciami. Problemem jest w szczególności:

  • brak informacji dla kupujących o tym, że sklep nieodpłatnie przyjmuje stary, zużyty sprzęt (zarzut pojawił się w 207 przypadkach)
  • brak informacji o tym, gdzie znajdują się najbliższe punkty zbierania elektrośmieci, do których klient może oddać zepsute bądź zużyte sprzęty (zarzut pojawił się w 159 skontrolowanych przedsiębiorstwach).

Chociaż wszyscy kontrolowani przyjmowali zużyty sprzęt, nie informowali o tej możliwości swoich klientów.

W związku z tym wydano 142 decyzje, na podstawie których nałożone zostało 758 tys. zł kary.
 

Obowiązki sprzedawców

Jak przypomina UOKiK, każdy przedsiębiorca, który sprzedaje lodówki, zmywarki czy też komputery ma obowiązek przyjąć lub odebrać nieodpłatnie taki sam rodzaj zużytego sprzętu, który właśnie nabywa klient. Informacja o obowiązkach związanych z elektrośmieciami ma być jednocześnie umieszczona w miejscu widocznym dla klienta. Dodatkowo przedsiębiorca taki ma obowiązek informować klienta o tym, gdzie w regionie są punkty zbiórki zużytego sprzętu, gdzie klient może oddać wspomniane przedmioty.

Nie należy ich wrzucać do zwykłego kosza na śmieci.

Same przedmioty powinny być zawsze dokładnie opisane (np. odpowiednimi naklejkami), dzięki czemu nie powinny się pojawić żadne wątpliwości co do tego, jaki jest prawidłowy sposób utylizacji tego przedmiotu. Informacja związana z oznakowaniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego musi obejmować:

  • zakaz wyrzucania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami
  • informację o potencjalnych skutkach dla środowiska i zdrowia ludzi
  • symbol selektywnego zbierania (przekreślony kosz).

Warto przy tym przypomnieć, że w naszym regionie regularnie przeprowadzane są również zbiórki elektrośmieci. Najbliższa już 3 czerwca 2022 r. Jest ona zorganizowana dla mieszkańców gminy Moszczenica. Przyjmowane będą m.in. zużyte, stare telewizory, pralki, lodówki, telefony, komputery i inne przedmioty elektroniczne.

Jak podkreślają organizatorzy tej zbiórki:

elektrośmieci są odpadami niebezpiecznymi. Zawierają toksyczne substancje.

 

Dlatego też, nieodpowiednie ich utylizowanie może powodować poważne zniszczenia środowiska.

 

Źródło info: UOKiK, Gmina Moszczenica

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe