Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

W Nowym Sączu nie egzaminują, w Tarnowie pracują normalnie [AKTUALIZACJA]

Oceń

Od wtorku (9 sierpnia) w ramach akcji protestacyjnej w MORD w Nowym Sączu nie są prowadzone egzaminy praktyczne. Dotyczy to zarówno ośrodka sądeckiego jak i oddziału w Nowym Targu. W Tarnowie do egzaminów można podchodzić bez przeszkód.
W Nowym Sączu nie egzaminują, w Tarnowie pracują normalnie [AKTUALIZACJA]
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Egzaminy na prawo jazdy na razie nie są prowadzone w Nowym Sączu

Komunikat opublikowany pod tytułem Egzaminy wstrzymane - akcja protestacyjna brzmi następująco:

W związku z akcją protestacyjną egzaminatorów w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu informujemy, że od dnia 9 sierpnia 2022 r., aż do odwołania nie będą przeprowadzane żadne z zaplanowanych egzaminów praktycznych w MORD Nowy Sącz oraz o/t Nowy Targ. Egzaminy teoretyczne będą odbywać się zgodnie z harmonogramem.

W związku z zaistniałą sytuacją bardzo prosimy zainteresowane osoby o śledzenie aktualnych informacji na stronie www.mord.pl Za utrudnienia przepraszamy.

Jeszcze kilka dni temu w Tarnowie i Nowym Sączu egzaminy praktyczne były prowadzone normalnie. 

Na razie (podobnie jak wczoraj i przedwczoraj) w Nowym Sączu można podchodzić tylko do egzaminów teoretycznych. Do ośrodka zadzwoniliśmy dziś rano, sytuacja nie uległa zmianie, chociaż zainteresowani zdaniem egzaminu muszą na bieżąco śledzić stronę stronę Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

W Tarnowie egzaminy odbywają się na razie bez zakłóceń. Kierownictwo ośrodka wskazało jednak, że bardzo trudno powiedzieć, jak sytuacja protestacyjna będzie rozwijała się w kolejnych dniach. 

W Krośnie, po krótkiej przerwie, powrócono do przeprowadzania egzaminów zarówno teoretycznych jak i praktycznych.

Wszyscy wyrażają nadzieję na to, że obecna sytuacja szybko się skończy i przyszli posiadacze uprawnień do prowadzenia pojazdów nie będą musieli walczyć z przedegzaminacyjnym stresem potęgowanym przez niepewność, czy egzamin w ogóle się odbędzie. Warto jednak śledzić na bieżąco informacje na stronach ośrodków egzaminacyjnych, a w razie wątpliwości, po prostu tam zadzwonić i zapytać o sytuację. Sprawdzając sytuację w całej Polsce, widzimy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i niestety, nie zmienia się na korzyść osób, które właśnie w najbliższych dniach planowały podejście do swoich egzaminów. Niestety, nie sposób przewidzieć, czy i na kiedy warto zaplanować ewentualne ostatnie godziny kursu bądź w jaki sposób zaplanować dokupienie dodatkowych godzin jazdy.

Osoby, których egzaminy zaplanowano na najbliższe dni nie muszą się obawiać, że stracą pieniądze wpłacone tytułem egzaminu, jeśli miały do niego podejść np. dziś w Nowym Sączu. Wyznaczony zostanie dla nich nowy termin. Jaki? Tego nie sposób powiedzieć.

Czego oczekują egzaminatorzy?

Postulatów jest wiele, ale w centrum protestu egzaminatorów stoją podwyżki dla nich. Jak podkreślają, od prawie 15 lat, tj. od chwili wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców przepisy nie zmieniły się. To oznacza, że podwyżki mogli otrzymywać tylko w ramach ustalonych rozporządzeniem widełek wynagrodzenia. Podejmując pracę egzaminatora trzeba się też liczyć z tym, że nie można dorabiać sobie prowadząc własną działalność gospodarczą. 

Pensja egzaminatorów składa się z dwóch części: pierwszej, podstawowej związanej z posiadanymi przez egzaminatora uprawnieniami (np. do przeprowadzania egzaminów na kategorie A i B) określonej konkretnymi widełkami. Druga część wynagrodzenia wynika z funkcji, którą egzaminator pełni w konkretnym ośrodku (np. egzaminuje tylko osoby, które chcą zdobyć uprawnienia na kat. B).

Egzaminatorzy postulują rezygnację z tego podziału i wprowadzenie jednej siatki wynagrodzeń, wynikającej wprost z posiadanych przez nich uprawnień. To oznacza, że podnosząc swoje kwalifikacje każdy z nich mógłby mieć uprawnienia do prowadzenia egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy i właśnie zgodne z tym wynagrodzenie by im przysługiwało, nawet jeśli faktycznie egzaminowaliby tylko przyszłych posiadaczy kat. B. Rozwiązanie to mogłoby być oceniane jako problematyczne z punktu widzenia dyrekcji Ośrodków, którzy nie potrzebowaliby po prostu tak licznej, wysoko kwalifikowanej kadry.

W postulatach egzaminatorów widzimy żądania podniesienia poziomu minimalnego wynagrodzenia do poziomu półtorej średniej krajowej (czyli szacunkowo ok 6000zł netto). Likwidacji istniejących obecnie „widełek” wynagrodzenia (zgodnie z którymi osoba o konkretnych uprawnieniach może uzyskiwać zarobki w pewnym zakresie). Pośród postulatów pojawia się też oczekiwanie dodatku zadaniowego i wola utworzenia specjalnego funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Na razie nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia w tej sprawie.

 

AKTUALIZACJA (źródło info MORD Nowy Sącz, 12 sierpnia godz. 15)

Na stronie FB sądeckiego MORD pojawił się komunikat następującej treści:

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu informuje, iż od dnia 16 sierpnia 2022 roku (wtorek) wszystkie egzaminy teoretyczne i praktyczne w Ośrodku w Nowym Sączu oraz oddziale terenowym w Nowym Targu będą przeprowadzane zgodnie z harmonogramem.

Źródło info: MORD Nowy Sącz, MORD Tarnów
 

Napisz komentarz
Komentarze
Patryjota 12.08.2022 19:44
Lewacki idiota Podpis dal glos.

Podpis 15.08.2022 19:01
Pisowski robol zawsze na posterunku. Znaki lecą tylko jakiekolwiek treści brak.

Mig 12.08.2022 09:57
MINIMUM 6000 zł na rękę? Chyba kogoś nieźle pogięło. To co mają powiedzieć ciężko pracujący fizycznie, którzy nawet 3 tyś. nie mają.

Podpis 12.08.2022 13:52
A jakie wykształcenie mają ciężko pracujący fizycznie za połowę tego co chciałby mieć egzaminator odpowiedzialny za dopuszczenie do ruchu osoby kierującej pojazdem mechanicznym? Niepełne podstawowe?

zombi 11.08.2022 21:42
W ramach protestu egzaminatorzy nie powinni nikogo oblewać na egzaminie praktycznym . To na pewno przyniosłoby skutek i pożytek dla zdających również , bo każdy teraz cienko przędzie .

Henik 11.08.2022 20:02
Ulewaja tyle ludzi zeby zarobic kase i jeszcze chca wiecej , jak sie wam nie podoba to zawsze mozna prace zmienic

Przepis 15.08.2022 11:31
+1

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023