Nie będzie już naboru w programie Moja Woda. Jak będziemy walczyć z suszą?

  • 23.06.2022, 15:35
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

tafla ciemna, na niej rozbijają się liczne krople wody, w tle rynek miejski… Fot. halogorlice.info ©
Na jednej ze stron gminnych znaleźliśmy informacje o tym, że w 2022 roku nie będzie już planowany nowy nabór w ramach programu Moja Woda. Co to oznacza?

 

Jak czytamy na stronie gminy Uście Gorlickie:

Jak nas poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2022 r. nie jest przewidywany nowy nabór do programu Moja Woda.

Planowana jest tylko wypłata zobowiązań wynikających z wniosków o dofinansowanie złożonych w dwóch naborach w latach 2020 i 2021.

 

Czym jest program Moja Woda?

O programie pisaliśmy dwa lata temu w tekście >>>Program Moja Woda i problem pozwolenia na budowę zbiornika retencyjnego. Starostwo informuje

 

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości (osób fizycznych), którzy chcieliby poprawić własne możliwości zbierania i zagospodarowania wód opadowych. W ramach projektu można było wnioskować o dofinansowanie m.in na zakup, montaż czy budowę i uruchomienie instalacji, których celem było zagospodarowanie wód roztopowych i opadowych na terenie konkretnej nieruchomości.

Na stronie rządowej znaleźliśmy potwierdzenie tego, że program cieszył się ogromną popularnością. Jak informowano w marcu 2021 roku:

Program „Moja Woda” cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Wartość złożonych wniosków – na ok. 25 tysięcy przydomowych mikroinstalacji – przekroczyła dostępny budżet 100 milionów złotych.

W ten sposób przyczyniamy się do zatrzymania nawet miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich. Dlatego w tym roku będziemy kontynuowali ten program.

 

Niestety, program tych dotacji (można było starać się o środki w kwocie do 5 tys. zł), nie będzie na razie kontynuowany. Łagodzenie skutków suszy jest zaś problemem, którego rozwiązanie stanie się z pewnością jednym z priorytetów działania w kolejnych latach. Będziemy mu musieli stawić zarówno w ramach swoich małych gospodarstw domowych, jak i w skali całego społeczeństwa.

Rezygnacja z niektórych przyjemności czy nawyków nie będzie jednak łatwa.

Jak sobie radzić z suszą i jej przeciwdziałać?

 

Źródło info: UG w Uściu Gorlickim

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

susza idzie
susza idzie 23.06.2022, 16:05
.gdzie w okolicach Gorlic można kupić pojemnik mauzera ....ale 600litrów

Pozostałe