Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Poznaj smakowity i pełen substancji odżywczych miód spadziowy

Podziel się
Oceń

Od tysięcy lat ludzie wykorzystują dary natury, czerpiąc z właściwości leczniczych i profilaktycznych. Jedną z bardziej wartościowych substancji pochodzenia naturalnego jest miód, ceniony nie tylko dzięki działaniom prozdrowotnym, ale też smakowym.

Miód, najzdrowszy z cukrów, to szeroka gama produktów, różniących się sposobem, pozyskiwania, składem chemicznym, smakiem czy aromatem. Na szczególne uznanie zasługuje miód spadziowy, którego prozdrowotne i odżywcze właściwości odkryli nie tylko ludzie, ale także mrówki. Czym więc jest miód spadziowy i jakie są najistotniejsze różnice między nim a miodem gryczanym, wielokwiatowym, lipowym czy wrzosowym?

Zanim jeszcze ludzkość doceniła miód spadziowy, jego zalety wykorzystywały mrówki. Spadź, czyli słodka wydzielina mszyc, jest na tyle atrakcyjną substancją dla owadzich drapieżników, że w zamian za możliwość skorzystania z naturalnego cukru wydalanego przez mszyce, zajmują się one ochroną mszyc przed atakami biedronek i innych drapieżników. Ochronę, za którą mszyce płacą cukrem mocno wzbogaconym w substancje organiczne, witaminy, minerały i aminokwasy. Także pszczoły doceniły właściwości spadzi, zbierając ją obok kwiatowych pyłków. Spadź zebrana przez pracowite owady zamienia się w odżywczy miód spadziowy, którym mogą być dokarmiane młode osobniki w gnieździe. Miód spadziowy to pełnowartościowy pokarm dla przyszłych pszczelich pokoleń.

Rodzaje miodu spadziowego

Nazwa miód spadziowy obejmuje sporą grupę substancji pochodzenia roślinnego, pozyskiwanych zarówno z roślin iglastych, jak również z liściastych. W zależności od gatunku miód spadziowy różni się od siebie składem chemicznym, cechami wizualnymi oraz aromatem. Niezależnie od tego każdy miód spadziowy jest ogromną dawką substancji odżywczych naturalnego pochodzenia. Dawką pełną smaku i kuszącą zapachem.
Miód spadziowy iglasty pochodzi przede wszystkim z igieł świerkowych i jodłowych. I choć taki miód spadziowy w swym smaku odbiega od lipowego czy wielokwiatowego odpowiednika, jest mniej słodki, cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza dzięki walorom leczniczym. Miód spadziowy iglasty wspomaga organizm w walce z takimi zaburzeniami i schorzeniami, jak: anemia, choroby układu oddechowego, choroby serca czy nerwice. Warto dodać, że iglasty miód spadziowy zalicza się do naturalnych antybiotyków.

Liściasty miód spadziowy w Polsce pozyskiwany jest przede wszystkim z klonów, dębów i lip. Podobnie jak miód spadziowy iglasty, ten pozyskiwany z drzew liściastych odbiega smakiem od miodu nektarowego. Różni się też smakiem i aromatem od miodu spadziowego iglastego – jest delikatniejszy, mniej żywiczny. Miód spadziowy liściasty ma także szerokie zastosowanie lecznicze, Zdaje egzamin w przypadku chorób skórnych i odmrożeń oraz dolegliwościach układu pokarmowego, układu moczowego, wątroby czy układu oddechowego.

Pozyskiwanie i wysokie ceny miodu ze spadzi

W handlu miód spadziowy osiąga znacznie wyższe ceny niż miód pozyskiwany z kwiatowych pyłków. Spadź pojawia przede wszystkim w okresie letnim i za wyjątkiem jodły występuje w niewielkich ilościach. Coraz większy udział w rolnictwie i sadownictwie substancji chemicznych zwalczających szkodniki, w tym także mszyce, powoduje, że trudno przewidzieć wielkość populacji tych owadów w danym roku i na danym obszarze, co wpływa na ilość pozyskiwanej spadzi. Pszczelarze, których zainteresował miód spadziowy, zmuszeni są szukać odpowiednich lokalizacji, przemieszczając się z ulami na dużej przestrzeni. Wpływa to na stosunkowo wysoką cenę. Mimo to z każdym rokiem miód spadziowy (iglasty i liściasty) zyskuje na popularności jako prozdrowotna substancja o wyjątkowym smaku i niespotykanym aromacie.

Więcej informacji znajdą Państwo na profesjonalnym blogu Miodoterapia.pl.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Mniej niż zero🤣🤣🤣Treść komentarza: Sprawdziłem z ciekawości spektakularną majówke w Nowicy. Ludzie o czym wy piszecie🤣🤣🤣 20 bortaków stoi za sienią w starej chyży a jakiś głąb pitoli coś czego nie można nazwać śpiewem ani rapem... Co to jest🤣🤣🤣 dno i wodorosty prawie pękłem ze śmiechuData dodania komentarza: 3.05.2025, 00:15Źródło komentarza: Halo Tu Weekend. Majówka bogata w wydarzenia z Gorlic i okolic [2 maja – 4 maja 2025]Autor komentarza: ;DTreść komentarza: Wybuchy i podpalenia? Tak wielka emisja CO2 powinna być krytykowana przez Pana Kuklę i resztę lewicowych działaczy w Gorlicach i okolicy. Aby wyrównać "ślad węglowy" powstały z tegoż, powinniście zapewne zasadzić z kilka hektarów lasu i przez najbliższy rok dojeżdżać do ratusza na rowerach. Tak będzie, nie? :D Banda hipokrytów...Data dodania komentarza: 2.05.2025, 23:35Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: Piesza.Treść komentarza: Byłam tą pieszą... Najlepsze jest to że ja na 90 % jestem pewna że on też zwolnił.. jak weszłam na pasy to z impetem ruszył i skręcił na drugi pas..Data dodania komentarza: 2.05.2025, 22:40Źródło komentarza: Brawura i skrajna nieodpowiedzialność. Kto kierował tym seatem? [VIDEO]Autor komentarza: GunTreść komentarza: Nie rozumiem. Czy ktoś chciałby żeby walec wojenny przetoczył się raz jeszcze przez Gorlice?! Świętuje się to wydarzenie tragiczne jakby to było jakieś błogosławieństwo i okoliczność przynoszącą miastu, jego mieszkańcom, jakąś zasługę, korzyść. Okropne.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 21:47Źródło komentarza: Uroczystości 110. rocznicy bitwy pod Gorlicami na cmentarzu wojennym nr 91 [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12