Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Zdążyć przed przeznaczeniem

Oceń

Mieszkam przy tej ulicy od urodzenia. Dobrze pamiętam, jak i ile razy się zmieniała. Przed oczami mam obraz, gdy były tu tylko pola, a wzdłuż wąskiej asfaltowej nitki rosły domy, jak grzyby po deszczu.
Zdążyć przed przeznaczeniem
Autor: Fot. halogorlice.info ©


Tu kiedyś było ściernisko, a teraz Osiedle Królów

Odkąd sięgam pamięcią był tu od zawsze problem z wąskim fragmentem jezdni, między skrzyżowaniami z ulicą Krzywoustego i łącznikiem Batorego. Pojazdy miały zawsze trudność z wyminięciem się i często jeden z nich musiał zatrzymać się na poboczu, by drugi mógł przejechać.

Od kilku lat obowiązuje tu nowa organizacja ruchu, a jazda odbywa się tylko w jedną stronę po ulicy jednokierunkowej.

To bardzo dobre rozwiązanie poprawiło bezpieczeństwo na niej, jednak pozostał do rozwiązania problem skrzyżowania ulic łącznika Batorego, Kochanowskiego i Królowej Jadwigi.

I tu wydaje się, że narasta niebezpieczeństwo, na które zwracają uwagę coraz częściej mieszkańcy i nie tylko oni sami.


Co z tym skrzyżowaniem?

Często rozmawiam z sąsiadami o tym miejscu, a sam pokonuję go kilka razy dziennie. Moje obserwacje są bardzo niepokojące.

Skrzyżowanie ulic Batorego, Jadwigi Królowej i Kochanowskiego to skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, czyli główna droga biegnie pod kątem prostym z ulicy Batorego w lewo, w kierunku ulicy Kochanowskiego.

 

Pozostałe wloty są ulicami podporządkowanymi. Obserwacje kilku lat skłaniają mnie ku twierdzeniu, że kierujący coraz częściej łamią przepisy ruchu drogowego i wymuszają pierwszeństwo na tych, którzy poruszają się główną drogą po łuku.

Mimo, że skrzyżowanie to jest bardzo dobrze oznaczone, to często dochodzi tu do niebezpiecznych sytuacji. Od kilku miesięcy, gdy rozbudowa ulicy Batorego odciążyła ruch tej części osiedla, samochodów jest tu jakby mniej, ale problem pozostał.

Zebrałem kilka opinii mieszkańców.

Jakiś czas temu była tu już jedna kolizja, gdy osobówka wymusiła pierwszeństwo na większym pojeździe typu SUV – mówi jeden z mieszkańców ulicy Kochanowskiego.

Z tego co pamiętam nic nikomu się nie stało, ucierpiały tylko karoserie samochodów, ale to tylko zwiastun tego, co może się stać w przyszłości.

 

Niestety podobnych głosów i spostrzeżeń jest więcej.

Proszę pana, ja jadąc ulicą główną z Batorego w Kochanowskiego, to zwalniam co najmniej do 10 km/h, bo często z prawej strony, mimo że to ulica podporządkowana, wjeżdża ktoś na pełnym gazie i jedzie prosto... nie oglądając się na nic.

Gdyby nie ostre hamowanie i zatrzymanie się praktycznie w miejscu, to miałbym wypadek, a inny samochód uderzyłby w mój po prawej stronie.

 

Wydaje się, że przyjęte rozwiązanie nie zapewnia wystarczającego poziomu bezpieczeństwa, a ograniczona widoczność, przez przyległe do ulicy ogrodzenia, dopełniła całości.


Co będzie pierwsze?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie poprzedniej organizacji ruchu, czyli oznaczenie głównej drogi prosto, czyli w ciągu ulicy Kochanowskiego.

Pozostali kierujący, w sposób naturalny, mieliby ustąpić pierwszeństwa jadącym drogą poprzeczną. Miejmy nadzieję że to rozwiązanie zaistnieje wcześniej, niż wystąpi tu poważne zdarzenie drogowe.

A o takie nietrudno, co pokazuje przykład sprzed kilku miesięcy, gdy nieopodal na podobnym skrzyżowaniu, też o pierwszeństwie łamanym, miała miejsce poważna kolizja drogowa.

Samochód osobowy marki Aixsam, uderzony w bok, wywrócił się na dach >>>Gorlice. Kolizja i dachowanie na osiedlu Królów


Napisz komentarz
Komentarze
Otek 04.08.2022 15:37
Winowajcą wszystkich nieszczęść na tym osiedlu to powinien być architekt

Wezmę pod budowlankę te znaki. 04.07.2022 15:46
Bardzo chętnie zabiorę te znaki i ustawię pod budowlanką dla jadących od ZUSu, bo tam ich brakuje. Często stoję jak ciul - jadąc z góry jest znak ustąp pierwszeństwa przejazdu, a jadący z dołu nie mają żadnej informacji o pierwszeństwie. Mojego znaku nie widzą, i stosują "prawą rączkę" i stoimy razem jak ciule :).

