Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Sidur zostanie Miejscem Pamięci Narodowej. Nie tylko on

Oceń

W czasie XXXII sesji Rady Miasta, która miała miejsce w miniony czwartek, przyjęto jednogłośnie dwa projekty uchwały dotyczące utworzenia nowych miejsc pamięci narodowej. Jednym z nich będzie Latarnia Nieobecnych jako Sidur Przechodniów.
Sidur zostanie Miejscem Pamięci Narodowej. Nie tylko on
Autor: Fot. haloGorlice

 

W czasie głosowania kolejnych uchwał pojawiły się dwa podpunkty o podobnej treści:

W sprawie ustanowienia pomnika stanowiącego Miejsce Pamięci Narodowej.

 

Miejsca pamięci narodowej to określenie, które pojawia się w różnych miejscach, m.in. w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Określenie to może mieć zarówno znaczenie formalne jak i mniej formalne. Miejsca takie to najczęściej budowle czy cmentarze, ale także inne obiekty (np. tablice pamiątkowe), które mają znaczenie dla społeczności lokalnej, a przez to są znaczące dla tworzenia się tożsamości narodowej. Otoczenie ich szczególną ochroną i zabezpieczanie jest jednym z elementów troski o zachowanie pamięci o ważnych miejscach i zdarzeniach.

Uzasadniając słuszność przyjęcia pierwszej z ustaw zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz wyjaśniał:

Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Glinik” zwrócił się do burmistrza miasta Gorlice z prośbą o znalezienie nowego miejsca dla pomnika Ludziom Glinika poległym za wolność i sprawiedliwość społeczną w latach 1939-45, ufundowanego przez załogę „Glinika”. Pomnik, czyli tablica upamiętniająca, aktualnie znajduje się na terenie prywatnej spółki.

Według wnioskodawców ten pomnik stanowi część historii Glinika., ale również miasta, nie będąc jednocześnie należycie wyeksponowanym. Przy tym pomniku z okazji święta Barbórki przez lata spotykali się włodarze miasta, kadra kierownicza, załoga oraz poczty sztandarowe organizacji działających na terenie spółki, upamiętniając poległych w czasie II wojny światowej pracowników Fabryki.

Mając na uwadze powyższe uzasadnienie pozostaje uzasadnionym ustanowienie pomnika jako Miejsca Pamięci Narodowej  i znalezienie [dla niego] nowej lokalizacji przy ulicy Chopina w Gorlicach.

 

Drugie miejsce, które od minionego czwartku (27 maja) będzie cieszyło się taką ochroną jest Latarnia Nieobecnych jako Sidur Przechodniów, powstały w ubiegłym roku i wykończony w bieżącym roku kalendarzowym.

Galerie zdjęć z Siduru możecie zobaczyć w naszym tekście:

>>>Napisy na grobach do pozazdroszczenia!

>>>Latarnia Nieobecnych nabiera kształtów

Jak uzasadniał dalej zastępca Bałajewicz:

Pomnik Latarnia Nieobecnych jako Sidur Przechodniów powstał w bieżącym roku celem wyeksponowania i ratowania przed destrukcją biologiczną macew wydobytych podczas remontu w byłym budynku straży pożarnej w Gorlicach. (...) Mając na uwadze wartość historyczną tego miejsca uzasadnione pozostaje w naszej ocenie ustanowienie Pomnika jako Miejsca Pamięci Narodowej (...) aby to miejsce już na trwałe wpisało się w historię naszego miasta.  

 

Uchwały jednogłośnie przyjęto.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a