Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A
Reklama X edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza w Karpackiej Troi 19-21 sierpnia 2022

Foodsharing. W Sączu robi furorę. Dlaczego u nas nie może?

Oceń

Początek grudnia to chyba idealny moment na powrót do rozmowy o dzieleniu się jedzeniem, które mamy. Temat ten powracał w tym roku wielokrotnie. Czy uda się nam w końcu przejść od słów do czynów?
Foodsharing. W Sączu robi furorę. Dlaczego u nas nie może?
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Nieodpłatnie oddać jedzenie: tylko gdzie?

Koncepcja foodsharingu jest coraz ważniejsza. Nieodpłatne oddawanie czy przekazywanie produktów spożywczych dobrej jakości, nieprzeterminowanych, świeżych pozwala uniknąć marnowania produktów spożywczych.To bardzo istotny nurt społeczny, w którym mówimy nie tylko o oszczędności finansowej, ale także szacunku do jedzenia i ograniczeniu konsumpcjonizmu. Uczymy się kupować lepiej, mądrzej, a jednocześnie nie pozwalamy zepsuć się tym produktom, które z różnych względów nie będą nam już potrzebne.
 

W tym roku o koncepcji dzielenia się jedzeniem pisaliśmy kilkukrotnie

>>>Dobre jedzenie znaleźć można w śmietnikach. Brakuje nam systemowego rozwiązania

>>>Darmowe jedzenie czeka: wystarczy przyjść i je zabrać
 

Ten temat z pewnością możemy zaliczyć do tych, który wzbudził najwięcej pozytywnych reakcji. Koncepcja dzielenia się jedzeniem i mądrego przekazywania go dalej wzbudziła Waszą ożywioną dyskusję.

Dziś wracamy do tego tematu pod wpływem facebookowej grupy Foodsharing Nowy Sącz - dzielimy się żywnością, która właśnie dołączyła do społeczności Foodsharing Polska. Grupa bardzo szybko przybiera na sile, pojawiają się kolejne osoby deklarujące chęć oddania produktów spożywczych. Bardzo szybko i sprawnie się komunikują z tymi, którzy deklarują, że przyjmą kolejne rzeczy. Czasem chodzi o jedną paczkę kawy, kaszy bądź kilka opakowań produktów mlecznych.

Każda, nawet mała saszetka żywności szybko znajduje nowego właściciela. Nic się nie zmarnuje. Wystarczy się zgłosić!

 

Sieci społecznościowe to nie wszystko, w Gorlicach lodówki nadal brak

Czy już niebawem na facebooku pojawi się także grupa Foodsharing Gorlice? Mamy taką nadzieję. To rozwiązanie bardzo ważne i potrzebne, ale nadal: niedoskonałe.

Problem dostępności i zagospodarowania dobrych produktów spożywczych wymaga innego rozwiązania. Czasem ze względu na wstyd, czasem ze względu na brak dostępu do internetu i brak umiejętności korzystania z facebooka osoby starsze i biedne po prostu nie mogą skorzystać z tego dobra, które wydaje się rozlewać w sieci internetowej. Dla takich właśnie osób przeznaczone są inne rozwiązania, których w Gorlicach nadal nie mamy.

Dlatego też dzisiaj ponownie proponujemy i zachęcamy Was do tego, by w swoim najbliższym otoczeniu porozmawiać i zastanowić się: gdzie mogłaby pojawić się lodówka, do której każdy mógłby odnieść zdatną do spożycia żywność. Czy powinno być to zorganizowane przez miasto? A może lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie, choćby małych lodówek osiedlowych? Przykład krakowski pokazuje, że tego typu inicjatywę bierze na siebie czasem lokalna parafia.

Możliwości jest mnóstwo, ale problemy z tym związane (np. kontrola i usuwanie żywności, która będzie przeterminowana, konieczność opłacenia rachunków za prąd do takiej lodówki czy konieczność kupienia samej lodówki i jej ulokowania) czasem wydają się tak ogromne, że – jak do tej pory – inicjatywy w naszym mieście nie zrealizowano. Jak dowiadujemy się w UM Gorlice, na razie kwestii ustawienia lodówki przeznaczonej do foodsharingu nie dyskutowano w ratuszu. Koronawirus komplikuje realizowanie podobnych inicjatyw (podobnie było w przypadku gorlickiego Pchlego Targu, o którym absolutnie nie zapominamy!).

Wierzymy jednak, że obydwie te koncepcje padną w końcu na podatny grunt!


Nadal dominują więc rozwiązania całkowicie nieformalne, doraźne

W pobliżu kontenerów na śmieci żywność jest pozostawiana w woreczkach bądź opisana w słoikach trafia na pobliski murek. W pobliżu niektórych stoisk na maślanym rynku, po zakończonym dniu handlowym pozostawiane są owoce i warzywa, które następnego dnia nie będą mogły zostać sprzedane, ale jeszcze dziś mogą stać się czyjąś kolacją.

Nie ma lepszego momentu na powrót do tego tematu i zastanowienie się nad tym, co zrobimy z nadwyżką żywności, która, jak co roku, pozostanie nam z wigilijnego stołu.

Jakie pomysły zasługują w naszym regionie na szczególną uwagę? Co mogłoby się najlepiej sprawdzić?

#niemarnujjedzenia


Napisz komentarz
Komentarze
Facepalm 03.12.2021 10:29
Po angielsku brzmi nowocześniej! Rondo Center, foodsharing, social benefits a inflacja zap... like crazy.

kolo 02.12.2021 18:14
nawet zwierzeta nie dadza odpadow warzyw owocow bo......szkoda a i tak wola wyrzucic bo ,,zazdraszczaja''hyhy

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023
a