Lipa 03.07.2022 10:00
W ogole na Osiedlu Krolow powinno sie wprowadzic ruch jednokierunkowy - bo sa takie mozliwosci - ulatwi to parkowanie samochodow i swobodny przejazd oraz ograniczenie szybkosci do 20 km/godz. , bo jezdza jak szalency ( jest kilku takich) nie zwracaja uwagi na nikogo.

Eks 02.07.2022 20:12
Panie Tomku te osiedle było kiedyś fajne jak pan opisuje było mało domów a teraz dom na domu i to wiekszosć ma małe działki (ok 7ar) a wracając do skrzyżowania z pierszeństwem łamany jadąc jak na foto w prawo po głównej włączamy kierunkowskaz a większość kierujących tego nie robi tak jak na rozjezdzie koło dukata z pierszeństwem łamanym na sokół ...a może tam na batorego rondo zrobić skoro tylu niedzielnych kierowców na pamięć jeździ

prem 02.07.2022 15:12
wiele kobiet slabo zna przepisy i sa albo niedecydowane albo wymuszaja pierwszenstwo. nie wiem jak one zdaja prawo jazdy...

Maniek 02.07.2022 20:32
ad vocem "Mężczyźni są znacznie częściej sprawcami wypadków i kolizji drogowych niż kobiety - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Wypadki spowodowane przez mężczyzn częściej kończą się śmiercią niż te, których sprawczyniami są kobiety."

Marchewka 02.07.2022 14:43
Wy już na prawdę nie macie o czym pisać xD

Gorliczanin 02.07.2022 21:20
Wlasnie, nasz racje ''Marchewka'' Halo Gorlice podejmuje tematy wspaniale nadajace sie do bicia piany z dodatkiem zoltka, aby tylko nie doszlo do powaznej dyskusji na tematy nurtujace, wazne, dotyczace Obywateli i urzedasow ktorzy znecaja sie nad petentami. Jaka lokalna wladza takie tez media lokalne sa do kitu.

yogi 02.07.2022 21:53
a ty gorliczanin co żeś zrobił dla obywateli?

Gorliczanin 03.07.2022 12:33
Nie mam w zwyczaju chwalic sie swymi osagnieciami, zawsze uwazalem ze starania w miare swych mozliwosci w celu odzyskania suwerennosci naszej Ojczyzny nie robi sie dla osagniecia slawy, splendoru, medali, odznaczen, przywilejow, tylko z potrzeby patryjotyzmu i serca, lecz za swoje skromne zaslugi dla ojczyzny zostalem wyrozniony w sposb symboliczny w postaci odznaczen Panstwowych. Robilem co moglem i na co mnie bylo stac, a Ty ''yogi'', co zrobiles dla Ojczyzny lub spolecznosci lokalnej, prosze pochwal sie swymi osiagnieciami?.

yogi 03.07.2022 12:57
Gorliczanin, ja płacę podatki, żebyś mógł w spokoju brać te odznaczenia państwowe

Gorliczanin 03.07.2022 16:47
Nie jestes wyjatkiem w placeniu podatkow, pokaz mnie chociaz jedno Panstwo na swiecie gdzie niema podatkow, no moze w hipotetycznym Panstwie,''zulu gula'' nie placa, uwazasz ze ja nie place tez place, place jesli bys wiedzal ile w szoku bys pozostal co najmniej 24h, zapamietaj sobie ze naipewniejsza rzecza w zyciu jest placenie podatkow i smierc, wszystko inne posiada alternatywe lub conajmniej mozna przy odpowiednim IQ znalesc co naimniej 3 wyjscia.

Gg 03.07.2022 19:48
Yogi co zrobił najlepszego to nie głosował na pis

yogi 03.07.2022 20:53
rozmowa z tobą przypomina przysłowiową konwersację z gołębiem... kończę, bez odzewu

Gorliczanin 04.07.2022 19:59
Z takim poziomem IQ jaki Ty yogi prezentujesz to az dziwne ze alfabet zdolales opanowac, a cudem juz jest ze potrafisz nieudolne teksty skladac. ''koncze, bez odzewu'', i fajnie jesli jest Tobie brak merytorycznych argumetow to tylko w tak prymitywny sposob mozesz zakonczyc. Vice versa.

Gg 03.07.2022 19:46
Gorliczanin pewnie prowadz G24

Natka 02.07.2022 23:00
Nie wytrzymałaś. Musialaś skomentować... :))))

ola 02.07.2022 13:19
Coraz wiecej ***i ma prawo jazdy

Kola 02.07.2022 19:19
Nie. Coraz bardziej komplikuje się skrzyżowania. Zrobić skrzyżowanie równorzędne, zasada prawej ręki i będzie bezpieczniej. Niesamowite jest to, że w miastach gdzie rezygnuje się np. z sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, kierowcy z niedowierzaniem obserwują poprawę przepustowości skrzyżowania i mniejszą liczbę kolizji czy wypadków.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a