Przeszli „Szlakami Obrońców Granic”. Rajd mundurowych po trasach naszego powiatu

  • 21.06.2022, 15:05
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

trzy fotografie, na górze jedna, długa, umundurowana kobeita wręcza puchar… Fot. KPP w Gorlicach/halogorlice.info ©
Cały miniony tydzień po naszym regionie poruszało się wielu uczestników 49. Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego „Szlakami Obrońców Granic”. Po dwóch latach oczekiwania w końcu odwiedzili Beskid Niski.

 

Od 12 czerwca (niedziela) do soboty 18 czerwca na terenie naszego gorlickiego odbywał się niezwykły Rajd „Szlakami Obrońców Granic”. Jednocześnie rozgrywano rywalizację w ramach Ogólnopolskiego Rajdu Motorowego Służb Mundurowych Resortu Spraw Wewnętrznych „Beskid Niski 2022″.

Rajd „Szlakami Obrońców Granic” jest cykliczną imprezą o szczególnym znaczeniu. To nie tylko test sprawności fizycznej, czy impreza krajoznawcza, ale także sposób na upamiętnienie żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli chroniąc granic naszego kraju. Rajd jest też okazją do promowania zasad bezpieczeństwa związanych z uprawianiem turystyki górskiej i aktywnego rodzinnego wypoczynku. Rajd jest też okazją do odstresowania się dla mundurowych, którzy w codziennej pracy zmagają się z ogromnym stresem. To impreza łącząca pokolenia: w rajdzie  Szlakami Obrońców Granic” biorą udział nie tylko mundurowi i ich rodziny, ale także dzieci i emeryci, którzy swoje życie związali ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo naszego kraju.

 

Czekali aż dwa lata

Na podróż do Beskidu Niskiego uczestnicy rajdu czekali aż dwa lata. Przerwa została spowodowana pandemią. Powrót do corocznej tradycji wzbudził wiele pozytywnych emocji, a fakt, że właśnie w tym roku uczestnicy zawitali w rejon powiatu gorlickiego jest tym większym wyróżnieniem. Jedna z poprzednich edycji rajdu odbywała się na terenie naszego powiatu. Wówczas bazą była Wysowa-Zdrój. W tym roku uczestników rajdu powitała Zdynia.

Właśnie tam rajd zakończono. Nie brakło tradycyjnych pucharów od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, nadinsp. Michała Ledziona i Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach mł. insp. Doroty Tokarz. Trafiły one do triumfatorów rajdów.

Wybór najlepszych drużyn związany był z zasadami punktowania na rajdzie. W regulaminie rywalizacji znajdujemy informację o tym, że punkty można było zdobyć m.in. za:

  • wykazanie się dobrą orientacją w terenie
  • właściwe wyposażenie apteczki turystycznej
  • posiadanie godła/proporca drużyny
  • ubiór zgodny z „Dekalogiem turysty górskiego”, a nawet
  • za piosenkę turystyczną!

 

Przyznawano także punkty karne. Najwięcej punktów drużyna mogła stracić za... zanieczyszczanie środowiska!

Jeśli jesteście ciekawi, którędy biegła trasa rajdu i co mogli zobaczyć na trasie uczestnicy rywalizacji, zajrzyjcie TUTAJ

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe