Kto dzisiaj wie, co znaczą słowa: leziwo, oczkas, kleczba czy piesznia? Otóż leziwo to lina z siedziskiem, służąca do wspinania się po pniu. Oczkas – klin zatykający wlot, kleczba – miodobranie, a piesznia – narzędzie do drążenia barci.
Bartnictwo jest najstarszą formą pszczelarstwa w Polsce, polegającą na chowie pszczół w wydrążonych pniach drzew tzw. barciach. Najczęściej wykorzystywano do tego sosny, dęby, lipy, rzadziej świerki oraz jodły. Były to bardzo stare drzewa, z pniem mającym przynajmniej metr średnicy. Niekiedy wykorzystywano istniejące już dziuple, jednak częściej „dziano”, czyli drążono barcie.
Małopolska posiada bogate tradycje pszczelarskie
Bartnictwo jednoczyło tradycję narodów dawnej Rzeczpospolitej. W Puszczy Białowieskiej nadal rośnie ponad 140 drzew z barciami sprzed 1888 roku. Jednak tradycje bartnicze w pełni zachowały się tylko na Białorusi. W Polsce barcie i kłody bartne zlikwidowano w większości przed I wojną światową albo w latach 20. XX wieku, a elementy tradycji przetrwały w zasadzie tylko w nielicznych rodzinach dawnych bartników, zwłaszcza na Kurpiach i Podlasiu. Ostatecznie bartnictwo w Polsce zamarło po II wojnie światowej.
Na szczęście dziś barcie i kłody bartne można w Polsce ponownie liczyć w tysiącach. Bowiem od lat 90. XX wieku zaczęły pojawiać się w całym kraju, przede wszystkim z inicjatywy lokalnych stowarzyszeń, nadleśnictw czy parków narodowych. Równolegle z upadającym bartnictwem rozwijało się pasiecznictwo przydomowe, a współczesne pszczelarstwo ukształtowało się w początkach XIX wieku.
Małopolska posiada bogate tradycje pszczelarskie. Miód był w naszym regionie pozyskiwany od niepamiętnych czasów. Gościł na stołach, wykorzystywany był w kuchni i medycynie ludowej – przypomina wicemarszałek Łukasz Smółka.
Dla zachowania polskiego dziedzictwa kulinarnego minister rolnictwa i rozwoju wsi prowadzi Listę Produktów Tradycyjnych (LPT). Na wniosek marszałka Małopolski na listę LPT zostały wpisane następujące miody z naszego regionu:
- Małopolski miód spadziowy
- Miód nawłociowy z gminy Skrzyszów
- Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego
- Miód wielokwiatowy leśny z Podksięża
- Miód ze spadzi jodłowej z Pogórza Rożnowskiego
- Sądecki miód spadziowy
- Suski miód spadziowy z drzew iglastych
- Miód ze spadzi iglastej z Harbutowic
„Małopolska Pszczoła”
Niestety na terenie województwa małopolskiego od wielu lat obserwujemy spadek bazy pożytkowej, która jest niezbędna dla życia pszczół i innych owadów zapylających. Województwo od 2018 roku ogłasza otwarte konkursy ofert na realizację zadań w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego z zakresu ochrony bioróżnorodności „Małopolska Pszczoła”.
W ciągu czterech edycji konkursu zrealizowano 56 zadań, na łączną kwotę prawie półtora mln zł. Samorząd województwa ogłaszając kolejne edycje konkursu liczy na zaangażowanie organizacji pozarządowych w pomoc owadom zapylającym, przede wszystkim poprzez zwiększenie bazy pożytkowej.
Dodatkowo poprzez warsztaty, szkolenia, promocję mieszkańcy regionu mogą poszerzyć wiedzę na temat kluczowej roli pszczół i innych owadów zapylających dla rolnictwa i produkcji żywności oraz problemów z jakimi się one borykają.
Możemy w to wierzyć albo nie, ale jak powiedział kiedyś Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych naukowców i myślicieli naszych czasów Jeśli zginą pszczoły, człowiek przeżyje tylko cztery lata.
Źródło info: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego








![Wybuch gazu w budynku przy stadionie w Maniowych. Na tym obiekcie rozgrywane są mecze 4. ligi [FOTO] zdjęcie przedstawia zniszczony budynek po wybuchu gazu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wybuch-gazu-w-budynku-przy-stadionie-w-maniowych-1776696690.jpg)
![Grudna Kępska. Zdarzenie drogowe, są poszkodowani [FOTO] zdjęcie przedstawia pojazd osobowy w zaroślach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gleboka-zdarzenie-drogowe-sa-poszkodowani-foto-1776688012.jpg)



![Grad złotych medali podczas gorlickich mistrzostw. Kto był najlepszy? [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę dzieci w strojach kąpielowych na basenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-grad-zlotych-medali-podczas-gorlickich-mistrzostw-kto-byl-najlepszy-foto-1776676061.jpg)

![Uwaga kierowcy. Dziś zamknięcie drogi powiatowej [KOMUNIKAT] Zdjęcie przedstawia remont drogi](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-uwaga-kierowcy-dzis-zamkniecie-drogi-powiatowej-komunikat-1776673175.jpg)
![16 lat po katastrofie. Obchody Dnia Pamięci Smoleńskiej w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia kobietę w okularach mówiącą do mikrofonu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-16-lat-po-katastrofie-obchody-dnia-pamieci-smolenskiej-w-gorlicach-foto-1776586954.jpg)
![Ekipa Polsatu w Uściu Gorlickim. Marcelina Zawadzka zachwycona Beskidem Niskim [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia grupę kobiet](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ekipa-polsatu-w-usciu-gorlickim-marcelina-zawadzka-odwiedzila-z-kamera-grupe-teatralna-1775734767.jpg)


![Owacje na stojąco po premierze „Calineczki” w Gorlicach [FOTO] Owacje na stojąco po premierze „Calineczki” w Gorlicach [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-1ef457aa23675c70a9df26657e20a662.jpg)



![Gorlice. Potrącenie rowerzysty na ul. Stróżowskiej [FOTO] zdjęcie przedstawia samochody na drodze, przed nimi stoją ludzie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-potracenie-rowerzysty-na-ul-strozowskiej-1776161214.jpg)
![Dni Gorlic 2026. Znamy pełen program miejskiego święta. Szykuje się muzyczne trzęsienie ziemi [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dużą grupę ludzi](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dni-gorlic-2026-znamy-pelen-program-miejskiego-swieta-szykuje-sie-muzyczne-trzesienie-ziemi-progr-1775819919.png)
![Sękowa. Pożar w domu mieszkalnym [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej przed domem z którego wydobywa się dym](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-sekowa-pozar-w-domu-mieszkalnym-foto-1776428954.jpg)
![Incydent na gorlickim Rynku. Dzieci skopały świąteczne makiety jajek [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia makiety jajek na rynku w Gorlicach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-incydent-na-gorlickim-rynku-dzieci-skopaly-swiateczne-makiety-jajek-video-1776071392.jpg)
![Wilczyska. Straż pożarna i policja rozpoczynają poszukiwania mężczyzny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej i strażaków na jezdni w nocy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wilczyska-straz-pozarna-i-policja-rozpoczynaja-poszukiwania-mezczyzny-1775758037.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze